צו פיוס

איזה מין חרדים אנחנו?

צו פיוס, 18.4.2010

הפוסט "איזה מין חרדים אנחנו?" התפרסם בבלוג "דפים" של "משתדלת להיות בסדר" ב 29 ביוני 2009. הבלוג נסגר.

בס"ד.

זה לא באמת אנחנו, זה רק הם.

הם עומדים שם בשבת, מחללים אותה בפרהסיא ובכל זאת מנפנפים בסיסמא "המאבק למען השבת". אנחנו ניצבים בצד בדומיה כשהם עושים בהגדרת החרדי ככל העולה על רוחם, כשהם ואנחנו נמצאים תחת אותה קטגוריה.
אז זה לא רק הם, זה גם אנחנו.

זה כואב לי, כואב כ"כ.
אין עוררין על חשיבותה של השבת ושמירתה, אבל אותי לימדו בנוסף שביהדות המטרה אינה מקדשת את האמצעים. הרי יושבת לה תקשורת שמאלנית שרק מחכה ללחם השחור שלנו, שמחפשת בנרות כל כתם כדי שאולי נתוני האלימות בחינוך שלה יידחקו לשוליים. מי קבע שגרימה להצגת החרד לדבר ה` כמחלל שבת בלתי אנושי, תוך החילול ה` העצום שבדבר- היא אמצעי כשר ולגיטימי? וכי זהו רצון ה`, לחזות בבניו צופים בליל שבת בחרדי מובל במכונית לתא מעצר? במקביל מתארגנות הפגנות נגדיות לאשש את תדמית החרדי תאב הבצע, כשח"כ הורביץ ממרצ מבטיח בקול מלא משטמה שהוא מתכונן להילחם בכל הכוח בהצעת החוק שתאפשר לבתי ספר חרדיים תקציב גדול מהממלכתיים (כשבפועל החינוך החרדי מתוקצב בהרבה פחות, כך שגם בלי להיות מעורה בנושא בטוחני שההצעה מעוניינת רק לקדם שוויון בין בתי הספר היסודיים).
אבל הרי להם לא אכפת, הם אינם נוגעים בענייני המדינה בכל מקרה. אז זה ייפגע בשאר היהדות החרדית, אז מה? אם קדושת השבת ושמירתה נרמסות לטובת המטרה, מהו בכלל ערך יהודי פעוט של בן אדם לחברו?

אבל מעבר לכל הנזקים שאנו סופגים כואב לי בעיקר עליהם, על הדרך שהם בוחרים לנהוג בה. אני אומנם מכבדת כל אחד בדרכו שלו ומבינה שגם כאן יש אידיאולוגיה מסוימת שאינה נהירה לי, אבל כואב לי על הדברים שהם איבדו כשכיוונו אל המטרה.

היהדות היא דת רצופה בעבודה עצמית, דת שחרטה על דגלה עמל על מנת לשלוט בכל אותן תכונות שליליות שבאדם וניווטן לכיוון החיובי. שכן מותר האדם מן הבהמה בשכלו, ביכולת לנתב ולרסן. צר לי על אותם אנשים שלמען התורה רומסים את האדם שבהם, את דרך ארץ קדמה לתורה. כואב לי שאותם שגדלו על ואהבת לרעך כמוך בוחרים שלא ליישם, מעדיפים במקום זה לנהוג באלימות וצמצום הדעת. חבל לי עליהם ועל הבקיעים שהם מעמיקים בעם הקרוע ממילא, בטוחים משום מה שזהו רצון ה`.

מפריע לי, מפריע לי שאלה מתקראים חרדים.

יום מקסים שיהיה לכולנו,
משתדלת :-)

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.