מתי הורוביץ

יוקר המחיה? ומה עם שמחה עם מה שיש?

נכון, המצב הכלכלי לא מזהיר, אבל אנו חיים, צורכים, יש לנו.

מה יש לנו? כל אחד עם נקודת פתיחה שונה. יש מי שיש לו חיים. יש מי שיש לו חיים בריאים, יש מי שיש לו חיים בריאים עם עבודה, חיים בריאים עם אשה, עם ילדים, יש מי שיש לו רכב, בית, וכו' וכו'. כל אחד לפי תנאי חייו.

האם אנו עוצרים מידי פעם ומסכמים שנה מבחינת מה יש לי? כיף לי. אני חי, אני נושם, עבדתי שנה והרווחתי/קיבלתי משכורת שיכולתי לחיות ממנה? חג סוכות נועד בדיוק לשם כך.

בימים שהיינו לעם ונחלנו את הארץ הטובה התבססנו על חקלאות.

ובחקלאות, שלהי הקיץ המשולבים במשבי רוח קרירים מבשרים את חילוף העונה וזמן סיכום. אם נותרו ערמות יבול בשדה, הן מתאימות לבניית סוכה, סוכת ירק, סוכה של שמחה ביבול השנתי.

ולמעשה, ייחוס סוף השנה ותחילה השנה לחודש זה, הינו בחיבור ישיר לחיי החקלאות, בהם השנה מסתיימת עם סיום הכנסת היבול, ומתחילה עם הגשם הראשון.

ומה אם עברנו תמורות וטכנולוגיות? הרי איננו מתכוונים לצאת ולחרוש את השדות בימים אלה, אף לא נישא עינינו השמימה מיד לאחר החג, בציפיה ליורה - כמו חקלאי ששדותיו צמאים...

אך אלו שטויות. היינו ונותרנו אותם פרימיטיבים. אנו מבססים את חיינו על הלחם. והלחם בא מן החיטה. והחיטה גדלה באופן פלאי מן האדמה. והיא זקוקה לחרישה, זריעה, ניכוש עשבים, קצירה, הפרדת קליפה, טחינה וניפוי. כל מה שהשתנה אלו הכלים הטכנולוגיים בעזרתם אנו משתלבים עם התהליך המופלא הזה. אך נותרנו מחוברים לאדמה, בנשמה.

מבחינה מקומית - בימים אלו מתחיל מחזור חיים חדש על פני האדמה. אמנם עם הגלובליזציה הדברים השתנו במקצת, בארץ כלל לא משקיעים בגידול חיטה, ולמעשה אנו נסמכים וחיים על ייבוא מארה"ב. אפשר גם ששם כבר מגדלים בשני מחזורי גידול בשנה - אינני חקלאי ואינני מעודכן בנעשה בעולם זה.

אך דבר אחד ברור. בימים אלו מסתיים מחזור חיים הן ביבול מן הצומח והן ביבול מן החי המבוסס בסופו של דבר על יבול מן הצומח.

כך שהיה לנו לחם, חלב, קוטג' י-ק-ר, פירות הדר חורפיים ופירות קיץ מרעננים, וזה הזמן לשמוח ולהנות משנת חיים שעברה עלינו.

ואכן, ביהדות, החג היחיד שבו הדגש הינו על השמחה - זהו חג הסוכות שאנו נהנים בו מכל הטוב שהיה לנו במשך השנה. ומה עם העניים? אלה שבאמת לא היה להם יותר מידי במשך השנה? האם הם נשארים מחוץ לתמונה? לא. החג היחיד שבו יש דגש להביא את השמחה לשכבות החלשות - זהו חג סוכות שבו הרוב שנהנה משנה עם משכורת וצריכה - עליו לשתף ולהביא את השמחה הזו גם למשפחות החלשות יותר.

בספר נחמיה אנו שומעים על הסוכות שבנו הבנים ששבו לגבולם, כאשר חידשו את שמירת התורה והמצוות:

"וְיַעֲבִירוּ קוֹל בְּכָל-עָרֵיהֶם וּבִירוּשָׁלִַם לֵאמֹר צְאוּ הָהָר וְהָבִיאוּ עֲלֵי-זַיִת וַעֲלֵי-עֵץ שֶׁמֶן וַעֲלֵי הֲדַס וַעֲלֵי תְמָרִים וַעֲלֵי עֵץ עָבֹת, לַעֲשֹׂת סֻכֹּת כַּכָּתוּב:

זאת אומרת שבנו סוכות המסוככות ביבול וענפי פירות הארץ.
וכך גם פירשו בתלמוד - שהסוכה עליה דיברה התורה עשוייה משיירי היבול שנותרו בשדות. 

מעניין לציין שבקהילה השומרונית שימרו את אופי הסוכות בסגנון זה, וסוכותיהם מרחיבות את העין והלב עם שלל צבעי היבול.


מתוך אתר הקהילה השומרונית

חפשו גם בגוגל תמונות "סוכה שומרונית" ותמצאו שלל גוונים וצורות.

 
מאמרים נוספים מאת מתי הורוביץ

ישנם הרבה אנשים בעולם והרבה ערים,
העם היהודי הוא המיוחד בעמים והעיר ירושלים המיוחדת בערים.
ובמה הם מיוחדים? שהיהודים רוצים להיות אור לגוים וירושלים אורו של עולם.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.