עידן דוייב

מחיר של שיח הגון

הקול הרועם של התותחים במבצע "עמוד ענן" טרם נדם, וכבר התבשרנו על עימות נוסף ורווי שנאה שהתנהל ע"י חייל מילואים כלפי הרב דוב ליאור, רבה של קריית ארבע המזוהה עם הסכמתו לספר "תורת המלך". עומר פרטר, שגויס כדי להלחם באויב מחוץ וכנראה שכח את ההגינות והמוסר הטבעי בתוך האוהל פנימה, סרב ללחוץ את ידו של הרב ליאור כשזו הושטה לו במהלך ביקור של הרב וסינן לעברו שאינו רצוי במקום. וזה לא נגמר. פרטר, שבימים כתיקונם מדריך ב"נוער העובד והלומד", טען לאחר המקרה שהוא מגנה את פועלו של הרב ליאור בשל תמיכתו בברוך גולדשטיין ובספר "תורת המלך" ושאת חניכיו הוא מחנך לשיוויון ולא לשנוא אף אחד אחר.

התוכן הרקוב ארוז בעטיפה יפה. אדם שמבזה איש מבוגר ותלמיד חכם בעוון החמור של השקפה שונה הוא פונדמנטליסט קיצוני לא פחות ממי שהוא יודע להאשים. אדם שמעז לדבר עם החניכים שלו על ערכים חשובים כמו שוויון ואהבת חינם ולהוכיח אחר כך שמילותיו רפויות ואין להן במה לאחוז הוא שפל וצבוע. 

אני מנסה לחשוב על מקרה הפוך. פרטר מגיע בחולצה כחולה לבית הכנסת ומגורש מהמקום לעיני הקהל כי הוא לא שייך. כי התבלבל בכתובת. כי המחנה שלו נמצא בסניף התנועה ולא בבית התפילה.

האם הרב דוב ליאור הוא כה קיצוני ונורא שאסור לרכוש לו כבוד? האם עצם העובדה שכל אחד מרכיב משקפיים שונים דרכם הוא רואה את המציאות מחייבת דיכוטומיה בין מגזרים? האם הדרך לשיח הגון תגבה מחיר כל כך גבוה?

 
 
מאמרים נוספים מאת עידן דוייב

יום זכויות האדם שמצוין ברחבי העולם בעשרה בדצמבר גורם להתעוררות רבה בקרב תנועות ואנשים המזדהים עם הרעיון.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.