מתי הורוביץ

החרדים – בסך הכל תמונת ראי של החברה החילונית

מקובל לחשוב שהיהודים התבדלו תמיד מהסביבה, לא למדו ממנה ולא שינו את שמם, לשונם ולבושם. אך האמת קצת שונה. עם קיבוץ הגלויות התברר שלובשי הפרווה בקיץ גלו אל מקום קר שבו הסביבה נהגו לחבוש פרווה כסגולה נגד קור, ואוהבי החריף הסתובבו בין ערבים שאוכל חסר סחוג הוא עבורם בטעם פלסטיק. ואילו הרפורמים למדו ביבשת החדשה דבר ושניים על רפורמה.

אין ספק, אנו שואפים ל"עם לבדד ישכון" אבל לשם כך צריך להתבודד מן הסביבה. כל עוד אנו חיים ומסתובבים בתוך תרבות אחרת, תרבות שולטת, אנו מושפעים ממנה, בין אם נרצה ובין אם לאו. לכן כשאני שומע שרק בישראל יש בעיות עם חרדים שלא עובדים, לא מתגייסים, מדירים נשים, מפלים עדתית, וכופים את הדת על מי שאינו חפץ בה אני ישר חושד במארחים שלהם.

אולי החרדים בישראל למדו מהם ופשוט מחקים אותם? אז בואו נראה איך זה עובד:

1. לא עובדים

קודם כל, מי שטוען שהחרדים לא עובדים הוא כמובן שקרן, ובמקרה הוא גם חילוני. החרדים עובדים. נקודה. בגרף הנשי ההבדלים הם קלים. ובגרף הגברי, הפלג הליטאי - המונה כשליש מהציבור החרדי - הוא שמטה את הגרף באופן ברור לשיעורי תעסוקה נמוכים.

אז מי אשם בכך? ולמה הליטאים בחו"ל כן רוכשים השכלה אקדמית ויוצאים לעבוד?

בתרבות השלטת הקימו כור היתוך צה"לי. כל מתבגר חייב לעבור דרך כור ההיתוך בדרכו אל העולם הבוגר בחברה. ומה עם אלה שלא מתאימים? מגוייסים לחיי ג'ובניקיות.

מכאן למדו החרדים לייצר כור היתוך ישיבתי: כל נער חייב ללמוד בישיבה, בין אם הוא מתאים לכך ובין אם לא. מי שלא עובר בכור ההיתוך אינו יכול להתקבל בשערי החברה אליה הוא שייך. ובשפה חרדית: "הוא לא ימצא שידוך."

ביום שיבוטל כור ההיתוך הצהל"י שאינו קיים בארה"ב, לונדון ופריז, גם כור ההיתוך הישיבתי יבוטל, וממילא גם חברת הלומדים - כמו בארה"ב, לונדון ופריז.

ובנימה אישית אומר, שאני מצדד בהמשך בניית החניך המתבגר בחממה רוחנית. אך בפועל עולם ישיבות כמו שקיים היום במדינת ישראל מעולם לא היה בעם ישראל, ולצערי, דווקא בלי האיום של גיוס לצה"ל עולם הישיבות ילך ויתדלדל.

2. לא מתגייסים

הרבה הסברים משמיעים המתנגדים לגיוס חרדי: "לימוד התורה הוא עיקר החיים", "התורה מגינה עלינו", "לא צריך כל כך הרבה חיילים", "הצבא רוצה להעביר אותנו על הדת." למעשה הטיעון האחרון הוא הנכון והוא היחיד, וכל השאר באים לחפות עליו.

בתרבות החילונית השלטת אין סובלנות לשונה והאחר - במיוחד אם הוא "אחר" בגלל שהוא "דתי". לכן חוששים החילונים מאוד מחשיפת המתבגרים לתורה ויהדות בצורתם האותנטית. חלילה מלימודי יהדות בבית הספר, וגם אם לומדים קצת תנ"ך, זה ברמה שמאפשרת למתמודדת ב"אח הגדול" להכניס אותו לשירותים...

למה? כי אם חלילה יחשף החניך לתרבות שונה היא עלולה למצוא חן בעיניו. לכן גם אסור להתפלל בבית הספר, שהרי קיים חשש מ"גורמים קיצוניים המנסים להחזיר תלמידים בתשובה". מהפחד של החילונים מפני חשיפה לתרבות השונה, לומדים גם בצד החרדי למנוע חשיפה כזו.

כמובן שהנדרש הוא ביטול כור ההיתוך הצה"לי (מן הסעיף הקודם). אך ההימנעות מגיוס היא רק חלק מתופעת ההיבדלות. ביום שהחילונים יפסיקו לפחד מן הדת ויהיו מוכנים לתת כבוד פומבי לדת, גם החרדים יפסיקו לפחד מהלא דתיים, כמו בארה"ב ודרום אמריקה שם הקהילות החרדיות סובלניות יותר כלפי המסורתיים שבחבורה.

3. מדירים נשים

במגזר החילוני שמים לב שמדובר ב"הקצנה" מהשנים האחרונות. האם התורה השתנתה בשנים האחרונות? האם עד היום היא התירה נסיעה מעורבת גברים ונשים ופתאום משה רבינו ירד שוב להודיע שמהיום הדבר אסור? או שבתרבות השלטת חלה הקצנה בנושא המיני??

לפני 80 שנה פרסמה עיריית תל אביב אזהרה נגד "ליברליזם" והפקרות של טיול ב"תלבושת רחצה" ברחובות ליד הים (לחצו על המודעה להגדלה). ההקצנה שחלה במגזר החילוני היא זו שחלחלה ותורגמה לצורך להקצין בשמירה נגד הפקרות מינית.

אזהרה מעיריית תל אביב

מסתבר שביום שבתרבות השלטת יפסיקו את ההקצנה המינית, גם בחברה החרדית תיפסק ההקצנה הנגדית. כמו פעם.

4. מפלים עדתית

גם כאן החרדים בעצם לומדים מתרבות השלטת החילונית. אפשר להתחיל מהסוף ומ- "השד העדתי" שאמנון לוי מוציא עכשיו מהבקבוק, ואפשר להתחיל מהאמצע - מהימים שכולם נהנו וצחקו מסצנות הגזענות ב"סרטי הבורקס" של שנות השבעים, או, פשוט מההתחלה. שהרי כל חרדי שקרא "הארץ" ב22 באפריל 1949 למד דבר ושנים על עולי עדות המזרח:

"גזע שלא ידענו כמותו בישראל. מדובר באנשים פרימיטיביים ביותר. רמת השכלתם גובלת בבערות גמורה, וגרוע מזה, הם חסרים לגמרי את היכולת לקלוט משהו רוחני. כללית, הם טובים רק במעט מהערבים ... שביניהם חיו. על כל פנים, הם נחותים מערביי ארץ ישראל שהתרגלנו אליהם ... אך יותר מכל דבר אחר קיימת עובדה בסיסית אחת - אי יכולתם להסתגל לחיים בישראל, ומעל לכל אלה - עצלנותם הכרונית וסלידתם מעבודה". (אריה גלבלום, הארץ, 22.4.49. ויקיפדיה: מזרחים)

מצמרר, אה?

דבר אחד ברור. בארה"ב - עבדו באופן אקטיבי להפסקת הגזענות כלפי השחורים, עד לאפשרות ששחור יגיע לכס הנשיאות - המעמד העליון ביותר שיכול היום אדם ביקום להגיע אליו! כאן בישראל העדיפו לבצע רצח תרבות, ולאחר מכן להדיר את המזרחיים מכל כסא גבוה, בבתי המשפט, הנשיאות, הנגידות, הסגל האקדמי, ועוד (כמובן עם מכסה של 30%), ולהתלונן על החרדים שלמדו לעשות כך במוסדות החינוך שלהם...

5. כופים את הדת

הכפיה הדתית נמצאת בבעלות הציונות הדתית, ולא אצל החרדים, שהרי מבחינת החרדים אין צורך שמדינת ישראל תהיה דתית ולכן אינם מנסים לשלב בה דת ומדינה. במאה שערים נמצא את החסידים הגדולים ביותר של הפרדת הדת ממדינת ישראל. אך עובדה היא שאפשר למצוא גם חרדים שלמדו מן התרבות המארחת - להשליט דרכי חיים בכפיה.

אנו מעדיפים לשכוח, אבל העובדות הן שהרוב החילוני נוצר בכפיה ובהעברתם על הדת של עולי עדות המזרח ובעיקר עולי תימן. אז לימדה התרבות השלטת שבמקום לשכנע את הזולת בנכונות דעתך - עדיף לכפות אותה עליו. גזיזת פאותהחרמת תפילין, ושלא לדבר על "חטיפת ילדי תימן"...

גם שילוב הדת עם המדינה הוא בסופו של דבר תוצר של רצון חילוני לשלוט בדת, ולא לחינם החרדים אינם סומכים על "הרבנות מטעם".

הבעיה היא שזה לא פסק אז, בשנות ה- 50-60. הכפיה האנטי דתית ממשיכה באופן סמוי עד לימינו אנו. כאשר דתי נתקל במעסיק פוטנצאלי שמסרב להעסיק אותו כחרדי - הרי המעסיק אמר לו במילים אחרות: תתחלן ואתן לך משכורת יפה.

ביום שיפסיקו לכפות פה את הדת החילונית, אף חרדי לא יבקש לכפות פה את הדת החרדית, כמו בארה"ב, שם נוהגים בהפרדת דת ממדינה, ובסובלנות כלפי אורח חייו של הזולת.

ובדורות קודמים סיכמו את כל זאת במשפט קצר: "כל הפוסל במומו פוסל".

מאמרים נוספים מאת מתי הורוביץ

ישנם הרבה אנשים בעולם והרבה ערים,
העם היהודי הוא המיוחד בעמים והעיר ירושלים המיוחדת בערים.
ובמה הם מיוחדים? שהיהודים רוצים להיות אור לגוים וירושלים אורו של עולם.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.