זהר ניסן

השד העדתי

זהר ניסן, 2.9.2013

השד העדתי עולה כל מספר שנים, במיוחד לפני בחירות, וצעירים מזרחים שואלים, ובצדק ,איך זה שהפערים לא מצטמצמים אחרי כל כך הרבה שנים? איך זה שהסגל באקדמיה כמעט כולו אשכנזי? איך זה שבבית המשפט הגבוה יש רק ייצוג למזרחי? איך זה שהשכר לא שווה?

כדי לענות להם על השאלה הזו יש צורך לסקר איך הגענו בכלל לפערים האלה מיום שקמה המדינה.

כמי שנולד בארץ מספר שנים לפני קום המדינה, כמזרחי שחי רוב שנותיו עם אשכנזים ומזרחים, כמי שיש לו חתן וכלה אשכנזים וכלה מרוקאית, אני חושב שאני מכיר את האמת על כול צדדיה, ואני אסקר  את זה באוביקטיביות.

לפני הכרזת המדינה כולם חיו בצנע מזרחים ואשכנזים. מה שהעסיק את כולם זה העימות עם הערבים. החשש מה ילד יום. תהיה לנו מדינה או לא. היו מספר משפחות ספרדיות [מזרחיות]. כמו מש' מויאל, מש' שלוש, מש' קרסו. הם השתייכו לאצולה מבחנת המעמד והמצב הכלכלי.

כל השאר היו שווים בני שווים. לחמו באנגלים ויותר מאוחר בערבים שכם אל שכם. אחוז אחד של האוכלוסייה נהרגו במלחמת העצמאות ועל המצבות יש שמות מזרחים ואשכנזים ללא אפליה, שווה בשווה (שני בני דודים שלי נהרגו במלחמת העצמאות. ששון מזרחי הי"ד עוד לא מלאו לו 18 שנים ובת שבע שם טוב הי"ד שרק מלאו לה 18 שנים).

באחת ההפוגות ב 1948 עזבנו את ירושלים הנצורה והמופגזת. ויצאנו בשיירה בדרך בורמה לתל אביב. שם אבי מצא בית ערבי נטוש במנשיה הסמוכה ליפו. שכונת רפאים. הערבים נטשו את השכונה ואת יפו. הם היו לפליטים, אבל גם אנחנו היינו פליטים.

אמי פחדה להיות לבד בשכונת הרפאים הזו. אז אבי מצא זוג עולים שרק הגיעו מאירופה. עוד היה להם המספר על הזרוע. אבי נתן להם חלק מהבית הגדול. הם דיברו רק אידיש אבל איך שהוא הסתדרנו.

מעט אח"כ השכונה התמלאה בעולים אשכנזים . הגיעו גם מעט ותיקים אבל השכונה ויפו התמלאו בעולים מאירופה. בין יתר החברים שהיו לי בשכונה היה לי חבר יצחק אשכנזי ותיק שהגיע גם מירושלים. והיה לי חבר יענקלה שהגיע עם העולים מאירופה. למדנו בתלמוד תורה, ושיחקנו בכדורגל מסמרטוטים.

באותה תקופה קשה היה להתפרנס. עבודה קיבל מי שהיה לו פנקס אדום קרי חבר הסתדרות, קרי אשכנזי. מצודה של אשכנזים שדאגו למקורבים, ואם לא היה קרוב אז דאגו לו כי היה מאותה עיר באירופה. כמאמר חז"ל "עניי עירך קודמים".

מעט אח"כ הגיעו השילומים מגרמניה. ואיתם נדידת האשכנזים לצפון העיר. החריצות והתמיכה עשו את שלהם. החנווני שלנו עבר לצפון ת"א . ומהמכולת עבר להיות שותף בבית קולנוע (קולנוע אופיר). הבאתי אותו להמחשה כמייצג למה שקרה. חברי יצחק האשכנזי הוותיק נשאר אתנו. חברי יענקלה מהעולים עבר לצפון העיר, אביו פתח נגריה, רק שני ילדים. והנה הקפיצה הראשונה והקריטית לפערים, שלא נסגרו עד היום.

ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, הוסיף גם הוא להתפתחות הפערים. הוא הבטיח 100 לירות למשפחה שתביא עשרה ילדים.
המזרחים שגם כך אוהבים הרבה ילדים. לקחו את זה ברצינות. האשכנזים הביאו שני ילדים השקיעו בהם בהשכלה, בהתבססות בעבודה. ואילו המזרחים היו צריכים לחלק את המעט שהיה להם. להרבה ילדים. שזה כמובן כלום. והנה לך פתיחה לחיים בהזדמנות לא שווה (על הטעות הזו חוזרים החרדים מביאים הרבה ילדים ואח"כ מתפלאים למה הם עניים). הם חושבים שהמשיח בפתח והוא ידאג להם. כמו שלמזרחים היו אומרים שכול ילד שנולד מביא את הפרנסה שלו. ושרו "ילדים זה  שמחה / ילדים זה ברכה". זה ברכה לחנווני במכולת.

המקפצה הראשונה לפער - פרוטקציה במוסדות, שילומים, שני ילדים, וחריצות ראויה לשבח. הביאו פער כלכלי שלא ניתן לגשר עליו עד היום.
גם היום שדור ההורים נפטר. שני ילדים מקבלים חצי בית בצפון העיר כול אחד. שהורים מזרחים נפטרים. אז יש להם דירה של 3  חדרים בבת ים שצריכים להתחלק בזה 7- 8 ילדים או יותר (ואחרי מריבות לא נשאר כלום. כי המעט הולך לעו"ד).

הבעיה הקשה אחרי שנפתח פער כלכלי גדול. הייתה תודעתית אידאולוגית. הגיעו עולים מצפון אפריקה, ומתימן. המשכילים מצפון אפריקה עברו לצרפת, קנדה. והעולים שהגיעו לארץ הכניסו גם את האשכנזים וגם את הוותיקים לחרדה. היו קשיי קליטה עד שהסוכנות החליטה לצמצמם את העלייה משם. הייתה סלקציה כדי להביא את העולים בהדרגה. ראו כתבה שפורסמה באתר מעריב על מחקר שעשה ד"ר אבי פיקאר. אז נולד המושג " מרוקאי סכין ". והתימני שיודע רק לתופף על פח.

האשכנזים קפצו על המציאה. הפער הכלכלי שנפער לטובתם אפשר להם לכסות אותו בהתנשאות גזענית. עד לעלייה הזו. העלייה ממצרים, מעירק, מפרס, מלבנון, מבולגריה. היו בהם יותר משכילים ויותר אינטליגנטים מהעלייה מאירופה (רק דיברו ערבית). עכשיו נכנס גם מימד גזעני: כל האשכנזים הם צאצאים של איינשטיין, וכל המזרחים הם צאצאים של בוזגלו ויחיא התימני, שרק יודעים לשחק שש -בש ולשתות ערק.

במצב הזה של תודעה גזענית - ומצב כלכלי הרבה יותר טוב. ישיבה  בוועדות קבלה של כול המוסדות החשובים במדינה. ועם תרבות של "שמור לי ואשמור לך". עם כישרון לא רגיל לקבל פרסים, תעודות, משרות. זוכרים יאיר לפיד רצה לרוץ לתואר שלישי באוניברסיטת בר אילן כאשר אין לו גם תואר ראשון? והוא כבר צבר צעיר, כנראה שהכישרון עובר בגנים.

אז במצב הזה שמלווה אותנו משנותיה הראשונות של המדינה. אין פלא שהצעירים המזרחים שואלים איך זה שהפער לא נסגר. הפער לא יכול גם להיסגר.

כבר הרבה שנים שאין בעיה או אידאולוגיה גזענית. שום אשכנזי שפוי לא חושב שהוא גאון יותר ממזרחי. יש הרבה נשואים מעורבים. אפילו בתרבות אין כבר הבדלים. מה שיש זה שכבה בעלת אמצעים כלכלים יותר טובים. שמקושרת לכול עמדות המפתח במדינה. שיושבת בכול ועדות הקבלה החשובות. שיכולה להעניק לילדיה רמת לימודים גבוהה יותר. וכתוצאה מזה להעלות את רף המינימום הנדרש להשכלה גבוהה.

כך במצב כלכלי טוב יותר + השכלה טובה יותר + פרוטקציה - אי אפשר לסגור את הפער.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.