זהר ניסן

דמוקרטיה?

זהר ניסן, 16.9.2013

כל יום אנחנו שומעים בגאווה שאנחנו הדמוקרטיה היחידה באזור. אלא שבבית הספר לימדו אותנו שבדמוקרטיה יש הפרדה של הרשויות. הרשות המחוקקת, הרשות השופטת, והרשות המבצעת.

לנו יש שתי רשויות. הרשות המבצעת (קרי הממשלה) היא הרוב ברשות המחוקקת, ועם משמעת קואליציונית היא שולטת ברשות המחוקקת. הרשות המבצעת יכולה להעביר כל חוק שתרצה בכנסת כי היא מחייבת את השותפות בקואליציה במשמעת קואליציונית. כך שנשארנו עם שתי רשויות: הרשות המבצעת והרשות השופטת, שגם עליה הפוליטיקאים ועוד אנשים תמוהים רוצים להשתלט.

פרט לזה, איזו דמוקרטיה היא זו שאזרחים חייבים להתחתן ולהתגרש על פי זרם אחד ביהדות, הזרם האורתודוקסי? יש עוד זרמים ביהדות והוא לא היחידי, אז מדוע הכפייה הזו על כל הזרמים? מדינה שאין בה חופש דת ליהודים מזרמים שונים היא לא מדינה דמוקרטית.

איזו דמוקרטיה היא זו, אם אזרחים שלא רוצים להתחתן על פי הזרם האורתודוקסי צריכים להתחתן במדינה אחרת. יש בעם היהודי וגם בארץ, זרמים שונים ביהדות. כמו קונסרבטיבים, רפורמים, וחילונים. במדינה דמוקרטית צריך חופש דת. ואם אין חופש כזה אז זו לא דמוקרטיה.

צריך לאפשר לכול זוג שיתחתנו על פי אמונתם. גם בנצרות יש קתולים, פרוטסטנטים, אנגליקנים ועוד. כל אחד מהזרמים מתחתן בכנסיה שלו. וכולם שייכים לנצרות. ולחילונים יש ברירה גם אחרת. בדמוקרטיה צריך להפריד בין הדת והמדינה. מדינה זו תשתית לחיים משותפים. דת זו אמונה וכל אחד יחיה באמונתו.

אם אין חופש דת, ויש רשות מבצעת שיכולה להעביר כל חוק שתרצה, ואין חוקה - זו לא דמוקרטיה.

* * *

הפוסט הזה עוד לא נשלח ונכנס כיפור. ואני קורא בעיתון ישראל היום של יום הכיפורים. ומה יש שם? מבקר המדינה מזהיר את הממשלה מפני תכנית להעברת הפיקוח על כספי השרים מהמבקר לממשלה.

הרשות המבצעת רוצה גם לפקח על עצמה בהוצאות של עצמה. ולזה קוראים "דמוקרטיה"?

ישראל היום 13-9-13
ישראל היום, ערב יום כיפור, 13-9-13

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.