זהר ניסן

סכסוכי הגירושין 2

זהר ניסן, 29.9.2013

פוסט המשך לפוסט על סיכסוכי הגרושין

הרשויות הרלבנטיות שקשורות בנושא הגירושין כמו בית המחוקקים, משרד המשפטים, בתי המשפט, המשטרה, משרד הרווחה, בתי הדין הרבניים ובעיקר ארגוני הנשים הצליחו בהתמדה, בעיקשות, ובשטיפות מוח לשסות את המחוקק, את בתי המשפט ואת המשטרה בגברים המתגרשים.

הגיע הזמן שכל הרשויות הללו יבדקו מחדש. האם הם לא הגזימו? מצבו של המתגרש היום רע כפי שלא היה מעולם. מרחיקים אותו מהבית שהוא עמל בשבילו. מרחיקים אותו מילדיו ומהסביבה שבה הוא גר. מטילים עליו הוצאות שהוא לא יכול לעמוד בהן: מזונות, משכנתה לבית שהוא כבר לא גר בו (כי לאשתו יש מדור ספציפי). הוא צריך מגורים אחרים, והוא צריך גם לקיים את עצמו. במצב הכלכלי הזה אין לו אפשרות לקשר חדש עם בת זוג, והוא נגרר להוצאות משפטיות עצומות של עו"ד שעושים את עבודתם "בנאמנות" יתר על המידה.

את המתגרש היום זורקים לרחוב ערום, עני, שוללים ממנו את ילדיו, רומסים את כבודו בבית המשפט ובמשטרה. הגיע הזמן שכל הרשויות וארגוני הנשים יעשו בדק בית, ויחשבו מחדש איך להקל ולפשט את ההליך הזה שהוא בלתי נמנע.

  1. ארגוני הנשים - שיפסיקו לשלוף ציפורניים. גם שוועדה מכובדת כמו וועדת שניט רוצה להכניס קצת צדק בספור הקפקאי הזה. הם מתנגדות ומכשילות את החקיקה.

  2. המחוקק צריך לתת את דעתו למצב האבסורדי שיש שתי ערכאות שיפוטיות שבוחשות בהליך הזה. יש מרוץ סמכויות שמאיץ את הליכי הגירושין, מחריף אותם ומסבך אותם יותר.
  3. בתי המשפט עם סחבת אומללה. דיונים בלי סוף על תקנות שונות, סעיפים משונים, עו"ד שחוגגים שם, איך לסבך את המצב, איך להכניס עיזים ותלונות סרק. הם עושים את זה לטובת הלקוח שלהם. אבל לצד השני יש גם עו"ד שגם הוא יודע את הטריקים האלה. ומה שיוצא זה סחבת וסבל. בתי המשפט צריכים להעמיד שופטים שידונו בין זוגות מתגרשים ללא עורכי דין (בהסכמת הצדדים). לשופט יש את הידע, את הניסיון, את הסמכות. ובדיון כזה ללא עו"ד הדיון יהיה יותר מהיר, יותר ענייני. תהיה פחות הקזת דם. ותחסוך הרבה כסף למתדיינים שאין להם כסף מיותר.
  4. לקבל את המלצות וועדת שניט ולהתאים את החוקים לזמנים היום. בנושא המשמורת, בנושא המזונות שיחול על שני הצדדים (בהתאם להכנסתם). למנוע את תביעות הסרק שנשים משתמשות בהן כדי לשבור את בן הזוג. אם ירחיקו את שניהם מהבית יפסיקו תלונות הסרק ותיפסק האלימות.

 

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.