זהר ניסן

נעשה ונשמע

זהר ניסן, 3.11.2013

"נעשה ונשמע " הקריאה הזו הרעידה את בית הכנסת ע"י עשרות תלמידי כיתה ב' מבית ספרו של נכדי בטקס מתן תורה שהתקיים בבית כנסת מפואר באותה שכונה.

בית ספר ממלכתי, הורים חילונים או מסורתיים. כולם, הילדים וההורים נרגשים מהמעמד. הילדים הגיעו בלבוש לבן, כיפות לבנות על ראשם. ההורים מצוידים במצלמות, וידיהם עמוסים בעוגות וממתקים, שהביאו לאירוע.

את הטקס מנהל רב ובליווי מנגן. הרב שואל את התלמידים שאלות הקשורות למתן התורה והתלמידים עונים בבקיאות גדולה. כולם נרגשים מהמעמד התלמידים מקבלים את ספר בראשית, רוקדים ושרים בהקפות ספר התורה.

למי שהיה בטקס היה ברור למעלה מכול ספק שהחילונים מכירים במורשת היהודית, מכבדים את התורה שהייתה הבסיס שלנו כעם ושהיא גם הבסיס לכול מערכת החוקים האזרחית, בכול מדינה מתוקנת.

הקוטביות בין דתיים וחילונים, היא רק בשוליים הקיצוניים. הרוב החילוני מכבד את הדת ואת אורח החיים של הדתיים. מי שיוצר את המתח בין חילונים לדתיים הם "הקיצונים" משני הצדדים. שלשני הקצוות האלה יש אמונה משיחית בדרכם, ומנסים לכפות אותו על הצד השני.

בפוסט שכתבתי בבלוג הזה סיפרתי על סיור בעוטף עזה. בסיור ראינו בית ספר מרשים בהקמה. בית ספר אזורי לעשרה קיבוצים חילונים. ושם ראינו בית כנסת בהקמה מרשים (הלוואי עלינו). כשהבעתי פליאה מה להם ולבית כנסת. הפתיעו אותי שוב כשאמרו לי שכבר הרבה שנים הם לומדים את "פרשת השבוע" בזמן אמת.

כבר ידוע שהרבה תנועות וקיבוצים חילונים. מתקרבים למסורת, מכירים במורשת היהודית שהדת היא היסוד שלה. הרוב החילוני מכבד את הדת, ומכבד את הדתיים המתונים. הקיצונים בשני הצדדים הם הגורמים למתח שבין החילונים לדתיים. אותם קיצונים חילונים שרוצים להפוך את השבת לעוד יום חול. להתנגד לרישום יהודי בתעודת הזיהוי רק כדי להכעיס.

או אותם קיצונים חרדים שדוגלים בהדרת נשים, רוצים לכפות נשואים דתיים גם על מי שלא רוצה בכך. לא רוצים לשאת בנטל צבאי או בשרות לאומי. מערימים קשיים בגיור.

הרוב בעם דתיים וחילונים צריכים לעמוד על המשמר שהקיצונים לא יעכירו את היחסים בשני הצדדים.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.