לוח שנה

מלחמת אוקטובר ואינתיפאדת ראש השנה / אלישיב רייכנר

למה כלי התקשורת מציינים את רצח רבין גם בתאריך העברי ואת אנתיפאדת אל אקצא, שפרצה בראש השנה, רק בתאריך הלועזי? אולי בגלל ששני ימי אזכרה הם הזדמנות כפולה להיכנס בימין? אלישיב רייכנר מקבל משכורת בתאריך הלועזי, אבל מחליף את העמודים בלוח השנה בראש החודש עברי. מרחשוון שמח לכולכם.

אלישיב רייכנראם מלחמת יום הכיפורים הייתה פורצת ביום כיפור אשתקד, ולא לפני 37 שנים, סביר להניח שהיא הייתה נקראת 'מלחמת אוקטובר'. אז מה אם היא פרצה בצהרי יום כיפור, באמצע התפילה, בערך בזמן בו מוזכרים עשרת הרוגי מלכות. ביומן של מפיקים בכלי התקשורת זה יוצא באוקטובר. זה התאריך בו צריך מדי שנה להפיק מוסף או כתבה על המלחמה ההיא, וזה העיקר.

תראו מה קרה למשל למלחמת ראש השנה. מן הסתם לא שמעתם עליה. בתקשורת קוראים לה "אינתיפאדת אל אקצה" או "מהומות אוקטובר". שום אזכור לכך שלפי לוח השנה היהודי האינתיפאדה שפרצה כאן לפני עשור פרצה ממש בראש השנה.

כלי התקשורת הקדישו לא מעט כתבות ואייטמים לציון העשור שחלף מאז פרצו אותן מהומות שהפכו לפיגועי תופת קשים. הם עשו את זה בשלהי חג הסוכות, בתאריך בו עברנו בלוח השנה המשרדי לחודש אוקטובר.  רק בעיתון שלי, 'מקור ראשון', הקדימו את ההתייחסות והפרשנויות כמעט בשלושה שבועות וציינו את העשור לאינתיפאדה בפרויקטים מיוחדים דווקא בתאריך המקורי – בראש השנה העברי.

תרצו או לא - זו הייתה מלחמת ראש השנה. אי אפשר להתעלם מהתאריך הסמלי הזה, בו נגזר איזו מדינה לרעב ואיזו לשובע, איזו לחיים ואיזו למלחמה. אנחנו לא חיים בדנמרק אלא בארץ ישראל, במדינה יהודית, שראש השנה אמור להיות מצוין בה כיום משמעותי במעגל השנתי שלה, ולא עוד יום של מנגל בחיק הטבע ושל עיתון שמן מפרויקטים חגיגיים על יתרונות הדבש.

ההבדל הזה בין אלו שחיים את הלוח העברי לאלו שחיים בלועזי, מתקיים לאורך כל השנה. בעוד מספר ימים יחול יום הזיכרון הממלכתי להירצחו של יצחק רבין. הכנסת תציין את היום בי"ב בחשוון, אבל העצרת של ה"שרים בכיכר" עם אביב גפן ונוער הנרות תתקיים רק עשרה ימים אחר כך, במוצאי השבת שלפני הרביעי בנובמבר. במקרה של רצח רבין, התקשורת דווקא מציינת את שני התאריכים מכיוון שזה מאפשר לה להיכנס בימין הישראלי במשך שבועיים, אבל אם זה לא היה תורם להם למצב רוח, העיתונאים והאמנים היו מציינים רק את הרביעי בנובמבר ומשאירים את י"ב בחשוון לכנסת ולמוסדות החינוך.

לוח שנהאצלי בבית תלוי לוח שנה שהופכים בו דף לא בשלושים ואחד בחודש כשמעלים את מחירי הדלק, אלא בכ"ט או בל' כשמסתיים החודש העברי. כשאני פותח דף חדש בלוח, זה לא קורה בסתם יום של חול שמתפרסמים בו נתונים כלכליים על החודש שנגמר, אלא ביום חגיגי - בראש חודש. הילדים הולכים לבית הספר עם חולצות לבנות, בבית הכנסת אומרים הלל ואפילו בברכת המזון מוסיפים קטע חגיגי בשם "יעלה ויבוא" (לא מהשיר של גידי גוב, אלא הרבה מקודם).

אני יודע שזה קצת חריג ושאני במיעוט, אבל אני פשוט לא מסוגל להתנתק מהלוח היהודי וגם בראש המאמר הזה אני כותב חשוון תשע"א, ולא אוקטובר 2010. תשרי וחשוון מסדרים לי את החיים הרבה יותר מאוקטובר ונובמבר שלא אומרים לי כלום. תשרי מכניס אותי לאווירה חגיגית, חשוון - למצב רוח סתווי, אפילו כשיש בו עומס חום, וכסלו - כסלו מעורר אצלי את כל התחושות המוארות והשמנוניות של חנוכה למרות שהחג חל רק בסופו. אבל מה זה נובמבר? מה הוא אמור לומר לי? ומה ההבדל בינו לבין דצמבר – שבאחד יש שלושים יום ובשני שלושים ואחד?

מצטער, אבל אני מעדיף תאריך עברי, ואם אתם סוגרים איתי משהו ל"סוף החודש", כדאי שנסכם קודם באיזה חודש מדובר.

 לכל הטורים של אלישיב רייכנר

 

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.