צו 8 לח"כ הרב חיים אמסלם

צו 8 לח"כ הרב חיים אמסלם

6.10.2011

הרב חיים אמסלם נולד באלג'יר, ועלה לארץ בגיל 11. כיהן כרב שכונה בנתיבות, כראש ישיבה וכולל בעיר. משם עבר לשכונת הר נוף בירושלים והקים בה כולל להוראה על שם אביו. כיהן כרב הקהילה היהודית הספרדית בז'נבה שבשווייץ.
בשנת 2006 נבחר לכנסת מטעם ש"ס, כנציגם של הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כיסא רחמים, ושל הרב ברוך אבוחצירא ('הבאבא ברוך'). בשנה האחרונה נקלע למחלוקת אידיאולוגית עם אנשי ש"ס בשל נכונותו לאפשר גיוס חרדים לצה"ל ושילובם בשוק העבודה.
מתגורר בשכונת הר נוף בירושלים. נשוי ואב לשמונה.

1. לאום: יהודי או ישראלי?

היהדות כוללת בתוכה את הישראליות והישראליות כוללת בתוכה את היהדות. אי אפשר להפריד ביניהן. לכן אני גם חושב שעלינו לפעול במלוא הכח כדי לקרב לגיור את למעלה מ- 300 אלף העולים החיים בתוכנו שהם מזרע ישראל. הם חיים בתוכנו כישראלים לכל דבר, אבל חשוב וחיוני מאוד שהם יחיו ויהיו גם יהודים לכל דבר על פי ההלכה.

2. דת ומדינה: ביחד או לחוד?

תשובתי היא המשך לשאלה הראשונה. אני חושב שאי אפשר להפריד אותן. זו מדינה יהודית והיהדות היא גם לאום וגם דת. שמעתי שלאחרונה אחד 'המקובלים החדשים' התבטא כי צריך להשאיר את הדת בבתי כנסת ובבתי מדרש כדי שלא תאבד את הכבוד שלה. אני חולק על כך מכל וכל. תורת ישראל היא תורת חיים ויש לה מה להגיד בכל תחומי החיים. מה שכן צריך להפריד זה את הדת מהפוליטיקה. אי אפשר למנות רבנים ונותני שירותי דת רק על פי שיקולים מפלגתיים צרים וקטנים. אנו זקוקים לרבנות בעלת כתפיים רחבות, שיודעת לתת פתרונות הלכתיים ולהתמודד עם המורכבות המבורכת של חיי מדינה מודרנית ויהודית. יש צורך מיידי להקים ועדה ציבורית מכובדת ובעלת יכולת, שיהיה בה ייצוג הולם למגזרים השונים (ולא לפוליטיקאים) שתיתן את הדעת על העניין ותקבע עקרונות ברורים וגם דרך ברורה ומסודרת למינוי רבנים.

3. חברה: השתתפות שווה בנטל?

אני מדבר על נשיאה משותפת בנטל, אני חושב שגם חרדים צריכים לתת את חלקם בשירות הצבאי והלאומי. עם זאת צריכה להיות קבוצת עילית, נבחרת ומוגדרת, שתהיה עסוקה אך ורק בלימוד תורה ותצמח להיות המנהיגות הרוחנית של עם ישראל. לגבי המתח בין פקודות הצבא וההלכה אני חושב שהכל פתיר. דרושה רק נכונות משותפת ושכל ישר. כשיתקיים דו שיח אמיתי בין הצדדים גם המתח המדומה יתפוגג. הנטל הוא גם נטל כלכלי. כשיותר חרדים יצטרפו לשוק העבודה זה ודאי יועיל לצמיחה ולעליה בהכנסות המדינה ויאפשר לעשות דברים חשובים למען האזרחים.

4. שבת: איך צריכה להיראות השבת הישראלית?

אידיאל השבת הישראלית מבחינתי הוא יום מנוחה כולל, ממש כמו יום הכיפורים מבחינת הפהרסיה הציבורית וגם מבחינת הנכונות הפנימית של מי שאינו שומר תורה ומצוות לכבד את היום הזה. אני יודע שכרגע זה לא מציאותי, אז אני רוצה שלפחות ננהג זה בזה בכבוד הדדי, בכל הקשור לתחום הפרט. אני אדם דתי ומבחינתי ברורה לי הדרך שבה יהודי צריך לנהל את השבת שלו. מבחינת הפרהסיה הציבורית, אני חושב שבמדינה יהודית צריך לצמצם למינימום את חילול השבת הממוסד וההמוני. במפגשים עם ציבורים חילוניים אני מבין שעל העניין הזה יש הסכמה גורפת. במידה רבה אני סבור שהיוזמה של השר סילבן שלום להפיכת יום ראשון ליום מנוחה, יכולה לפתור בעיות רבות בעניין השבת.

5. חינוך: מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?

אני חושב שבתלמודי התורה ובבתי הספר היסודיים צריכים להילמד לימודי ליבה. זה חשוב וזה בסיסי וזה אפילו מועיל ללימוד התורה. יש כל מיני סוגיות בגמרא שבלי ידיעה של מתמטיקה וגיאומטריה אי אפשר אפילו להתחיל ללמוד אותן. מעבר לכך, ברור לכל שלא כל התלמידים החרדים והנוער החרדי מתאים ללמוד תורה כל היום, צריך לאפשר להם ללמוד יחד עם לימודי תורה ברמה גבוהה ובהיקף נרחב, גם לימודים שיכשירו אותם ללמוד מקצוע איתו יוכלו להתפרנס בכבוד.

6. אזרחות: הפגנת הענק חשובה הבאה צריכה להיות בנושא:

הפגנת הענק הבאה צריכה להיות מוקדשת לנושא השכבות החלשות. בקיץ האחרון יצאו המונים, בעיקר מהמעמד הבינוני, לזעוק את זעקתם. בשוליהם נאחזו גם השכבות החלשות שבעייתן הרבה יותר חמורה ומעמיקה. לצערנו, מסקנות ועדת טרכטנברג לא נתנו להן פתרון אמיתי ומהותי והגיע הזמן שאנשים מכל השכבות ייצאו החוצה ויזעקו את זעקת הדל.

7. מעורבות: קיבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה מקים?

זו שאלה קשה מאד. יש כל כך הרבה תחומים ופרויקטים שבוערים בי ומחכים למשאבים כדי שאוכל לקדם אותם. נושא הגיור מאוד חשוב לי ואני חושב שצריך לחולל בו מהפכה. גם עניין שילוב לימוד תורה עם פרנסה והוספת עוד ועוד מקומות לימוד ותעסוקה שייועדו לכך. בנוסף אליהם אני רואה חשיבות קריטית בחיזוק הפריפריה, גם מבחינת תשתיות וגם חיזוק האוכלוסיה שגרה שם, ועוד ועוד.

8. קפה: עם מי מהמחנה השני תרצה לשבת לקפה? עם מי בשום אופן לא?

חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי מישהו שלא הייתי מוכן בשום אופן להיפגש איתו. הייתי שמח מאוד לפגוש את טומי לפיד ולהראות לו צדדים אצל החרדים ובתורה שהוא כנראה לא הכיר. אני בטוח שאחרי מפגש כזה הדעות והאמירות שלו היו שונות ממה שאנחנו זוכרים היום. בכלל, אני חושב שבמפגש אמיתי ובשיח רציני, אפשר להפיל הרבה מחיצות ודעות קדומות. לא חייבים להסכים על הכל, אבל לפחות לדעת עניינית על מה לא מסכימים.

הראיון עם הרב אמסלם התקיים בפייסבוק של צו פיוס.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.