צו 8 למאיר עוזיאל

צו 8 למאיר עוזיאל

5.1.2012

נולד בלוב וגדל בתל אביב. סבו היה הראשון לציון, בן ציון מאיר חי עוזיאל. היה כתב במעריב, שם פירסם את טורו "שיפודים", והיה ממקימי העיתון מקור ראשון ועורכו הראשי. כתב ספרי סאטירה ורומנים. השתתף והנחה תכניות טלוויזיה ורדיו. עוזיאל היה חבר בצוות ההקמה של "מצעד החיים" ואף טבע את שמו. מתגורר בתל אביב, נשוי, אב לשלושה וסבא לארבעה. בין לבין מנסה כל חייו לבטא את מה שהוא חושב בדרך שלא תמיד מקובלת על אחרים בסביבתו התקשורתית ונהנה לעשות אי סדרים.

1. לאום: יהודי או ישראלי?

יהודי הוא ישראלי שעוד לא הגיע לישראל. מצד שני - ישראל היא לא הארץ שלנו, של הישראלים, אלא של היהודים, אנחנו רק הגענו קודם ולכן נהנים בינתיים מקצת יותר מקום. השאלה החשובה יותר בעיני היא איזה אדם אני. אני מקווה שאם לא הייתי יהודי או ישראלי אלא סתם אדם החי באיזה מקום בעולם- הייתי טיפוס אדם טוב ואנושי, טיפוס אדם כזה התומך בישראל.

אני נולדתי יהודי ולכן אני בן לעם היהודי ומכאן - שותף להיסטוריה, מנהגים, מסורות, ספרים ובני אדם השייכים לי מזה אלפי שנים, והם בדי.אנ.איי שלי. אני גם גאה בזה. הרי אדם יכול להיוולד לתוך משהו, אבל רוצה לברוח ממנו. אני דווקא רוצה להיות שייך יותר.

2. חברה: השתתפות שווה בנטל?

אלא מה? אנחנו צריכים להיות בתחרות מי תורם יותר.

3. דת ומדינה: ביחד או לחוד?

חבל ששאלתם כי התחלתי לחשוב על זה. והגעתי למסקנה: לחוד טוב יותר. זאת אומרת ההגדרה תהיה: ישראל היא מדינתו של העם היהודי, אבל הדת היהודית איננה חלק ממנגנון המדינה. נשמע מבלבל ולא הגיוני? זה לא על פי הכללים המקובלים בכל מקום אחר בעולם? זוהי בדיוק מהות המדינה המיוחדת במינה והעם המיוחד במינו שאנחנו. הרי רבים טוענים שאנחנו לא עם וזה לא לגמרי מופרך, אם מישהו מתעקש להיות הגיוני לגבי העם היהודי. מכאן, אגב, גם ברור דבר נוסף: ארץ ישראל היא מולדת של שני לא עמים.

4. שבת: איך צריכה להיראות השבת הישראלית?

השבת היהודית חשובה בעיני. מקיימיה על פי ההלכה מוערכים בעיני. אבל מצד שני, חייבים להפתח. אני חושב שצריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת. רבנים צריכים להיות ערים לכך. כידוע, הקראים המחמירים מקיימים שבת בחומרה גדולה יותר מאשר בישראל. למשל, יושבים ממש בחושך. ההחמרות צריכות להשתנות בהרבה תחומים.

5. חינוך - מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?

קודם כל עד 15 ילדים בכיתה. החינוך הישראלי סביר, אבל הייתי מוסיף מקצוע ששמו תרבות בו ילמדו על אמנות, ארכיטקטורה, מוסיקה, ארכיאולוגיה, אפילו מעט לטינית מעט שירה סינית ופיסול אפריקני, בקיצור: שממערכת החינוך יצא אדם שיכול לנהל שיחה בשטחיות מקסימה על כל נושא עם כל אדם תרבותי בעולם המערבי, הרוסי, הסיני. זה כיף. חשוב ללמד גם את היוצרים הישראליים האמיצים ההולכים נגד הזרם וחושבים בעצמם, כגון נעמי פרנקל, משה שמיר, יצחק שלו ועוד ועוד.

6. אזרחות: הפגנת הענק הבאה צריכה להיות בנושא?

ביטול מוחלט של כל המיסים וההיטלים והאגרות על בית וקרקע וחומרי בניה. ביטול מס הכנסה על קבלני בניין ופועלי בניין בישראל. ההפגנה אחריה: רכבת תחתית ממטולה ועד אילת וממעלה אפרים עד תל אביב, זאת אומרת בכל הארץ, ובכל מקום בארץ. שתפעל גם בשבת. שיהיה זה על ידי גויים, פליטים מסודאן שהוכשרו לכך או איך שאתם רוצים. ההפגנה אחריה: לבטל את כל תמרורי איסור פניית פרסה בכל הארץ. כולם מיותרים וצריכת הדלק בישראל תרד מיד ב-20 אחוז.

7. מעורבות: קיבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה מקים?

קשר מתוך אהבה עם אנשי צד"ל הנבגדים ובניהם, וכך גם עם משתפי הפעולה. מתי אירחת איש צד"ל בביתך?

8. עם מי מהצד השני היית רוצה להיפגש לקפה? עם מי בשום אופן לא?

אין "בשום אופן לא". הרבה פעמים בחיי נפגשתי עם אנשים לקפה, גם כעיתונאי. נפגשתי לשיחה ארוכה עם ישעיהו ליבובוביץ' למשל, ופירסמתי את הוויכוח ואת טענתי כנגדו שהוא מזכה את הנאצים. וגם עם פלשתינאים נפגשתי. כוונתי לפלשתינאים מקצועיים. אני מאמין שיכול תמיד להיות שאשנה את בן שיחי לטובה, ויכול גם להיות שאקצר את השיחה ואגיד שאני מצטער אבל אני חייב לזוז.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.