צו 8 ליוסי שריד

צו 8 ליוסי שריד

21.2.2012

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

יוסי שריד, ח"כ ושר חינוך לשעבר. איש רוח וכותב שירה. כיום מלמד אזרחות, מרצה ופובליציסט. מתגורר בת"א, סב לנכדים.  

1. לאום: יהודי או ישראלי?

גם וגם. אני גם ישראלי וגם יהודי. מבחינתי אין אצלי עליונים ותחתונים. אני יהודי בתוקף היותי ישראלי, ואני ישראלי בתוקף היותי יהודי שנולד כאן וחי כאן.

2. חברה: השתתפות שווה בנטל?

אם יש נטל, ויש, והוא כבד, אז אין שום הצדקה שרק חלק מאיתנו יעמיס אותו על כתפיו. זה לא הוגן, וזה גם לא יחזיק מעמד לאורך ימים. יום אחד יתברר לנו שכשל כח הסבל. מי שלא רוצה להשתתף שגם לא ירצה להתממן. גם לפרוש מהציבור וגם לקבל מן הציבור כספים זה באמת קצת מוגזם.

3. דת ומדינה: ביחד או לחוד?

הערבוב בין דת למדינה מסוכן גם לדת וגם למדינה, ומבייש את שתיהן. אין מדינה בעולם הראויה לשמה שאינה מקפידה להפריד, ואותן מדינות שלא הפרידו בוודאי לא היינו רוצים להידמות להן. אני רואה את עצמי כתלמיד של חוזה המדינה תיאודור הרצל  (אולי אחד מאחרוני התלמידים), שכבר לפני יותר ממאה שנה הזהיר מפני מעורבות של כהני הדת בענייני המדינה והמליץ לכלוא אותם בבתי הכנסיות שלהם כפי שכולאים חיילים בקסרקטינים שלהם. אין מדובר כלל ב"אנטי דת" אלא באנטי אותם דתיים שעושים את הדת קרדום לחפור בו, ולהפיק רווחים פוליטיים לעצמם ולמפלגותיהם.

4. שבת: איך צריכה להיראות השבת הישראלית?

יש כאן דילמה. מצד אחד השבת היא יום מנוחה הכרחי. מדובר בתנאי סוציאלי ממדרגה ראשונה שחייבים לעמוד בו. מצד שני, הניסיון מלמד שרבים מן הציבור הישראלי יכולים להתפנות לקניות רק ביום המנוחה שלהם. אני לא בטוח שבדילמה הזו יש לי עמדה ברורה.

לעומת זאת יש לי עמדה יותר ברורה כאשר מדובר בפתיחתם של מוסדות תרבות בשבת. גם סוגיית התחבורה בשבת ראויה לבירור מחודש. אי אפשר לנעול אוכלוסיה שלמה בביתה בשבת, והנעילה מועילה בעיקר לשכבות יותר מבוססות. מובן שמי שיעבוד בשבת יעשה זאת אך ורק מתוך רצון חופשי, ובכל מקרה יינתן לו יום מנוחה ביום אחר בשבוע.

5. חינוך - מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?

כשבן גוריון ביטל את הזרמים הוא לא באמת ביטל אותם. הוא השאיר אותנו עם זרם החינוך הממלכתי דתי של המפד"ל, עם החינוך העצמאי של אגודת ישראל, ולימים צמח לו גם המעיין התורני של ש"ס. בן גוריון ביטל בעצם רק את זרם החינוך לילדי העובדים וזאת הייתה טעות. החלום הגדול שלי כשר חינוך היה לאחד את כל הזרמים לזרם אחד, ורציתי לפתוח במיזוג הממלכתי דתי עם הממלכתי כללי. אולי תתפלאו לשמוע אבל רבים וטובים בחינוך הממלכתי דתי דווקא תמכו במגמה הזו. ברובם עשו זאת בסתר ולא בגלוי, מתוך פחד. מעניין להיווכח שדווקא אלה שרוממות "הגורל המשותף" ואחדות העם בגרונם, דווקא הם מתנגדים למיזוג מטעמים פוליטיים מפלגתיים צרים. אנחנו מדברים על האחדות הזו בטון יותר נמוך, אבל השאיפות שלנו הרבה יותר גבוהות. לצערי איני רואה סיכויים ממשיים להגשמת החזון הזה שלי בעתיד הנראה לעין.

6. אזרחות: הפגנת הענק הבאה צריכה להיות בנושא?

ההחלטה להפציץ או לא להפציץ באירן. מדובר בעניין של פיקוח נפש מאין כמוהו, ובכל זאת החיים קודמים לאיכותם.

7. מעורבות: קיבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה מקים?

אני לא חסיד גדול של פרויקטים פרטיים. רוב הפרויקטים הללו מיותרים ולא באו לעולם אלא בגלל הזנחה פושעת של המדינה, ובאופן מדויק יותר - הממשלה. כמשלם מיסים בישראל אני מצפה מהצ'ק שלי שיוקצה באופן יותר הוגן, ואז לא יהיה צורך ביזמות הפרטית שלי או של מישהו אחר.

8. עם מי מהצד השני היית רוצה להיפגש לקפה? עם מי בשום אופן לא?

בפעם האחרונה שגיליתי רצון מיוחד להיפגש עם יריב פוליטי זה היה כשנפגשתי עם לפני שנים עם בני בגין וביקשתי ממנו להפגיש אותי עם אבא שלו, שהיה אז מסוגר בביתו אין יוצא ואין בא. הרגשתי שאני מוכרח לפענח את הסוד האפל של מלחמת לבנון הראשונה. בני שב אלי ואמר שאבא מוכן להיפגש איתי אבל לא עכשיו, אולי במועד אחר. אני עדיין מחכה.

בשום אופן - אני לא יודע, אבל באופן רגיל יש לא מעט. כל מי ששולל מאיתנו את תום הלב בעמדתנו ומייחס לנו כוונות זרות ובוגדניות, אין לי דחף מיוחד לראות אותו ולהחליף אתו דברים.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.