צו 8 לשר הפנים אלי ישי

צו 8 לשר הפנים אלי ישי

20.3.2012

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

אלי ישיאלי ישי הוא יו"ר תנועת ש"ס, סגן רוה"מ ושר הפנים. נולד בירושלים להורים שעלו מתוניס. שירת בחיל השריון, היה מנכ"ל תנועת החינוך "אל המעין", שר העבודה והרווחה ושר התמ"ת. גר בירושלים, נשוי ואב לשבעה.

לוגו פייסבוקהראיון התקיים במסגרת המפגשים עם דמויות ציבור בדף הפייסבוק של צו פיוס.

לאום: יהודי או ישראלי?

יהודי. אם לא היינו יודעים לשמר את הזהות היהודית שלנו אחרי חורבן הבית השני קרוב לאלפיים שנים לפני הקמת המדינה, תחשבו לעצמכם מה היה קורה לנו היום. היינו נעלמים, מתאדים, כמו הרבה אומות שהתאדו. גם אימפריות ומעצמות נעלמו. העם היהודי בכל התפוצות - תימן, גרמניה, פולין, רומניה, בכל מקום בעולם העם היהודי ידע לשמור על היהדות שלו. לכן הגענו לכאן אחרי 2000 שנה והקמנו מדינה. כל כך הרבה נלחמו ורצו להשמיד אותנו בכל התקופות. מה ששמר עלינו זה תורת ישראל, הערכים היהודים. בלי זה היינו נעלמים ומתאדים. ולכן, קודם כל יהודי.

דת ומדינה: ביחד או לחוד?

זה הולך יפה מאד ביחד. כמו בכל מדינה בעולם ששומרת על הערכים שלה והכללים ומחוקקת חוקים המתאימים לאופי המדינה. אנחנו לא נהיה אנטי-ערכים ואנטי-מסורת ישראל. יש שילוב נפלא של מסורת ישראל, תורת ישראל, ארץ ישראל. הכל זה דבר אחד. אני גם סבור שרוב העם בעד לשמור על המסורת היהודית וערכים יהודים.

אזרחות: מה היא בעיניך השתתפות שווה בנטל?

לצערי הרב ממשלות ישראל לא עשו די לממש את כל הפוטנציאל בחוק טל. אמר את זה גם השופט טל שעמד בראש הוועדה בזמנו. הרבה לא יודעים שיש כבר שני גדודים שמחכים להתגייס ולא מגייסים אותם בגלל ויכוח תקציבי בין האוצר לבין משרד הבטחון. יש מספר גדודי מילואים, כל גדוד סדיר יכול לחסוך 9 גדודי מילואים בסבב. ישנם אלפים שמעוניינים וצריך לאשר את התקנים. אם המדינה תעשה יותר, אז יגייסו יותר.

בנושא כניסת חרדים לשוק העבודה, אני התחלתי, לפני למעלה מעשור, ביוזמה של אקדמיה לחרדים. יש לנו היום 10,000 חרדים באקדמיה, 3,000 ויותר סיימו ועוד יותר מ-6,000 באמצע לימודים וישנם עוד הרבה מעוניינים. לא ביקשנו תקציב יותר מסטודנט רגיל, וכשיאפשרו יותר, נביא יותר. למרבה הפלא על מנת להכשיר חרדים לאקדמיה הצטרכנו להביא תורמים מחו"ל.

החרדים מעוניינים מאד, גם לקבל הכשרה מקצועית מתאימה וגם להכנס לאקדמיה וגם לשרת. לצערי הרב לא נעשה די. צריך למצוא את הנוסחה המתאימה על מנת לאפשר יותר לבחורים שמעוניינים ולא לומדים להשתלב ולתרום. היה יריד תעסוקה בירושלים. בפגישה עם ראש העיר ברקת כששאלתי אותו איך היה היריד, תשובתו היתה במילה אחת "טוב" ובשתי מילים "לא טוב". טוב, כי באו 4,000 חרדים מבקשי עבודה. לא טוב, כי את רובם לא קיבלו. גם נתוני בנק ישראל מצביעים על עליה משמעותית בקרב החרדים שישתלבו במעגל העבודה, אם עושים את זה בהדברות ומתחשבים בתרבות של הסקטור החרדי, אז אפשר להגיע להישגים גדולים.

כמי שמופקד על נושאים שקשורים לסטטוס קוו בין דתיים וחילונים, למשל שעון קיץ ובאופן עקיף גם תחבורה ציבורית בשבת. מה עמדתך ועד כמה אתה מוכן ללכת לקראת הציבור החילוני?

אני מוכן ללכת הרבה מאד, אבל בחיים צריך למצוא פשרות. לגבי שעון קיץ - הקמתי וועדה בראשות מנכ"ל משרד הפנים עם נציגים במשרד התמ"ת, תעשיינים, הסתדרות, אקדמיה, וכולם פה אחד המליצו על שינוי בשעון שמתחיל ב-1 באפריל ומסתיים ב-1 באוקטובר. ובמהלך השנה יהיה שעון קיץ יותר מאשר שעון רגיל. זה צעד נכון, ואני אימצתי את ההמלצות לקראת חקיקה בכנסת. ההצעה עברה קריאה ראשונה ואני מקווה שתעבור שניה ושלישית.

לגבי תחבורה ציבורית, צריך לזכור שאנו מדינה יהודית של עם ששומר מסורת. אמנם אנחנו לא יכולים לחייב ולהגיד לאנשים לא לנסוע, ולא ניתן למנוע מאדם לנסוע בשבת. אבל בנושא ציבורי נכון להתחשב ברגשות של הציבור המסורתי ולוותר על הרעיון של תחבורה ציבורית בשבת.

חברה: מה דעתך על אירועי הקיץ האחרון ומה צריך לעשות בנושא הצדק החברתי ובמיוחד סביב הנושא של הדיור הציבורי?

אני חושב שהמחאה מאד צודקת. ב-2003 היינו באופוזיציה וממשלת שינוי היתה בקואליציה והיו גזירות הזויות לחד הוריות, קיצוצים בזכויות אבטלה ובדיור. היו גזירות שלא האמנתי שאיזו ממשלה תאשר אותם אי פעם. אפילו האוצר לא התכוון כשהביא את הקצאת התקציב שהוא יעבור ברצינות, כך אמרו לי חלק מפקידי האוצר. כבר אז התפלאתי איך הציבור לא יוצא לרחובות, ואף אמרתי מעל דוכן הכנסת שהציבור ייצא לרחובות. זה אכן קרה יותר מאוחר, וטוב מאוחר מבכלל לא. הממשלה עשתה בתגובה למחאה כמה דברים טובים. לדוגמה, נאבקנו על מחירי הדלק ואכן הצלחנו לבלום את חלק מהעליה של מחירי הדלק. עדיין יש מה לעשות.

בנושא הדיור הציבורי, זה דבר שאסור להתפשר עליו ואין שום כוונה להתפשר עליו. אני מאמין שנשיג את הדיור הציבורי ואין לי כוונה להתפשר בעניין.

מה עמדתך בנושא חלוקת המשאבים בין חרדים לשאר הציבור?

אני חושב שבדיור צריך להיות שוויון. אני לא מבין למה בדיור צריכה להיות אפליה. לא מגיע עונש למי שיש לו יותר משלושה ילדים. שר השיכון נתן העדפה ליוצאי צבא במסגרת תכניות הדיור בר השגה. גם בנושא זה ש"ס עשתה צעדים משמעותיים בפריפריה. בנוסף, יש את כל מה ששר השיכון עושה במשרד השיכון בעניין הדיור, ומשרד הפנים בנושא הוד"לים. נעשו דברים גדולים מאד ואנחנו ממש בעיצומה של עשייה. אי אפשר לפתור מצוקה של הרבה שנים ב"זבנג וגמרנו". העובדה ששני המשרדים האלו בידי ש"ס ויש תיאומים בין שני השרים עוזרת מאד בקידום הנושאים. מתחילת הקדנציה אמרנו שזה כמו משרד אחד ולכן גם נרשמו הישגים רבים הן בהוצאת ההיתרים, באישורי תכניות, הן בשיווק דירות בשיכון. צעדים חסרי תקדים בהשוואה לעבר. אנחנו רואים בזה שליחות חשובה.

שוויון: בנושא של הדרת נשים בחברה החרדית. קולה של ש"ס כמעט לא נשמע. מה עמדתך בנושא?

ש"ס השמיעה את קולה כמעט בכל במה נגד הדרת נשים. אבל חבל מאד שמכלילים את כל החרדים כי הדברים הקשים והחמורים והנוראיים שהיו בבית שמש זה קומץ קטן של סיקריקים שהיו קיימים מאז ומתמיד, עוד מזמן התלמוד, ואי אפשר לכלול אותנו איתם. אפילו החברים ביהדות התורה נרדפים על ידי הסיקריקים. אולי מזהים אותנו כאחד בגלל הלבוש ואני מאד מקווה שהדבר הזה ישתנה.

חיים משותפים: האם אתה מאמין שדתיים וחילוניים יכולים לחיות ביחד?

בהחלט כן. כוחנו באחדותנו, לא נשרוד אם לא נהיה מאוחדים וחייבים לעמוד על הכלל "ואהבת לרעך כמוך". ואם נרצה, אפשר להגיע לזה אך לצערי קיצוניים בכל צד הורסים כל אופציה כזאת. בסופו של דבר הרבה מאד תלוי בנו. אני מבחינתי מחכה לרגע שנגיע ליום המיוחד הזה. "אם נהיה מאוחדים וחזקים, אף אומה בעולם לא יכולה עלינו" (בהשראת הציטוט מספר דניאל).

אפלייה: האם קיימת לדעתך אפליה על רקע עדתי במדינת ישראל?

לצערי הגדול קיימת אפליה. ומי שאומר שלא, מתייפייף. זה קיים בכל האוכלוסיות וזו חרפה שעדיין לא מיגרנו אותה ואני מקווה שכמו שהצלחנו להתקדם הרבה בשנים האחרונות, כך נצליח גם בהמשך.

האם גם בישובים חרדיים קיימת אפליה עדתית?

לצערי גם, לכן קמה ש"ס. הקמנו מאות מוסדות, רבבות של תלמידים, ואני מזמין את כולם ללמוד אצלנו, ללא אפליה.

בטחון: האם אתה רוצה להעביר מסר לתושבי הדרום מבין חברי הדף של צו פיוס?

קודם כל אני מחזק אותם. כולנו אוהבים אותם ומעריכים את העמידה האיתנה שלהם. לא נשלים עם העובדה שמליון איש חיים תחת הפגזות. ברוך השם, יש מענים חלקיים (כיפת ברזל ועוד) אבל אם לא יהיה מנוס נעשה יותר. זה יהיה כואב, אבל אסור להסכים בשום פנים ואופן שמליון אזרחים יהיו תחת הפגזות. ש"ס מקיימת היום את ישיבת הסיעה בבאר שבע, כהזדהות עם תושבי הדרום.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.