בני נוער. צילום: פלאש 90

חבל על הזמן / הרב שי פירון

אלה לא ההורים, הטלוויזיה או המורים. זו הריקנות והבטלה שהופכת ילדים למשועממים עד נקודות קיצון. הרב שי פירון מודאג

הרב שי פירוןאז פתחתי את המחשב במוצאי שבת, אחרי הניתוק המבורך, והתמונות של גדי ויכמן ז"ל קפצו לי מול העיניים. "רצח" באדום. והמון זעזוע. משום מה, לא הרגשתי שהגענו לשיא. ידעתי. אז המתנתי לרצח, לאונס או לשוד הבא. לא הרגשתי שמדובר באירוע חד פעמי, נקודתי. לי יש תחושה של רצף די הגיוני והוא נובע ממפגש הולך וגדל עם חבורה של צעירים משועממים. כאלה שמחפשים משמעות ושייכות. 

אפשר לצקצק בלשוננו ולזרוק גם את זה על מערכת החינוך. אפשר לדבר על תכנית לאומית, על הרחבת מערך השיטור ועל סיירת של הורים ואזרחים מודאגים. וכמובן לארסנל יש להוסיף את החמרת הענישה, קיצור תהליכים משפטיים, ועוד.

תרשו לי להמר: זה לא יעזור!

חכמים כבר הדגישו: "הבטלה מביאה לידי חטא".  החיים לא יכולים להתמלא מעצמם. הם דורשים משמעות, תכלית, ערך.

כל אלימות, מכל סוג שהוא, גם כשהיא מתכסה באצטלה אידיאולוגית, נובעת מחלל עמוק בנפש. לפעמים זה בלבול ולפעמים ניכור. לפעמים זו בדידות ולפעמים העדר משמעות. כל אלה לא מקילים בחומרת האלימות אבל הם מסייעים לנו למנוע את מעשה האלימות הבא!

 פלאש 90
חברה בלי זהות, המגדלת דור של אנשים תלושים, היא חברה מעודדת אלימות.למצולמים אין קשר לכתבה (פלאש 90).

חברה לא סולידרית, עם פערים עצומים בין עניים לעשירים, היא חברה מעודדת אלימות. חברה בלי זהות, המגדלת דור של אנשים תלושים, שלא מבינים את סוד 'היחד', היא חברה מעודדת אלימות.

חברה שלא מתאימה את האתוס הלאומי והקהילתי לצרכי המקום והזמן מגדלת אנשים תלושים. כאלה, שלא מבינים על מה ולמה החיים הללו. חברה הישגית הפולטת ממערכות החינוך שלה כל מי שלא מסוגל לעמוד במגפת ההישגיות היא חברה שמעודדת אלימות.

אלימות היא גם זעקה לעזרה. והחברה הישראלית משופעת בכאלה שזעקתם לא נשמעת. הצלחנו ליצור במו ידינו "שתי מדינות לשני עמים". החיים לא דומים. מי שנוסע לאיזורים הללו מרגיש שהוא בארץ לא נודעת. וכשמי "מהם" פולש לטריטוריה  שלנו אנו נותנים לו להרגיש: "אתה לא שייך".

אני מצליח לשמוע את המצוקה, את הניכור, את העדר תחושת האחריות והשייכות. אני מצליח לשמוע את הקריאה למשמעות, את הבקשה לגילוי אחריות – גם על השוליים של החברה.

אז האלימים של היום, יזכו לעונשים חמורים, ובצדק. אבל את אלה של מחר, נוכל לצרף אל תוכנו אם נחזיר לחברה שיח של אחריות ושייכות.

מאמרים נוספים מאת הרב שי פירון
"שמח שמחה אמיתית על כך שמדובר בתופעה מתרחבת מדי שנה"
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.