צו 8 לנפתלי בנט

צו 8 לנפתלי בנט

24.6.2012

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

נפתלי בנט, תושב רעננה, נשוי לגילת ואב לארבעה. רס"ן במילואים בסיירת מטכ"ל. היה איש הייטק ושימש כראש לשכת רוה"מ בנימין נתניהו. בתפקידו האחרון היה מנכ"ל מועצת ישע. בימים אלו מתמודד לראשות מפלגת הבית היהודי.

 

לוגו פייסבוקהראיון התקיים במסגרת המפגשים עם דמויות ציבור בדף הפייסבוק של צו פיוס.

לאום: יהודי או ישראלי?

ישראלי מבוסס יהודי.
הציונות המודרנית שמבוססת על הרצל וז'בוטינסקי, משמעה היתה מדינת מקלט לעם היהודי. ציונות זו החזיקה עד כה, ובזכותה קמה מדינת ישראל. אולם צרכים קיומיים ובטחוניים אינם הבסיס לקיום מדינת ישראל, שהרי אם כן, היה אפשר ללכת לאוגנדה. הבסיס למדינת ישראל הוא התנ"ך ומורשתנו בת 3,800 שנה. לכן - הישראליות החדשה חייבת להיות מבוססת על היהדות.

אתה מתמודד לראשות מפלגת הבית היהודי. איך מפלגת הבית היהודי מתכוונת לפנות לציבור הציוני החילוני? האם הבית היהודי הוא אכן הבית גם של אלה שלא שומרים תורה ומצוות?

המפלגה נקראת בית יהודי, ולא בית דתי. הבסיס הוא של שיתוף וחיבור, כאשר החיבור הוא על בסיס האמונה והיהדות. הבית יהודי - כשמו כן הוא - יהודי. כל מי שזהותו היהודית היא שמניעה אותו, שרואה בעם ישראל עם מיוחד ובארץ ישראל ארץ של הבטחה בת 3,800 שנה, וכל מי שמוכן למסור את נפשו עליה ולפעול למען מדינה מופלאה זו - הוא שותף עבורי, גם אם אינו מקפיד על כל תרי"ג המצוות.

לכן - אם אנו רוצים באמת לצמוח ולא לקמול, אנו חייבים לצאת החוצה, לפנות לאחינו המסורתיים ואלו שאינם דתיים, לשתף פעולה ולפרוץ קדימה. הציבור מצביע ברגליים. לא בכדי המפד"ל הייתה פעם עם 12 מנדטים והצטמקה ל 3. זה קרה בגלל שהציבור מאס בהסתכלות סקטוריאלית. אני מאמין שהציבור הדתי רוצה חיבור ואחדות עם אחיו שאינם דתיים.

אני מתכוון לפעול בכל כוחי לאחדות. שורש כל הבעיות שלנו הוא הפילוג. תמיד אפשר למצוא מחלוקת. בכל דבר. אנו צריכים להתמקד ב 85% מהנושאים עליהם אנו מסכימים, ולא במעט חילוקי דעות שיש.

האם העיסוק של הציונות הדתית בארץ ישראל לא מרחיק אותה מהקונצנזוס?

ראשית, אני איש ארץ ישראל. אוהב אותה, נושם אותה, מטייל בה וחי אותה. לטעמי מתיישבי יהודה ושומרון כמו גם מתיישבי הנגב והגליל הם החלוצים של ימינו. אני מסכים, עם זאת, שעלינו לפעול במישורים רבים - קודם כל בקידום הזהות היהודית לכל ילדי ישראל. סגירת הפערים החברתיים הבלתי נסבלים. שמירה על אדמות הלאום. דאגה לגיור של עולי חבר המדינות על פי ההלכה, בצורה מקרבת. לדאוג שרבני הערים יהיו ציוניים. פתרון לבעיית המסתננים. ועוד. אנו צריכים להוביל בעניינים אלו ולא רק בעניני ארץ ישראל.

חינוך: מהו מסלול החינוך האידיאלי מבחינתך?

אספר לך סיפור - בשבוע שעבר הייתי בבית ספר ממלכתי (לא דתי), והמנהל סיפר לי שקיצצו לו בשעות לימודי היסטוריה. שאלתי אותו מה הוא בחר לקצץ--והוא השיב "לימודי בית שני", במקום לחתוך בלימודי ימי הביניים. כלומר - תלמידי בית הספר הזה לא יידעו שהייתה כאן מדינה יהודית לפני 2,000 שנה. ביררתי, ומצב זה נפוץ בכל רחבי הארץ.
לכן, ברמה המעשית - תיגבור משמעותי של לימודי ההיסטוריה והיהדות בבתי ספר, קידום תכניות להכרת ואהבת הארץ. זאת, על חשבון מקצועות פחות משמעותייים (לימודי רכיבת סוסים, למשל).
כמו כל תחום, השאלה "מה" היא החשובה, וה"איך" יותר פשוט.

חברה: מה עמדתך בנושא של גיוס חרדים?

הנושא של גיוס חרדים מורכב ורווי פופליזם. יש שתי בעיות בעניין החרדים - נטל השירות, וכניסה למעגל העבודה. הבעייה הגדולה היא עבודה, והקטנה היא שירות צבאי. אך העיסוק התקשורתי הופך את הסדר. בתמצית - צריך לשאוף לשילוב החרדים במעגל העבודה, ובשירות, אך עם מספר עקרונות:

  1. לא בכוח. בהסכמה ובתמריצים.
  2. בהדרגה. על פני מספר שנים. צריך להבין שגם החרדים מחפשים פתרון.
  3. הבנה שמרגע שחרדים משתלבים במעגל העבודה, זה יגרור עוד תוצאות טובות לישראל. לכן - יש להתמקד בזה.
  4. צריך בכל מקרה לשמר גרעין חזק של לומדי תורה למען עם ישראל.

 

מי קובע? הרב או הרוב?

תלוי במה.
בענייני הלכה - בוודאי שפונים לשאלת רב.
בעניינים אחרים - למומחי בטחון, כלכלה, חינוך וכל דבר אחר.

קפה: עם מי מ"המחנה השני" תרצה לשבת לקפה? עם מי בשום אופן לא?

אשב עם כל אדם יהודי-ציוני שרוצה בטובת עם ישראל בארץ ישראל.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.