הדעתנים

הכי חשוב בתשע"ג

12.9.2012

לכבוד שנת תשע"ג ולפני שנטבע בראשי תיבות, איש איש ומגזרו, המנבאים את עתידה, ביקשנו מיונתן, לינוי, אלישיב, תמי, אייכלר ואבישי לסמן את הדבר החשוב ביותר שאמור לקרות השנה לדעתם (שהרי הם הדעתנים). שנה חשובה לכולנו, מערכת האתר

יונה וורדים

יונתן יביןיונתן יבין: הדבר החשוב ביותר שמוכרח לקרות השנה הוא בלימת הידרדרותה המסוכנת של ישראל לתהום. אנו בעיצומה של נפילה חופשית אכזרית ומצערת, וכדי לבולמה, יש צורך בהחלפת השלטון תצליח בכך רק מפלגה חדשה שתאחד את כל מפלגות המרכז, ותייצג את מעמד הביניים. עליה לדחוק את התגרנות הפוליטית לשוליים ולהציב בראש מצעה ובראש סדר העדיפויות הלאומי אג'נדה כלכלית-חברתית של הפיכת שולחנות: הטבה עם הנושאים בנטל ומשלמי המסים, על חשבונם של משתמטים, נסמכי שולחן, וקיצונים שגוררים את העם הזה, שהולך ויורד מנכסיו החומריים והמוסריים, להרפתקאות טריטוריאליות ששוב אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, כלכלית או מוסרית.

יונה וורדים

אלישיב רייכנראלישיב רייכנר: הדבר הכי חשוב שצריך לקרות השנה הוא שנלמד לדבר חלש. שלא נעשה מכל ויכוח מלחמה, מכל אייטם כותרת, ומכל דיון משבר לאומי. שנדבר יותר ונצעק פחות, שנקשיב ולא רק נשמע. שנהיה פחות שבטים ויותר חברה.

יונה וורדים

לינוי בר גפןלינוי בר גפן: אחת החוויות המבעיתות שכולנו זוכרים כילדים היא עקיצת הדבורה. יחד עם הכאב החד של העוקץ החודר לגוף, שכנה ההבנה המפתיעה שכדי להגן על עצמה ועל הקן מוכנה הקטנה הזו למות. לילד עקוץ פחות משנה מעגל החיים בטבע וחיוניותה של הדבורה עבורו. הוא לא מעסיק עצמו בחשיבה על שפע המזון שמספקת הדבורה, הוא רק רוצה שלא יהיו עוד חרקים עוקצניים בעולמו. והנה הילד קיבל את משאלתו: בשנים האחרונות נעלמו הדבורים מהנוף, הישראלי בפרט והעולמי בכלל. חגיגת ההתפשטות האורבנית דלדלה זנים שלמים. הן השאירו אותנו עם העוקץ: המוכנות להקריב חיים למען מטרה שנדמית הגיונית בעיני העוקץ, אך לעיתים לא מכוונת לסכנה האמיתית ופוגעת בילד מופתע. הן לקחו איתן את מלאכת הדבש, את הפעילות הנסתרת לטובת עתיד החיים, את המלאכה האפורה, היומיומית, של עמל למען מטרה גדולה יותר. הבה נשיב את הדבורים והפעם ננחה את הילדים ללמוד מעבודתן המפוארת.

יונה וורדים

תמר זנדברגתמר זנדברג: ראש השנה תשע"ג תופס אותנו יותר בתנודה בין ייאוש לתקווה. מצד אחד, רוחות מלחמה, הידרדרות בשירותים הציבוריים, קושי גובר והולך לקיים חיים ראויים בקרב רבים מאזרחיות ואזרחי ישראל, וצמצום המרחב הדמוקרטי ושל זכויות אדם בסיסיות. מנגד, ההתעוררות האזרחית העצומה שראינו בשנה שעברה נותנת את אותותיה בכל מקום: עוד ועוד מאבקים ציבוריים מצליחים כנגד כל הסיכויים, עוצרים עוולות קטנות וגדולות ויוצרים שינוי מציאות אמיתי לטובה.לקראת השנה החדשה אין לי תקוות גדולות כגון "שלום עולמי" או "צדק חברתי". כבר למדתי שהיומיום הפוליטי, החברתי וגם האישי לא מורכב מכאלה. אני רוצה לאחל לכולנו הצלחות קטנות במאבקים מהותיים, הישגים וניצחונות מתוקים ומקלות בגלגלי המלחמות וההפרטות. כל משפחה שנמנע הפינוי שלה בדיור הציבורי, כל התאגדות במקום עבודה, כל רפורמת הפרטה שנעצרת, כל אתר סביבתי שניצל, מסמנים ניצחון קטן כזה.שנה טובה!

יונה וורדים

אבישי עבריאבישי עברי: הכי חשוב עבור התקשורת הישראלית זה לנשום. לקחת נשימה ארוכה לפני שמעלים על נס או מוקיעים אל עמוד הקלון. לנשום עמוק לפני שמכריזים על קץ הסולידריות, סוף המדינה, אבדן המשמעות או כליון העם היהודי. לקחת הרבה אויר לפני שמפרסמים כותרת פסקנית, יכול להיות שעד שהאוויר יצא מהריאות, יצא גם האוויר מהכותרת הזאת. לנשום לפני שמקללים, לפני שתוקפים, לפני שמספידים, לפני שמאשימים, לפני שמקוננים, לפני שצורחים בהיסטריה. אם נשלוט באומנות הפשוטה אל החשובה מאוד הזאת בשנה הקרובה, בשנה הבאה נוכל כבר להתקדם לנשימה פלוס ספירה עד עשר לפני כל הנ"ל ואז, כבמטה קסם, הם ייעלמו מחיינו ונוכל להתחיל להתקדם באמת.

יונה וורדים

יעקב אייכלריעקב אייכלר: הכי חשוב שהעם ימשיך להבין כי לא כל מה שמופיע בתקשורת, אכן משקף את המציאות. כי לעומת התקשורת המציירת ומייצרת שנאה בין אחים, במציאות אנו חיים כאן זה לצד זה, כשאוייבינו האמיתיים רוצים להכחיד את כולנו. הכי חשוב שהחברה תמשיך להתחבר קבוצה לקבוצה ולהמשיך בכך את השינוי המהותי לעומת שנים קודמות בה החברה התפלגה בין אשכנזים לספרדים, ותיקים ועולים, שחורים ולבנים, עניים ועשירים, חרדים וחילונים. שהחברה תמשיך לעזור אחד לשני, לגלות אכפתיות ממצוקת השני, ולא לחפש את המפריד.

הכי חשוב למדינה שמנהיגיה יפנימו שהיא הוקמה כיהודית וגם דמוקרטית, ויהדות יש רק אחת. יהודים יש הרבה. מדינה יש רק אחת, דמוקרטיות יש הרבה.

ובאופן אישי: אושר, בריאות, געזונט, דרישות שלום, הנאה, ותיקות, זכויות, חיבוב, טיהור, יהדות, כל טוב, לימוד, מנוחה, נחת, סימן טוב, עושר, צדיקות, קדושה, רחמים, שלום, תורה.

דגים לראש השנה

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.