צו 8 ליוני שטבון

צו 8 ליוני שטבון

8.10.2012

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

יוני שטבוןיוני שטבון הינו רס"ן במיל' מעוטר בצל"ש הרמטכ"ל על תפקודו במלחמת לבנון השנייה. שימש כמפקד וקצין ביחידת אגוז וחטיבת גולני. לאחר שחרורו ייסד שטבון יחד עם חבריו את תנועת 'רעננים'- צעירי הציונות הדתית, ועמד בראשה מהיווסדה. שטבון מרצה למנהיגות במוסדות חינוך, בישיבות ומדרשות, בצה"ל, בשכונות ובקהילות ברחבי הארץ.

שטבון נשוי ואב לשישה ומתגורר בירושלים.

 לוגו פייסבוקהראיון התקיים במסגרת המפגשים עם דמויות ציבור בדף הפייסבוק של צו פיוס.

לאום: יהודי או ישראלי?
אני בכלל לא רואה הפרדה בין שני המושגים. הישראליות והיהדות שזורים אחד בשני בנוחות רבה מאד.

דת ומדינה: ביחד או לחוד?
הקמת המדינה היהודית לאחר 2,000 שנות גלות בארץ ישראל, מבוססת על הרעיון שלא ניתן להפריד בין השניים. ההפרדה ביו הזהות היהודית ומורשת ישראל לבין המדינה ומוסדותיה זוהי תפיסה גלותית, בה היהודים חיו ללא מציאות ריבונית וניהול חיי חברה תקינים.

יחד עם זאת, דתיות אי אפשר ולא נכון לכפות על אזרחים, זה לא נכון וגם לא יהודי. כן אפשר לדרוש התנהלות שלטונית, מנהיגותית וחברתית לאור ערכי היהדות.

חברה: מהי בשבילך השתתפות שווה בנטל?
זוהי חובה אזרחית פשוטה שלצערנו במדינת ישראל בגלל סיבוכים טבעיים של שנות הגלות הארוכות ייקחו זמן עד שיתאזנו בהדרגה. לגבי סוגיית גיוס החרדים בכפייה, מתקיים כיום דיון פופוליסטי מדי. מי שעוקב אחרי הנתונים יודע שבצורה הדרגתית מספר המתגייסים החרדים גדל במאות אחוזים מדי שנה, בלי אף חוק.

אני גאה להיות שייך לציונות הדתית, שלא רואה סתירה בין ערך לימוד התורה והשירות הצבאי, אלא להיפך. אגב אני מאד מצפה שערך לימוד התורה ועולם הרוח שלנו , גם יתפוס מקום חשוב בשיח הישראלי.

שבת: איך צריכה להיראות השבת הישראלית?
אני מקווה שהציבור הישראלי ירצה אט אט בעצמו לראות שבת מנוחה על פי התורה. אני אגלה לכם סוד קטן: אני ועוד מיליוני דתיים ומסורתיים מתפללים מדי יום בסידור שייבנה גם בית המקדש.

חינוך: מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?
אני חש שבשנים האחרונות אחרי שמדינת ישראל התייצבה על הגלובוס, אנחנו מתחילים מעט להיבהל מהזהות הציונית והיהודית שלנו כעם. ללא קשר לסוגיה הדתית, יש צורך לשכתב את מערך ספרי הלימוד בכל מוסדות החינוך, כאשר המפעל הציוני וההיסטורי שלנו מימי אברהם אבינו ודוד המלך דרך הרצל והחלוצים יהוו בסיס לתכני הלימוד.

אגב, אם עוקבים אחרי הדברים קיימת התעוררות מאד חיובית בנושא כיום.

אזרחות: הפגנת הענק החשובה הבאה צריכה להיות בנושא:
לבטל את המושגים 'פריפריה' ו'מרכז' מהלקסיקון הישראלי.

מעורבות: קיבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה מקים?
בית ספר ממלכתי ארצי להכשרה פוליטית ולמגזר הציבורי של צעירים המבוסס על תודעת שליחות ערכית ציונית. את המבנה אקים בדימונה.

קפה: עם מי "מהמחנה השני" תרצה לשבת לקפה? עם מי בשום אופן לא?
עם 'יאיר לפיד' כדי להבין יותר את עולם התוכן ממנו הוא פועל.

עם ראשי תנועות וארגונים ישראלים שפועלים מהבוקר עד הערב לפגוע בלגיטימיות של חיילי צה"ל והפיכתם לפושעי מלחמה, אולי אשב פעם אבל בטוח לא על קפה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.