צו 8 לרם אורן

11.11.2012

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

רם אורןהסופר רם אורן נולד בתל אביב וגדל בשכונת שפירא. היה עורך דין ועיתונאי. ערך את מוסף 7 ימים בעיתון ידיעות אחרונות. לכתיבה ספרותית הגיע בגיל מתקדם יחסית. בשנת 1994 פרסם את ספרו הראשון "פיתוי" (הוצאת כתר) שהפך לאחד מרבי-המכר הפופולריים ביותר בישראל. ייסד את הוצאת הספרים "קשת הוצאה לאור". כל ספריו זכו בפרסי ספר הזהב וספר הפלטינה. "פיתוי" ו"אות קין", שניים מספריו, הם מהספרים הנמכרים ביותר בישראל אי פעם.

לוגו פייסבוקהראיון התקיים במסגרת המפגשים עם דמויות ציבור בדף הפייסבוק של צו פיוס והוא כולל שאלות שנשאלו על ידי הגולשים.

גדלת בשכונת שפירא בתל אביב. בראיון באתר Ynet תיארת את השכונה כתמהיל של עולים מכל העדות. כיצד המגוון הזה השפיע עליך ועל כתיבתך?

חוויות הילדות שלי כולל מפגשים עם משפחות עולים שמילאו את שכונת שפירא שבה גרתי משמשים לא פעם כרקע לספרים שלי. לא מעט דמויות שכתבתי עליהן מקורן באותם מפגשים שהיו לי עם העולים שהגיעו לשכונה.

מצד שני, איני רואה פסול בישובים קהילתיים שבהם אנשים מתארגנים על בסיס הומוגני. אני חושב שאם אנשים רוצים להתבודד, או להתנתק מהסביבה שלהם ולגור במרכזים קהילתיים קטנים זאת זכותם, כל זמן שהם לא מפריעים להתנהלות החברה. אם זה עושה טוב לאנשים לחיות עם אנשים שדומים להם, אני בעד זה.

עוד קצת על השכונה - האם שמעת על "הישיבה החילונית" בשכונת שפירא? מה דעתך על התופעה הזו של ישיבות חילוניות?

שמעתי על הישיבה החילונית בשכונת שפירא, שמעתי שהיא מושכת הרבה מאד צעירים ומתנהלת לשביעות רצונם של כל המשתתפים בה. לי לא יצא לי לקחת חלק בתופעה הזו. אני מעריך שהישיבה החילונית היא אמצעי יעיל להחדרת ערכים ועקרונות שקהל חילוני בדרך כלל לא נחשף אליהם, והייתי מעודד הקמתן של ישיבות מסוג זה.

כמי שכותב ומתאר תופעות חברתיות, מה אתה חושב על הקיטוב והמחלוקות בחברה הישראלית?

אני מרגיש עם זה מאד לא נוח, אני מאמין שיכול להמצא פתרון גם לקיטוב הזה - אני חושב שלא נעשה מספיק כדי למנוע או לצמצם את מימדיה של התופעה הזאת.

האם אתה יכול לאפיין את הקוראים שלך? לאיזה זרם בחברה הישראלית הם שייכים?

אני חושב שהספרים שלי נקראים על ידי כל הזרמים, כל הגילאים ברוב האזורים בארץ. יש לי קוראים מושבעים בעדה החרדית, יש לי קוראים שהם חילונים גמורים, יש קוראים שהם חיילים, יש קוראים שהם שוכני בתי אבות.

מה מקורות ההשראה שלך לסיפורים שלך?

מקורות ההשראה לספרים שאני כותב מתחלקים לשניים: אירועים או מגמות באקטואליה, ואירועים שלא נכתב עליהם די בהסטוריה שלנו. מרבית הסופרים הקלאסיים מהווים את מקורות ההשראה שלי. אני לא קורא ספרי מתח.

האם יש לך כוונה לכתוב גם על דתיים וחילונים כנושא לספר?

כתבתי לא מעט על דתיים. אחד הספרים הבולטים שלי בתחום זה, שמו 'אחות קטנה' והוא מספר על אנשים דתיים בבני ברק שנקלעו לתסבוכת אישית קשה. בניגוד לחששות שלי, התברר לי שאנשים רבים בבני ברק קראו ונהנו מהספר וב"בית יעקב" של העיר אפילו ערכו עליו דיון פומבי.

האם יש ספר חדש שאתה עסוק בכתיבתו בימים אלה?

בינתיים לא.

1. אמונה – האם אתה אדם מאמין? דתי?

אני אדם מאמין, אך איני דתי.

2. לאום: יהודי או ישראלי?

ישראלי.

3. דת ומדינה: ביחד או לחוד?

ביחד

4. חברה: מהי בשבילך השתתפות שווה בנטל?

חלוקה נכונה של החובות והזכויות שהמדינה מעניקה לתושביה.

5. שבת: איך צריכה להיראות השבת הישראלית? איך נראית השבת האישית שלך?

השבת צריכה להתאים לכל אדם על פי השקפותיו ולא לשמש כאמצעי ניגוח בין דתיים וחילוניים. אני מתנהל בשבת כמו אנשים חילונים רבים ומבין אנשים שמקדישים את השבת ללימוד תורה, הליכה לבית כנסת, השבתה טוטאלית של כל פעילות.

6. אזרחות: הפגנת הענק הבאה צריכה להיות בנושא?

אם יתברר שההפגנה הגדולה הקודמת לא השיגה את יעדיה המרכזיים - יש בהחלט מקום לדעתי לערוך הפגנה נוספת ולא להרפות עד שיהיה ברור שהממשלה מתחייבת חד משמעית להיענות למרבית הדרישות.

7. קיבלת צ'ק פתוח: איזה פרויקט חברתי היית רוצה ליזום?

הייתי יוזם פרויקט שמיועד בעיקר לילדים ומטרתו למנוע גישות קיצוניות איש כלפי רעהו, בתחום של דתיים חילונים.

8. עם מי מ"הצד השני" היית רוצה להיפגש לקפה? עם מי בשום אופן לא?

אני אשמח להפגש לקפה עם כל אדם פרט לאלה שנמנים על המחנות הקיצוניים משני הצדדים.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.