אבישי עברי

שש... נותנים תשדירי בחירות! / אבישי עברי

עומר בר לב מהעבודה חתיך, בנט ולפיד דומים בשלומיאליות התקשורתית, הליכוד לא מתאמץ אפילו לנצח. אבישי עברי רואה תשדירי בחירות

עבודה

אבישי עבריאחרי מנה מרוכזת של שלושה סבבי צפיה בתשדירי התעמולה ניסיתי להיזכר מה אמרה שלי יחימוביץ' והדבר היחיד שזכרתי בבירור זה שהתשדיר, שבגלל הסידור האלפביתי פותח את סשן התשדירים כולו, מתחיל במילים "תחת נתניהו". גם ככה הבנאדם הממוצע רואה את שלי בטלויזיה ומיד חושב על חלי מארץ נהדרת ומחכה לאיזה שטות של פרידמן, אז דבר ראשון להגיד "תחת"?

אה, והיה גם התשדיר של עומר בר לב. היחיד ברשימתה של שלי שהיא לא משתדלת להסתיר, באמת חתיך. כנראה שהוא גם יחזיר לכנסת את הכריזמה הנוטפת שנעדרה ממנה מאז שמתן וילנאי יצא לסין. הרזומה שלו באמת מרשים (אם כי הוא לא עלה מאיראן בגיל 9), אבל מי שלא מצביע לעבודה ממילא, לא יצביע לעבודה בגלל עומר בר לב. חוץ מזה שאתם יודעים למי עושים קמפיינים אישיים היום... זה טוב למי שבונה על הצבעת רחמים, לא למי שמעוניין להסתער על הנהגת המדינה ולהחליף את מי שמתחיל להיראות קבוע פה כמו הפקק מגנות עד קיבוץ גלויות.

ליכוד

הליכוד מגיע לתשדירים מעמדת כח ברורה והיתרון שלו על האחרים הוא כמעט בלתי הוגן. לא רק שלראש ממשלה מכהן יש אינספור הזדמנויות לצילומים ממלכתיים ומרשימים – מנאום בקונגרס עד ביקור בתרגיל אש של צה"ל – לליכוד יש ארבע שנות עשייה לפשפש ולמצוא בהן מוצגים ראויים לחשיפה תשדירית. האמת, זה אפילו לא כזה מסובך, לעומת המדיניות הבטחונית של הממשלה הקודמת (שתי מלחמות בשלוש שנים) נראית הממשלה הימנית ביותר שהיתה כאן כסניף של ארגון שלום.

בנימין נתניהו
התשדירים של הליכוד לוקחים. בנימין נתניהו בתשדיר בחירות (צילום מסך)

לכן התשדירים של הליכוד לוקחים את של שאר המפלגות בהליכה: נאום ציוני בקונגרס ובאו"ם, גדר הגבול בדרום שעצרה את המסתננים וקצת הפחדת אירן-חיזבאללה להמשיך את מסורת "חזק מול החמאס" מהבחירות הקודמות (ספוילר: ביבי לא הפיל את שלטון חמאס בסוף).

אבל הליכוד נהנה גם ממצב נדיר בבחירות בישראל: המפלגות היריבות התמוטטו. העבודה עוד מלקקת את פצעי העריקות הישנות והחדשות (ברק, פרץ ועד סגירת הגליון אולי יהיו עוד) ו"קדימה" רצה בשני ראשים, לבני ומופז, המתחרים בינהם לא רק על התשדירים העלובים ביותר שנראו כאן אי פעם, אלא גם על המפלגות העלובות ביותר. מה הפלא שאת התשדיר השלילי היחיד שמרו בליכוד ל"בית היהודי". תשדיר מיותר שתורם למפלגתו של בנט בעצם היותו, הרבה יותר ממה שהוא מזיק לה בתוכנו.

הבית היהודי

כבר השוו את נפתלי בנט ליאיר לפיד המון פעמים. כוכב תקשורת צעיר ופוטוגני (במקרה של בנט, כוכב פייסבוק) שגורף את קולות הצעירים עם הבטחה לפוליטיקה חדשה בצדה החיובי של ההשואה ופוליטיקאי "פלסטיק" המוכר דימויים במקום תכניות ממשיות – בצדה השלילי. אני מוכן לתרום בזאת עוד נדבך להשוואה הפופולארית: הכישלון (היחסי) של שתי הדמויות במה שהיה אמור להיות המגרש הכי חזק שלהן, המגרש התקשורתי. לפיד התגלה, ככל שהתקדם קמפיין הבחירות שלו, כחושם תקשורתי שלא מסוגל לצלוח ראיון טלויזיוני אחד בלי להיכשל בלשונו, לסתור דברים שאמר בראיון קודם או להתרגז כאחרון הפוליטיקאים הישנים.

לבנט כבר הייתה נוכחות פייסבוק אימתנית בדף הפייסבוק "ישראל שלי" שניהל עם איילת שקד. הוא הביא למיצוי את כוחו במדיה החדשה ובקמפיין מבריק הותיר את המתמודד מולו, שנקט בכל התכסיסים המקובלים (והמקובלים פחות) בעידן הטלויזיה הרב ערוצית קודם-כניסת-הפייסבוק-לתמונה, המום, מבולבל ומובס. את דרכו לניצחון בפריימריס עוד ילמדו בבית ספר לפרסום. לכן מדהים לגלות שתשדירי התעמולה של הבית היהודי מביכים בגמלוניותם. הקלוז אפ על נעלי הצבא האדומות יחד עם הסיסמה "המפלגה הכי קרבית בכנסת" אפילו לא היה החלק הכי גרוע. הגרוע ביותר היה כנראה החלק בו אורבך ושקד, שני הנציגים הכי פוטוגנים שנמצאו ברשימה, קוראים טקסטים מפרומפטר בנוקשות ומצהירים כי בניגוד למפלגות אחרות הם "יגידו במה הם מאמינים" ואז משמיעים מבחר קלישאות מנאומים שונים של בנט בארץ ובעולם (?). נאלצתי לראות את הסרטון כמה פעמים כדי להשתכנע שלא מדובר בפרודיה עצמית.

לסיכום: הליכוד ובגדול. בלטו לטובה: אסמא אגבאריה מ"דעם" עם המבט הקילרי למצלמה, אלדד ובן ארי מדברים ערבית בסרטון המוצלח ביותר של בחירות 2013. בלטו לרעה: ציפי לבני בתשדיר שכולו פרודיה על תשדירי תעמולה, כולל "התקוה" ברקע. מרצ בתשדיר ארוך, מבלבל, מבולבל ומעיק.

מאמרים נוספים מאת אבישי עברי

חוק המרכולים. שבוע שלם עסקה התקשורת אך ורק בחוק מוזר שנראה כל כך חשוב עד שחברי כנסת הוזעקו מביתם באמצע שבעת ימי אבלם על מנת להעביר אותו (או להתנגד להעברתו).

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.