דידי רוזנברג

התחדשות חברתית: מגמילות חסדים לחירות כלכלית / דידי רוזנברג

האם בבואנו לקיים את מצוות קמחא דפיסחא, אנחנו פוסחים על בחינת מצבו האמיתי של העוני בישראל? האם לא הגיע הזמן להפסיק עם סלי מזון ולדאוג לרווחה מתמשכת? דידי רוזנברג מעלה קושיות כלכליות חברתיות

התחדשות יהודית ישראלית - פסח תשע"ג

דידי רוזנברגעוד פסח קרב ובא ועוד קמפיין "קמחא דפסחא" יוצא לדרך וארגוני הסיוע השונים בשיא פעילותם. אמת, יש גם מקום למנהג עתיק יומין הממחיש כי דווקא בחג החירות אנו לא שוכחים את העני וזוכרים את עמלנו ולחצנו במצרים.

אולם יש לתהות האם ההנעה לתרומה שכזו אינה באה להסיט את הדיון הציבורי ממבט מעמיק וראוי בנושא העוני? האם אנו דואגים לתת לעני ארוחה חמה ולהשקיט את מצפוננו, כי הוא מפריע לנו בעין? ומה יהיה דינו לאחר חג הפסח? נדמה כי תפיסת גמילות החסד שלנו צריכה להתאוורר מהקונבנציה הארכאית אליה התרגלנו.

לדעתי, העני – אם היה רעב קודם, נותר רעב אחר כך, כלומר ביום שאחרי סל המזון; ואם לא היה רעב, אבל בתחומי חייו האחרים הוא עני – הרי שלא הועלנו לו ממש.

ההתעסקות הקדחתנית ב"סל המזון" וב"קמחא דפסחא" מסיטה את מבטינו מהתמונה הכללית, שהרי המטרה אינה להגדיל את כמות הנזקקים אלא להקטינה. האם בבואנו השנה להעניק תמיכה, לחלק סלי מזון, נבדוק אם אלה שקיבלו בשנה שעברה יצאו ממעגל העוני? האם נדאג שאלה המקבלים היום תמיכה, לא יגיעו לקבל סל מזון בשנה הבאה? השאלה המרכזית, לטעמי, היא האם האנרגיה המושקעת במבצעים הרבים ובהתגייסות הציבורית הברוכה – מביאה תוצאות?

חלוקת מזון בלוד
החרות האמיתית היא לאפשר להשתחרר מהמצב הכלכלי הקשה. חלוקת מזון בלוד, 2012 (צילום: פלאש 90)

מלבד הדאגה לדלפון והצורך בהתאמת הסיוע המתבקש, כך שלא ימצא באותו החסרון בשנה הבאה או בעוד שנתיים, עלינו לשנות את השיח אודות עוני.

מהמחאה החברתית לפני כמעט שנתיים ועד היום, אנו עוקבים בדאגה אחר עלייה משמעותית בפניות של משפחות הנחשבות "מעמד הביניים" לארגון פעמונים. אני קורא להם "העניים החדשים".

נדמה שכולנו מבינים היום שמצוקה כלכלית אינה מתבטאת רק בצורך קיומי לארוחה הבאה. האתגר שלנו לרתום את הרוח הזו לשינוי בתפיסת העולם הרווחת בציבור; כיצד אנו יכולים לסייע לאוכלוסייה הולכת וגדלה, שאמנם אינה רעבה ללחם אך ענייה בהתנהלותה הכלכלית.

לשם כך יש לחשוב על הטווח הארוך, איך משקמים את הנזקק באופן שמצבו הקבוע יהיה אחר לגמרי ממצבו הנוכחי. נזכור שהחרות האמיתית היא לאפשר לו להשתחרר לגמרי ממצבו הכלכלי הקשה. העזרה צריכה להיעשות מתוך חשיבה כוללת – לא באמצעות גמילות חסד חד פעמית, אלא בהקניית הכלים הנכונים ובאמצעות הדרכה מועילה. מניסיון רב שנים אנו למדים כי זה בהחלט אפשרי: במשך למעלה מעשור סייענו לקרוב ל-20,000 משפחות בישראל ללמוד להתנהל כלכלית נכון יותר ולצאת מעבדות לחרות.

משל "הדג והחכה" המפורסם, אינו יכול להתאים יותר מהימים שלפני חג הפסח. אנחנו רק צריכים להחליט אם רצוננו בשימור העוני או במיגורו.

הכותב הוא דובר ארגון פעמונים

מאמרים נוספים מאת דידי רוזנברג
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.