חג מתן תורה: לאיזה ספר תנ"ך אתם חוזרים?

חג מתן תורה: לאיזה ספר תנ"ך אתם חוזרים?

13.5.2013

בחג השבועות, על פי המסורת, נמסרה תורה למשה רבנו בהר סיני. אנחנו מרשים לעצמנו להכיל את התואר המכובד "תורה" על כל ספרי התנ"ך, ולברר מהו ספר התנ"ך אליו אתם שבים כל פעם מחדש, כאילו היה פרי ביכורים?

בחג השבועות, על פי המסורת, נמסרה תורה למשה רבנו בהר סיני. אנחנו מרשים לעצמנו להכיל את התואר המכובד "תורה" על כל ספרי התנ"ך, ולברר מיהו ספר התנ"ך אליו אתם שבים כל פעם מחדש, כאילו היה פרי ביכורים?

לינוי בר גפןהעיתונאית לינוי בר גפן: מגילת רות היא ספר הנשים, אך זו רק אחת הסיבות שהיא החביבה עלי מכולן. אני חוזרת אליה מהסיבה שהעניק בתבונתו מקרב הרחוקים רבי זירא (זעירא, לפי התלמוד הירושלמי): "מגילה זו אין בה טומאה ולא טהרה, ולא איסור ולא היתר, ולמה נכתבה? ללמדך כמה שכר טוב לגומלי חסדים.

ג'קי לויאיש התקשורת ג'קי לוי: הספר האהוב עלי הוא "בראשית". אבל בשביל הגרוב, החלקים הארמיים בדניאל. וכשאני באמת רעב? רק ויקרא. חלבי זה לחננות.

 

עליזה לביאח"כ עליזה לביא מצטרפת לג'קי לוי: "ספר בראשית מרתק אותי בכל שנה מחדש ביתר עוצמה.."

 

 

שי גולדןשי גולדן, עיתונאי וסופר: תהילים, כמובן. ספר שהוא הנשמה הפיוטית של התנ"ך כולו. ספר שיש בו גם יופי וגם חסד, גם נחמה וגם שכינה.

 

יעקב אייכלרהמגיש הרב יעקב אייכלר: ספר התהילים הוא הספר המחבר כל יהודי באשר הוא לאורך כל הדורות. יש בו את המזמור שחיבר אדם הראשון (מזמור שיר ליום השבת) יש בו את בני קורח לצד אסף. כולם מצאו מקום בספר שחיבר נעים זמירות ישראל.

שהרה בלאוהסופרת שהרה בלאו: אם כבר לחזור - אז לתחילת ההתחלה, ל"בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ". החלק היפה ביותר ומעורר ההשתאות ביותר בסיפור הבריאה, הוא כמובן יצירת האדם "זכר ונקבה ברא אותם", נכתב שם מפורשות, אבל אחר כך, אדם כבר מתהלך לבדו בגן ומייחל לבת זוג.
אז מה קרה שם? מיהי אותה בת זוג קדמונית שנבראה יחד עם אדם ודרשה שוויון מלא בכל? זוהי כמובן לילית, האשה העצמאית הראשונה בתנ"ך, שלשמחתי, חוזרת אט אט לחיינו.

יונתן יביןהסופר יונתן יבין: אני חוזר לקהלת, שאותו גילתה לי אהבת נעורים מדכדכת מירושלים. נדהמתי לגלות כמה מפסוקי הפרק הראשון היו לפתגמים מוכרים, ומובן שהתאהבתי מיד במזמור שבפרק ג׳. האהבה לנערה לא החזיקה מעמד, אך אהבתי למגילתו של שלמה רק התגברה והתעצמה ברבות השנים.

אריק גלסנרמבקר הספרות אריק גלסנר: אני לא בדיוק חוזר לספר כלשהו. אבל אני מתגעגע לחזרה לספר בראשית, בראשית הסתיו, האוויר צלול ונקי, או נושא הבטחה לניקיון וצלילות, והכל מתחיל מהתחלה, הכל חוזר להתחלה, ולהתחלה ממש, ובאופן מטפיזי כל כך: "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ". כל פתיחת מחזור כזו לוותה אצלי בהתחייבות, בגיל ההתבגרות, ללמוד את כל הפרשיות עם פירוש זה או אחר, פירוש הרמב"ן והאברבנאל על התורה זכורים לי במיוחד.

יזהר הסיזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: אני חוזר למגילת רות, כי פעם אחר פעם אני מגלה קריאות נוספות במגילה. לאחרונה נחשפתי לקריאה קווירית במגילת רות והיא פתחה אצלי חלון מעניין לקריאה יצירתית.

 

בחירת הצוות:

עליזה גרשוןעליזה גרשון,מנכ"לית: אחד הספרים האהובים עליי בתנ"ך הוא שיר השירים -  בגלל המסתורין, התשוקה והאהבה, חומרים שמרכיבים כל מערכת יחסים טובה.

 

עינת ברזיליעינת ברזילי, עורכת האתר: ספר שמואל מביא סיפור מרתק של שאול ודויד. יחסים מורכבים שיש בהם מוסיקה, מצבי רוח, מכשפות ונביא זקן וזועף. חומר דרמטי ופסיכולוגי משובח ומלא דמיו. מעלה שאלות גם על מי הנבחר ולמה סלחניים כלפי האחד (דויד) ואכזריים כלפי האחר (שאול)

יוחאי שרון, מנהל פרויקטים: אני חוזר אל ספר מלכים, ובמיוחד לסיפורי אחאב, שהיה מלך מוצלח מבחינה פוליטית, אלא שהמספר המקראי לא מעריך אותו על כך, בגלל שהיה אדם לא מוסרי, ובגלל אשתו, איזבל. יכולתי לומר שזה אקטואלי גם היום, אבל האמת היא שהסיפור על כרם נבות הוא אחד הסיפורים שסבי היה מספר לי, ואני אוהב להזכר בסבא.

יעל ימין, מנהלת פרויקט המחנה המשותף: אני אוהבת את ספר בראשית בגלל עושר הדמויות, הסיפורים האנושיים, הצבעוניות. המון עלילה טובה!  

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.