קשת התקווה אליקים

להרחיב את גרעין ההורים המשלבים

20.5.2013

רוצים להרחיב את חוג ההורים בבית הספר המשותף? כך תעשו זאת

אז החלטתם שאתם הולכים על זה. לא רק שואפים לחינוך טוב יותר לילדיכם, חינוך שאינו דיכוטומי וחד מימדי, אלא גם יוצרים כזה. נהדר! אבל מה עכשיו? איך ניגשים למשימה? איך בכלל מתחילים להניע דבר כה גדול כמו הקמת בית ספר?

קודם כל, יש אותנו. צו פיוס נמצא כאן כדי לעזור לכם להגשים את החלום הזה, אנו נעמיד לרשותכם משאבים ואנשי צוות מנוסים שילוו את כל מהלך הקמת המסגרת המשלבת באזורכם. אנו נעמוד לצדכם לאורך כל מהלך ההקמה וגם לאחריו.

מטרתכם הראשונה היא להקים גרעין הורים. משמעות הגרעין היא קבוצת הורים (דתיים, חילוניים ומסורתיים) המחוייבת לרעיון החינוך המשלב, ומוכנה לקחת אחריות על הערכים שבית הספר מקנה לילדיה.  גרעין ראשוני יכול להכיל גם 5-6 משפחות שרוצות ויכולות להניע את המהלך.

איך מגייסים גרעין כזה?

1. חוג בית
אתם מודיעים ביישוב שלכם על קיומו של חוג בית בנושא, קובעים מקום ושעה. אנחנו שולחים נציג מטעמנו, כדי להניע את הרעיון ולהשיב על השאלות והתהיות של ההורים. לחוג הבית ניתן להזמין כל מי שרק רוצה לשמוע על הנושא. המטרה היא הכרת החינוך המשלב ומחשבה עתידית על הקמת מסגרת כזו ביישובכם.

את חוג הבית ניתן לפרסם בכמה דרכים-

  • "חבר מביא חבר"- השיטה הכי טובה, תמיד. לספר לחברים ולסביבה הקרובה. פעמים רבות מסתבר שגם אחרים חולמים כמונו.
  • פרסום במדיה - כדאי ליצור מודעה (אנו יכולים לעזור בכך) עם פרטי חוג הבית והאזור ולפרסם בפייסבוק, להעביר לרשימות המיילים של הגן, אנשי החוג או הישוב. כך ניתן להגיע למעגלים רחבים יותר.
  • פרסום בעיתון המקומי / בגני הילדים - אנו יכולים לממן מודעות על חוג הבית ועל הרעיון המתהווה לפירסום בגני הילדים השונים בעיר או לפרסם בעיתון המקומי וכך להרחיב את מעגלי הנחשפים.

 

לאחר חוג הבית הראשוני ניתן להרחיב את מעגל הפעילות בדרכים שונות:

2. חלוקת פליירים והסברה בגני הילדים
כיוון שגני הילדים הם המקום הטוב ביותר לאתר הורים אשר מחפשים בית ספר לילדיהם, כדאי להעמיד דוכן או הורה מחוץ לגנים עם פליירים וחומרי הסברה. חשוב! כי מי שעומד שם מכיר ומאמין ברעיון. מפגש בלתי אמצעי בהכרח יעיל יותר משמועה.

3. פעילויות לילדים
לאחר שהתגבש גרעין ראשוני, מגיע שלב הגדלת הגרעין וחיזוקו. זאת ניתן לעשות דרך מפגשי פעילות לילדים אחר הצהריים אשר מיועדים גם לדתיים ולחילוניים, הפעילויות נבחרות עי ההורים, והן רק רקע לחיבורים והחלפת מידע.

4. קבלות שבת
הכנסת תוכן למפגשים המשותפים, כגון קבלות שבת הינה דרך טובה לגיבוש קבוצה. גם השאלות כיצד תראה קבלת השבת והתנהלותה בפועל ידמו קצת מן המתרחש בבית ספר משלב ויאפשרו להורים לבחון את תחושותיהם לגבי רעיון השילוב, וליצור תשתית לקהילה בית ספרית.  

אלו הם רק רעיונות חלקיים לגיבוש גרעין והתחלת הקמתה של מסגרת משלבת, נשמח לשמוע אם יש לכם רעיונות נוספים וכמובן נשמח לעזור לכם ולעמוד לצדכם לאורך הדרך.

תרשים להקמת בית ספר משלב בסיוע צו פיוס

תרשים זרימה הקמת בית ספר

בהצלחה!

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.