מיום הכיפורים הזה עד יום הכיפורים הבא / צו פיוס
צו פיוס

מיום הכיפורים הזה עד יום הכיפורים הבא / צו פיוס

צו פיוס, 12.9.2013

מהי מהות יום הכיפורים עבור החברה הישראלית? מלחמה טראומטית? צום? כל נדרי? חשבון נפש? איך יקח חלק מי שאינו מאמין באלוהים ואינו חפץ להתפלל? ואיזה פנים אמור ללבוש הרחוב ביום הזה?

מהי מהות יום הכיפורים עבור החברה הישראלית? מלחמה טראומטית? צום? כל נדרי? חשבון נפש? איך יקח חלק מי שאינו מאמין באלוהים ואינו חפץ להתפלל? ואיזה פנים אמור ללבוש הרחוב ביום הזה?

לוגו צו פיוסבשבועות האחרונים אי אפשר להתחמק ממלחמת יום הכיפורים. משנפתחו הארכיונים, אנחנו חשופים בכל מהדורת חדשות, תוכנית תחקירים ועיתון לעדויות חדשות ומצמררות – בלי ציניות – על שארע במלחמה ועל השלכותיה.

40 שנה לאחר המלחמה הפצע עדיין פתוח, האובדן חי ונושם, ואווירת יום הדין הולמת היטב את העיסוק בו. נדמה שנמצא התוכן הרוחני – חילוני ליום הדין. והוא באמת תוכן עמוק, תובעני, מעורר לחשבון נפש חברתי.

אולם כדרכה של מלחמה, היא אירוע בזמן. ברצף הארוך של הישראליות, יש לפני ואחרי מלחמת יום הכיפורים. העיסוק בה, נדרש ועצום ככל שיהיה, איננו מהותי ליום. אפשר וצריך לחקור בעבר גם בשאר ימות השנה. ובכלל, על מה דיברו בטלוויזיה וברדיו לקראת יום הכיפורים בשנים שלפני המלחמה ההיא? איזה אופי לבש הרחוב?

בספרו "רומן רוסי" מתאר מאיר שלו את המושבניק הפרא מביט מהחלון במשפחת הרב הצועדת בנעלי ספורט לבית הכנסת, על טפה וילדיה וקורא לעברה: תחזרו עם הגביע!" קו פרשת המים בימי ראשית המדינה עבר בין מי שצם והולך לבית הכנסת, ובין מי שלא מאמין באלוהים ולכן היום הזה זר לו. תגידו, יש אווירה ייחודית ליום כיפור: אופניים. הילדים באופניים בכבישים הריקים. השקט. הניתוק מהמולת ימי החול. זהו יום הכיפור החילוני. האומנם? האם צירוף של נסיבות שבגללו אפשר להחליק על רולרבליידס בנחת, הוא הפרשנות הישראלית ללוח השנה העברי?

אופניים ביום כיפור
אווירה ייחודית ליום כיפור: אופניים בירושלים (צילום: פלאש 90)

נדמה שהחברה הישראלית הצליחה לפצח רבים מהמועדים היהודים ולמצוא בהם חיבור בין יהדות עתיקה ומשמעות אקטואלית. מדגים את זה יפה ט' באב. יום החורבן על בית המקדש מצוין בעשרות מעגלי שיח בכל הארץ, אליהם באים אנשים להקשיב או לריב, ומראה הרחוב, בסך הכול, הולם את הזיכרון ההיסטורי הכאוב. אין מסיבות רחוב המוניות. אין קרנבל. די ברור שתשעה באב הוא יום של התכנסות חברתית.

גם חג השבועות מצא את אופיו במאות תיקונים ליליים, המשלבים שיעורי תורה לצד שיעורי מחשבה, מדרש וספרות. כן, חלקם כדוגמת מאכלי חלב בתרבות הכנענית" רחוקים מכוונת המשורר, אבל ההתכוונות ברורה: ביום הזה עוסקים בטקסטים. במילה היהודית הכתובה.

את יום עצמאות אנחנו מציינים במשואות, חידון תנ"ך ומנגל עסיסי ופקקים תנועה, ורק יום הכיפורים טרם פוענח. איך מוצאים חיבור בין האתיאיסט היהודי, שלא רואה חובה להכות על חטא דווקא בי' בתשרי, ובטח לא לפני אל נעלם, ולא מעוניין לצום ככפרה על חטאיו ובין היהודי המאמין שנפשו חרדה ביום הזה?

בשנות השמונים הגיע פרופסור ישיעיהו ליבוביץ לביקור בקיבוץ צובה. בחדר האוכל הייתה שתיקה. "הזמנתם אותי, אמר, על מה אתם רוצים שאדבר?" קיבוצניק אמיץ אחד הרים את ידו ושאל: "מה המשמעות של יום כיפור עבורך? "חזרה בתשובה" אמר פרופ' ליבוביץ'. ומה המשמעות של היום עבור אדם חילוני? הקשה הקיבוצניק. "אינני יודע, אמר הפרופסור. אני לא חילוני".

מי שמחפש משמעות, עליו האחריות לדעת.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.