האושפיז השמיני - סוכות תשע"ד

16.9.2013

כמיטב המסורת מתשע"אתשע"ב ותשע"ג, גם השנה אנחנו קוראים לכם להזמין אל הסוכה את האושפיז השמיני שלכם, ויש לנו כמה דוגמאות:

הגדרת אושפיזין

אמיר גוטפרוינדאמיר גוטפרוינד, סופר: הייתי רוצה לארח את המשוררת הפולניה ויסלבה שימבורסקה. כן, יש כאן כמעט סתירה לוגית, לארח פולניה אמיתית בסוכה, אבל אני משער שהיה תתיישב, מעט נבוכה, ותביט סביב במנהג היהודי המשונה, לגור בסוכה למרות שהבית עם המקלחת המאובזרת והמטבח המאובזר ממש במרחק שלושה צעדים, ומבט ממזרי יקום בעיניה, ולמרות שהיא תשתוק, לא תגיד מילה, אני אדע שרעיון מרעיונותיה המופלאים יוולד ברגע זה אצלי בסוכה. ואז אגיש לה תה.

שהרה בלאושהרה בלאו, סופרת ואשת תקשורת: גילוי נאות: הפעם לא אבחר בחירה רבת הוד, דבורה הנביאה, חנה סנש, ערפה, או מרגרט אטווד. השנה החג תופס אותי במצב רוח ארצי וענייני, כך שאוכל לומר כאן בלב די שקט שהאושפיז שהכי בא לי לראות ולארח בסוכתי היא חברתי היקרה, הבמאית המוכשרת אפרת שלום דנון, ובניגוד לחנה סנש, היא גם תגיע!

רינה מצליחרינה מצליח, פרשנית ערוץ 2: אני רוצה מאד לארח את אבא שלי, אליהו מצליח ז"ל. הוא נפטר לפני 25 שנה, רגע לפני שהצלחתי. היו לו שתי אהבות גדולות, פוליטיקה וספורט, ואלה היו שני התחומים שבהם עסקתי בקריירה שלי. הייתי רוצה שיהיה גאה בי, אף על פי שתמיד היה. בנוסף היה לו חוש מוזיקלי מפותח. הוא אהב לרקוד איתי טנגו וולס, ואני סבלתי מכל רגע. זה נראה לי גלותי ולא בא לי. לו היה מתארח בסוכה שלי, הייתי מסכימה לרקוד איתו כל ריקוד שהיה רוצה.

שלמה ברשלמה בר, הברירה הטבעית: אני מזמין לסוכתי קבוצת יוצרים שנקראת 60 ריבוא ומתעסקת ביצירת תכנים יהודים אלטרנטיביים דרך מוזיקה, אומנות, קומיקסים ומיצגים. בעיניי זו התפתחות חשובה בתוך החברה הישראלית, לראות את היהדות כתרבות ולא רק כדת. לקרב את האדם לתרבות וליצירה יהודית עכשווית בשימוש במדיות חדשות ועם זאת להישאר צמוד להלכה היהודית.

דובי אייכנוולדדובי אייכנוולד, מנכ"ל ידיעות ספרים: אני מזמין בשמחה ולב חפץ לסוכתי את הסופר הרב חיים סבתו, שכתיבתו מלאה השראה רוחנית ויהודית עמוקה, ועם זאת פתוחה ורגישה לפצעים של החברה הישראלית. אני חושב שהסוכה הישראלית מתנאה באישיות כזו.

עוזי דייןאלוף (מיל') עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס: נעמי שמר. למרות שאנחנו "מאותו הכפר", לא יצא לי להכירה היטב והיא חסרה לי כל כך גם בנוף הציבורי. היא תמלא את הסוכה בחיוניות של תרבות יהודית. והגיע הזמן שתהיה אושפיזה!

עליזה גרשוןעליזה גרשון, מנכ"לית צו פיוס: אני הייתי רוצה להזמין לסוכתי את היוצר והזמר הנפלא לאונרד כהן כי אני אוהבת את המוזיקה שלו ואת היכולת שלו להתחבר לרוח של היהדות כמו בשיר "מי במים ומי באש" או בשיר "הללויה", ולדבר לקהל בינלאומי בשפת המוזיקה שחוצה גבולות ולאומים.

 יישי לפידותשי לפידות, זמר ויוצר: האושפיזין השמיני שלי הוא האיש השקוף. זה שמנקה את המדרכה עליה אנו צועדים, שמנקה את השולחן כשסיימנו את הארוחה במסעדה, שמנקה את המושבים בצאתנו את הקולנוע, ששוטף את ריצפת האולם בסוף החתונה בה חגגנו. ובעיקר זה שאף אחד לא יעשה לו כבוד ויזמין אותו ליישב בסוכתנו הנאה.

 

* אושפיזין - מתוך מילון אבן שושן, הוצאת המילון החדש.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.