האני האוטופי: לו הייתי נוחי / לינוי בר גפן

תנו לי פעם אחת בשנה, להרגיש פילנטרופית אמיתית, לחלק, לחלק, לחלק, להיות בעלת המאה, לינוי בר גפן טייקון" title="<--break-->">

אם ליום אחד בשנה מותר להיות אדם אחר, הרי שהפריט שאני זקוקה לו בשביל האני העליון שלי הוא די רציני: כמה מליארדי שקלים. אני רוצה את מה שיש להם. לאלפיון העליון. ליום אחד. לא למליונרים בשווי כמה מליוני שקלים, אני מדברת על ה"כבדים" באמת, אלה ששווים לפחות איזה מליארד או שניים.

אין לי עניין בכספם כדי להתחיל מסע שופינג פראי או כדי לנקות את ארגז החול של החתולה בשטרות של 200 במקום בכף הרגילה. אני רוצה לבדוק אם הקלישאה שכסף לא מביא לך אושר נכונה. הרי שוב ושוב אנחנו שומעים משפטי ניחומים שנועדו לגרום לנו לא לרצות את מה שיש להם כמו ש"השלום מתחיל בתוכי" ו"יש עשירים אומללים". אם כך, לכו תעשו שלום, הנה טישו למחות את הדמעות ותנו לי את הכסף שלכם, בבקשה. ומה אעשה איתו? אפזר. לקבצן שמבקש ממני כל יום כמה שקלים בקינג ג'ורג', לאומללה שנלקחו ממנה הילדים כי היא חיה באשפתות, לבית ספר שביקרתי בו באחת מערי הפריפריה שאין לו מספיק כדי לבנות כיתות חדשות, לבחורה שפנתה אלי בנסיון לגייס כמה אלפי שקלים לפתוח קבוצת תמיכה לנפגעות אונס בדרום, לאבא ההוא שעלה לשידור וסיפר איך הוא מגרד שקל לשקל כדי לקנות תרופה מחוץ לסל שתקל על כאבי בנו, לחברים שלי שנקרעים עם משכנתאות ושכר דירה מטורף. לחלק לחלק לחלק.

אם "כסף בא וכסף הולך" – תנו לי לקחת את הכסף שלכם לטיול ויבוא אליכם חדש. הרי אתם כל כך מוצלחים בלעשות כסף, לא? אז לא אמורה להיות לכם בעיה להרוויח אותו מחדש.

ואם האושר באמת מתחיל מהקישקע שלכם, אשמח לקחת את מה שמסיט כרגע את תשומת לבכם מלהתרכז בו ואחלק אותו לאנשים המעוותים רגשית האלה עם האוברדרפט. שיתקעו הם עם האומללות האיומה הזו של אפס בעיות כלכליות.  אתם תראו, רק טוב יצא לכם מזה. הרי הסברתם לנו תמיד שכסף זה לא הכל בחיים?  בואו נעמיד את זה למבחן יום אחד בלבד. תנו לי את הדגים, קחו חכה ויאללה לים!

מאמרים נוספים מאת לינוי בר גפן
״אמיתות״ על יכולות פיזיות, טראומות מלחמה, סכנות יחוד - הכל יראה מגוחך בעוד אי אילו שנים
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.