אלישיב רייכנר

מבחן תל אביב

מה משותף לרגע שבו החל מבצע 'צוק איתן', ולרגע שבו החלה המחאה החברתית? אלישיב רייכנר על קו פרשת המים שבו הבעיות הופכות מבעיות מקומיות לבעיות של המדינה

לפני שלוש שנים, בימים אלו ממש של חום יולי המהביל, היו שידורים חיים בלתי נגמרים בטלוויזיה. לשם שינוי לא היה מדובר במלחמה או במבצע בעזה אלא במחאה החברתית. כל ערב ראינו על המסכים את החבר'ה באוהלים של רוטשילד. באולפנים התקיימו דיונים חברתיים כלכליים ופוליטיים ובשטח היו פזורים כתבים שהביאו את קולות המפגינים. משבר הדיור לא התחיל בקיץ 2011. השכבות החלשות הרגישו אותו הרבה קודם. מה שהתחדש באותו קיץ וגרם לפרוץ המחאה היא רק העובדה שהמשבר הגיע לתל אביב. רק כשדפני ליף הגיעה עם אוהל לשדרות רוטשילד וגרמה לכך שתוך מספר ימים התמלאה השדרה התל אביבית במפגינים, הוכרז על משבר דיור ארצי ועל מחאה המונית.

כי עד שהבעיה לא מגיעה לתל אביב, היא לא בעיה לאומית.

גם השבוע זה קרה. עד יום שני בערב הטילים נפלו "רק" על אזור הדרום. עשרות אלפי תושבי 'עוטף עזה' סבלו בשבועות האחרונים מנפילות של עשרות טילים מידי יום, אבל אף אחד עוד לא דיבר על מבצע צבאי. גם באר שבע, עיר של מאתיים אלף תושבים, חטפה טילים בתחילת השבוע, ועדיין, החיים נמשכו כרגיל. היו התפרעויות של המגזר הערבי בצפון ושל המגזר הבדואי בנגב. הייתה אלימות גם בירושלים המזרחית שגלשה לחלקים היהודיים בבירה, אבל אף אחד לא כיבה את האור של השגרה. התפנית הגיעה רק ביום שני אחר הצהריים, כשהחלו להתפרסם הידיעות בכלי התקשורת על חשש שהירי עומד להתרחב לכיוון המרכז.

רק אז, כשדובר על גוש דן, התחיל באמת הבלגן. פתאום יש מבצע ומיד יש לו שם. פתאום גם הכתבים הכלכליים של חברות החדשות נשלחים לדבר מהשטח, או במילים אחרות, יורדים לרחוב של תל אביב. פתאום צווי מילואים, פתאום שידורים חיים בלתי נגמרים, פתאום מצב חירום לאומי. ואז אתה שואל את עצמך, מה בעצם ההבדל? האם הבית בתל אביב שונה מהבית בשדרות? האם הילדים של המועצה האזורית אשכול שונים מהילדים של ראשון לציון? האם ימי העבודה האבודים של תושבי באר שבע שווים פחות מימי העבודה האבודים של אנשי המרכז?

פגיעת שרידי טיל בתל אביב
רק כשדובר על תל אביב התחיל באמת הבלגן. תושבי תל אביב בוחנים רכב שנפגע מחלקי טיל (צילום: פלאש 90)

כל אחד יענה לעצמו את התשובות, אבל דבר אחד ברור: עד שהאיום לא מגיע לתל אביב, הוא אינו איום.

וזה מחזיר אותי גם לאירועים אחרים שהתרחשו בדיוק השבוע לפני תשע שנים. עשרות אלפי דתיים לאומיים התבצרו אז בתוך הישוב כפר מימון שבמערב הנגב במסגרת המאבק למניעת עקירת גוש קטיף. הייתי שם ואני יכול להעיד שהתחושה של המתבצרים בתוך הישוב הקטן הייתה שאם רק יתמידו במאבקם, הם יצליחו לעצור את התוכנית, ולמנוע את העקירה. אני זוכר שיצאתי משם באחד הבקרים, אחרי אחד מרגעי השיא של ההתבצרות הכתומה, ונסעתי פחות משעת נסיעה למערכת העיתון שלי, ששכנה אז כשלוש מאות מטרים מבניני עזריאלי בתל אביב. כשיצאתי מהחנייה אל תוך הקניון ההומה אדם של ימי החופש הגדול, התחדדה בי שוב אותה הכרה. הבנתי אז, שעם כל הכבוד לעשרות אלפי אחיי הכתומים שמתבצרים עכשיו בכפר מימון, כל עוד כאן, בתל אביב, נמשכת השגרה ללא כל שינוי, אין באמת סיכוי לעצור את תוכנית העקירה.

כל עוד הזעקה החברתית, המשבר הכלכלי, או האיום הביטחוני, לא מגיעים לתל אביב, זו רק בעיה מקומית או מגזרית, ולא בעיה של המדינה.

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.