ערס פואטי
גלית דהן קרליבך

ערס פואטי

אליטות חדשות? רק זה חסר לנו. גלית דהן קרליבך, גאה בצד המזרחי שלה אבל לא בזה שדווקא מוצג ב"ערסים ופריחות". לנו, המזרחים היא אומרת יש הרבה יותר מה להציע מאוכל טוב ומזג חם

ברוח הימים הללו, במסגרת טוהר התואר בה אסור לומר ערס ופרחה, נתקלתי באיחור בסדרה 'ערסים ופרחות-האליטות החדשות'. הצמד הראשון אפילו לא הניד אצלי ריס, שכן ביום בו איאלץ לבחור בין הלקסיקון הפעיל והציורי שלי לטובת אווירת פוליטיקל קורקט, ברור שאבחר בראשון. הצמד השני, "האליטות החדשות", גרם לעפעפיי לרטט כמה וכמה פעמים.

האליטות החדשות? זה מה שאנחנו רוצים פה? עוד מקורבים של מקורבים של מקורבים שיקבעו פה נורמות איומות? הנה תרחיש שבו שולטות האליטות החדשות:

בוועדות הקבלה ליישובים יבדקו האחראים שהמתקבלים הינם ספרדים גם לפי הבית יוסף וגם לפי מרשם האוכלוסין האחרון מהמאה החמש עשרה שהעבירה ממשלת ספרד כמחווה מיוחדת וכניסיון נואש למשוך אנשי עסקים שיפחיתו את המיתון. באוניברסיטאות מרצים ידברו על קולוניאליזם אשכנזי וכשתלמיד יכין עבודה שבה לא ידובר על הקולוניאליזם הלז, יפסול המרצה את עבודתו מיד. למשרות דרושים יתקבלו ספרדים בלבד ובקלפיות באזורים הבעייתיים, כלומר במעוזי האשכנזים, יתחפשו הספרדים לדוברי יידיש כדי למשוך לבבות. יהיה כספומט אחיד לכל הבנקים ועל השטרות יודפסו שושנה שבבו, יהודה הלוי והייתי רוצה להציע גם את עצמי אלא שאני אסון כלכלי מהלך. בבית המשפט העליון ישבו שלושה או ארבעה ספרדים, ואחד, אשכנזי, יהיה עלה התאנה בהשגחת העדה הספרדית תובב"א. בעולם הדתי- האולפנות והישיבות יצעדו בתהלוכות כבוד לזכרם של הבן איש חי, הבבא סאלי, הרב עובדיה ורבי יוסף קארו.

נשמע מוכר? זה מה שקרה פה שנים רבות מדי (ותודה לאל מתחיל להתמוסס כעת), רק להיפך. וזה מה שיקרה פה רק לכיוון מזרח. יוצרי הסדרה ומשתתפיה פוסעים צעד נוסף ולא רק מתלוננים על הקיפוח: הם רוצים ליצור אליטות, לא פחות. ובמציאות הישראלית המסובכת שלנו, מציאות של מהגרים, הצעד הזה, גם אם מדובר ברמה ההצהרתית, מסוכן מבחינה חברתית.

למעשה, אלו נכנעים לאותו קטלוג ישראלי מאוס שהולך ומצמצם את אפשרויות הבחירה.
בקטלוג הכללי הישראלי לכל איש יש שם, לא שם שבחרו לו הוריו ולא שם שבחרו לו חבריו. אלא שם שבו הוא משמש בתפקיד כלשהו. אם את מרוקאית-את צריכה לכתוב על דברים מרוקאים ולערבב את המטבוחה שלא תידבק, לא חשוב שמה שמעניין אותך זה פנטסיה ועולמות אחרים. אם אתה רמטכ"ל מוכשר נורא מתחילים להידבק לשם שלך ולהעלות כתבות דביליות על מקור השם.

בקטלוג, תחת השם מזרחי נמצאת גם רשימת ערסים. אלא, שכאחת שגדלה כמעט עשר שנים בקרית משה האשכנזית, אני מוכרחה לציין שהיו לא מעט ערסים שמוצאם אי שם בין ערבות סיביר לנהר הריין.

וסלחו לי, מעבר לזה שאני לא מאמינה במשטרת מילים, אדם שלא קורא לערס 'ערס', הוא צדקן מילולי בלתי נסבל, משום שאני בטוחה שאותו אדם לא חושב פעמיים על המילה קיבינמט - קללה גסה מאוד ברוסית. כמו כן, כאחת שדואגת לשלום הציבור, נדמה לי שהכי פחות חשוב זה לדאוג לעלבונו של ערס שכרגע חצה את השמורה בטרקטורון המעצבן שלו ותוך דהרה מטורפת שלף סכין על שלושה אנשים.

והנה, הקטלוג הישראלי מנצח, עובדה: אותם מרואיינים בסדרה 'ערסים ופרחות' חוזרים ומדברים כל הזמן על האוכל החם של אימא ועל החום המזרחי שיש אצלנו, לעומת הקור האשכנזי. וזה בדיוק מה שאשכנזים מסוימים מדקלמים, כי הם חושבים שזה מה שיש לנו, לספרדים, להציע. אבל חוץ מלבכות ולהתלונן אולי כדאי להראות את ההיצע שלנו שממש לא מתמצה בקוסקוס ומעקודה: לספרדים רבים יש אוזן מוסיקלית נהדרת ויש מסורת של פיוטים נפלאים בעלי טקסטים נפלאים. האוזן המוסיקלית תורמת לחידושן של מילים רבות וראו מי עומד בראש האקדמיה ללשון, שהיא הרבה יותר חשובה (ויסלחו לי הפוליטיקאים) מהכנסת. הספרדים מאד לא ליטאים ויש אצלם קיבולת גדולה מאד ליצורים שונים ומשונים, משד ועד אדם מטורף המשוטט בחוצות של עיר, מה שמגדיל את הסיפורים ואת היחס המקבל שלנו לאחר-תכונה שלא נקנית בסדנאות מעצבנות.

וחוץ מזה, הסדרה אנכרוניסטית מדי. יש פה תימנים ואתיופים וגיאורגים שלא קיבלו בכלל ייצוג.

הכביש הראשי במדינה שלנו צר מאוד. כדי שספר יתקבל אתה צריך בהחלט להיות שם, בתוך ברנז'ה עדרית מאוד שכולם עושים בה את אותן תנועות ראש וכולן מקבלים את אותם הפרסים ואותן הביקורות מהחברים שלהם, אחים לאחוות הברנז'ה. אבל אני אומרת שבמקום לרצות להיות באליטה המשעממת הזו, יש מקום הרבה יותר מעניין: השוליים הרחבים שהקטלוג צר מדי עבורם. רבותיי, אם הכביש הראשי צר, בואו נקיים את התרבות האמתית, הנפלאה, הפראית, בשוליים.
וזה, בעיניי, תרחיש הרבה יותר מעניין מתרחיש האליטות: אנחנו נסתובב בשוליים הרחבים ונתעה בסמטאות בזמן שבכביש הראשי ייסעו רק קדימה ואחורה.
אנחנו נסתובב בשוליים ונזהיר ונצטיין ויום אחד כבר לא נצטרך להסתובב בהם באפודים זוהרים.

גלית דהן קרליבך היא סופרת ירושלמית.

מאמרים נוספים מאת גלית דהן קרליבך
גלית דהן קרליבך

עם פתיחת השנה, אני בעניין של לבטל טרנדים חינוכיים: משרד החינוך נוקט בתהליכי "החלבה"- מסירת עובדות לתלמידים בדבר החובה לאכול 4-

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

הרבה זמן שלא קראתי יצירה כל כך מטומטמת ותעמולתית פרי עטה של סופרת ירושלמית דמיקולו

מכיוון שישראל ממוקמת במזרח התיכון נראה לי שאנחנו מדינה מזרחית, סתם מבחינת המציאות הגיאוגרפית. ככל, מוטב היה לו המדינה הייתה מאפשרת מכנה משותף לכל העדות והמגוון התרבותי במקום הניסיון הכושל, שריד מימי המחשבה הסטליניסטית של מפא"י, "להתיך" את בני האדם וליצוק אותם לתבנית (אשכנזית ..).

העובדות: הספרדים מהווים כ-55%_60% מאוכלוסיית ישראל. ובבתי כלא?... תחשבו על זה.

Thank you ! what a beautiful (and gentle) way of writing about the horror of Ashkenazi misstreatment of Israeli that came from anywhere in the world but not from the eastern europe white ass, sick looking, sick food sections. I very much liked the truthful statement in the first several chapters, I felt it on my own skin 50 years ago, only I did not understand it than....

כתבה מתחסדת ולא מביטה לאמת בעיניים פשוט העיוות החינוכי והדימוי העצמי שלך הם עם ריגשת נחיתות כ״כ מובנים שאת חובת שאת אובייקטיבית תתעוררי !!!

כתבה מיותרת. רוב החברים שלי אשכנזים וכולם משתמשים במילים "נשמה" "כפרה" וכו' והם לא עושים מאניירות ודרמות אופרה כמו האשכנזים הפרימיטיבים והלא רצויים שרק מרחיקים את העם אחד מהשני. אין מה לדאוג, הם יעלמו לאט לאט ויצמח מהם דור אחר שבאמת משכיל עם שכל אמיתי ועם טעם ואהבת חינם.