לבוש קצר מקצר חיים? בחורף ירושלמי זה די נכון
לינוי בר גפן

לבוש קצר מקצר חיים? בחורף ירושלמי זה די נכון

לינוי בר גפן לא מתרגשת מקמפיין "לבוש קצר מקצר חיים". אם מישהי אכן מאמינה שזה נכון - מגיע לה. הרבה יותר מקוממים קמפיינים חילונים המטילים את האחריות לבטחונה של האישה על הקורבן,  במקום על החברה

אני באמת אמורה להתעצבן מקמפיין "לבוש קצר מקצר חיים" שמתנוסס בימים האחרונים על אוטובוסים ברחבי ירושלים? כי אם כן, אני מתקשה לממש את יעודי זה. למעשה, העלבון היחיד שאני חשה בתגובה לקשקוש הזה נובע מניסיון קצר בעברי הרחוק כקופירייטרית זוטרה בעלוני מכירות זולים. רוצים להרתיע את נשות הבירה ממיני וגופיות? לא זו הדרך, חלטוריסטים.

בואו נתחיל בתזמון שבו עולה הקמפיין. כירושלים נתונה בקור כלבים והטמפרטורות בצהרי היום מגיעות לנתונים חד ספרתיים הסלוגן הזה נראה בעיקר כאילו נהגה על ידי התאגדות רופאי המדינה. אכן לצאת עכשיו בלבוש קצר לירושלים הקפואה זו בסכנת נפשות. חבל שהמפרסמים לא הוסיפו: ואל תצאי בשיער רטוב.

אבל נניח שהוגי הקמפיין מתכננים לטווח ארוך ומאמינים שנישא איתנו את המסר הקליט עד יולי אוגוסט  האם אני אמורה להיעלב מהאיום חסר המשמעות כל קשר למציאות  עדיין קשה לי. אפילו במאה שערים ובבני ברק הפשקווילים שמזהירים את בנות ישראל מחוסר צניעות בלבושן לא מסתפקים רק במקל אלא מחלקים גם כמה גזרים. "בזכות נשים צנועות נגאל עם ישראל", הצניעות מובילה לשלום בית וכו. להסתפק במקצר חיים מזכיר קצת את הסלוגן אינטרנט = סרטן. איך לומר את זה בעדינות? זה לא ממש תופס גם חלקים גדולים והולכים בציבור החרדי שגולשים בהנאה או בחרדה בסמארטפונים, לפטופים, מחשבים נייחים, כפי שאפשר להיווכח בטוקבקים ברשת,  ולא רק דרך רימון.

אם יש פתי שמאמין שהאינטרנט מסרטן, ואם יש תמימה שמאמינה שתוחלת חייה תקוצר בהתאם לאורך המכפלת - מגיע להם. הרבה יותר מדאיגים אותי אלה שמתעסקים באורך הלבוש של נשות המדינה כדי לשמר עליונות מוסרית פטריארכאלית שלפיה האשם היחיד בפגיעה מינית היא אישה שלא התנהגה כיאות.

לכן קמפיינים חילוניים כמו "תשמרי על הכוס שלך"  שנועדו להזהיר נשים בבאר מפני סם אונס במשקה, מקוממים אותי הרבה יותר. במקום לדרוש אחריות ואכיפה ממיושבי הבר והרשויות, מוטלת האחריות אך ורק על הקורבן הפוטנציאלי. גם קמפיין קיצור חיים מטיל אחריות לכאורה על האישה ובחירותיה אבל נדמה לי שהנשים אליהן פונה המודעה חוו התמודדויות הרבה יותר מורכבות מאלה, על רקע היותן קורבנות.

אבל בניגוד אלי, הרבה נשים כן מתקוממות נגד הקמפיין החדש. כבר ראיתי דיונים בעמודים פמיניסטיים על טקטיקות תגובה לפנות לחברת השילוט כנען, לפנות לאגד, להזעיק את שר התחבורה. גבירותיי אל תשחיתו את זמנכן היקר, ראשית זכותה של חברת שילוט לפרסם מודעה שמעליבה את האינטליגנציה, שלט מופרך על הסכנות בחשיפת הרגליים לא שונה בהרבה משלט שמבטיח אושר נצחי אם נקנה תכשיר גילוח לאותן רגליים.

המאבק יתחדש כשהטמפרטורות יעלו, או הקריאטיביות של הפרסומאים.

מאמרים נוספים מאת לינוי בר גפן
״אמיתות״ על יכולות פיזיות, טראומות מלחמה, סכנות יחוד - הכל יראה מגוחך בעוד אי אילו שנים
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

לינוי, כל הכבוד! לא מכל שטות צריך להתרגש.

תגובה פוגענית נמחקה

אפרופו אינטרנט רימון. גם דרכו אפשר להגיע למקומות שאינטרנט רימון לא חשבו שגולשיהם יגיעו...

ראשית: אם יש משהו שמקצר את החיים באמת, זה לקרוא את המאמר שלך! ולמה? כי מרוב שגיאות כתיב ותחביר, צריך לבזבז הרבה זמן להבין מה את רוצה ולמה את מתכוונת, כך שהחיים מתקצרים. . .

לגופו של ענין, את צריכה להבין שהסלוגן "לבוש קצר = מקצר חיים", הגיע רק בגללך ושכמותך. כי כאשר אתן לא מבינות את הסלוגן" "בזכות נשים צנועות ניגאל עם ישראל", צריך לדבר יותר ברור, ולומר את האמת שיכולה להיות מציאות כזו של קיצור החיים, בדיוק כמו שאת אומרת לילד/ה שלך (אם יש לך כזה או כזו): בזכות שלא תכניס/י אצבעות לשקע, אקנה לך מתנה", וכשהוא לא מבין, את יוצאת בקמפיין: "אצבע לשקע = מקצר חיים", הלא כן???

לינוי: אוקי הבנתי אותך, אבל מי אומר לך שזו האמת??? חבר לכיתה: אם לא היתה זו האמת, לא היית מתקוממת כל כך ועושה מזה רעש, וכי כל נביחה של מישהו צריכה ליצור כתבה? אלא כיון שזאת האמת, ואת הרי לא שם. . . השלט הזה הוא לצנינים בעינייך, כי הוא פוגע בול במקום הרגיש שלך, הלא היא האמת הפנימית שצועקת ואומרת: כמה שזה צודק! נו, זה שווה כתבה! אולי אפילו כמה. . .

איזה עילגות. מה הנושא, מה הנשוא? מה המושא הישיר? ומה מבקשת המפץ האינטלקטואלי להגיד? גיבובי מילים, דברי הבל, קישקושים מקשקשים, מה היא רוצה?

פשוט שובניסטיות,מה אשמה האשה?,הגבר הוא אשם במה שהוא עושה,אם רצחת,הקורבן אשם בגלל שהוא לא נזהר?,אם גנבת,הקורבן אשם בגלל שהוא שם את הכסף בארון ולא בכספת?,העולם הזה שובניסטי,הגבר מנצל את האיפוק והאצילות של האשה כדי לשלוט עליה ולעשות מה שבא לו,97% מהפושעים בעולם הם גברים...הגיע הזמן שהנשים ישלטו עלינו ולא חבורה של גברים בריונים חמומי מוח שנותנים לעצמם לעשות מה שהם רוצים. בארץ 90% מהמעסיקים לא מקבלים לעבודה נשים בהיריון,נראה אותך יולד יא חלשלוש!,נשים יכולות ללדת כי הן חזקות יותר מגברים!. ובארץ יש העדפה של גברים על פני נשים במקום העבודה,ואנשים בחברה מתייחסים לנשים כאל סמרטוטים: "בואי בובה,וואי איזה כפרע תביאי מספר" תגובות של גברים כאלה ברחוב לנשים,איך היית מגיב אם היו מציקים לך ככה בגלל המין שלך?

די לפרמיטיביות, די להשפלה. זו זכותה של כל אישה להתלבש וללכת בדרכה שלה ואף חילוני או חרדי אינו יכול לכפות עליה ללכת בדרכו שלו או בדרך שנראת לו מכובדת, לאף אישה לא מגיע שירקו עליה או שיבחנו אותה כי היא לובשת קצת קצר יותר מחצאיות שמגיעות עד לנעל. לא ברמת הגזמה אבל תפסיקו עם השטויות האלה כבר אני באמת לא מבינה מדוע צרי להיות אכפת לאדם זר כיצד אני מתלבשת ובאיזה אורך שרוול או חצאית בחרתי לצאת מן הבית

דוקא ״תשמרי על הכוס שלך״ זה משחק מלים מבריק ונכון. זהירות מסם האונס, את שומרת על הכוס ועל הכוס שלך. מצד שני ״לבוש קצר מקצר חיים״ זה מטופש כי אין בזה שמץ של אמת. מה הקשר בין לבוש קצר וקיצור החיים?

אי אפשר להחליט איך כל אחד ילבש איזה בגד שהוא רוצה.אולי הגיע הזמן שהחרדים יתחילו ללכת עם ג'נס? מה אתם אומרים?

מיתמם שכמוך הלא אחת הסיבות לשנאת החרדים היא שאינם לובשיפ ג'ינס

תשמרי על הכוס שלך לא נולד מהאשמת הקורבן אלא מקושי רב למנוע את הפשע. זה כמו מודעה של המשטרה לנעול את הדלת בבית. הקורבן לא אשם, אבל קשה מאוד למנוע את העבירה ולכן נדרשת עזרת הציבור במניעתה

אולי אין זהו העונש . .אבל מתי תפנימו נשים שכשאת בחוץ תתלבשי!!! זה שאת מהלכת חצי בעירום זה כדי למשוך תשומת לב של הסוטים המהלכים מסביבך.. ועוד כשאתן נאנסות בגלל פירצה שקוראת לגנב" אתן הופכות להיות מסכנות ואולי בצדק!! עירומה תהי לבעלך,חברך, ובים! תחשבו על הדור הבא שבגיל 13 ואולי עוד קודם מכניסים נערות להריון!! השם ישמור מילדים שכאלה

פשוט בדיחה.... צריך לתבוע את אגד ושאר משתפי הפעולה שמוכנים במודע לפרסם כזה צרוף מילים הפוגע בחופש הפרט. בושה לנו,לאן הגענו? בגרמניה אמרו לנו ללכת עם כוכב צהוב ופה בארץ שלייייייי ושל כל שאר היהודים, אומרים לנו איך ללכת ומה ללבוש ? ועוד כאלה שמגדירים את עצמם דתיים ? מי אתם בכלל? מי נתן לכם זכות להחליט בשבילי , אה? הקב״ה ? אין סיכוי, הקב״ה נותן זכות שווה לכל היהודים ולא רק לכם הדתיים

סליחה לכל אותן נשים שלעולם לא יבינו.. ברוך שלא עשני אישה אנחנו הגברים אומרים כל בוקר בברכות השחר . אתן צריכות להבין . העולם לא בנוי לפי רצונות האישה או הגבר . העולם בנוי על פי רצונותיו של הבורא . כשתסתכלו בהיסטוריה תגלו שרוב עם לא כל מלחמות העולם נגרמו כתוצאה מאישה. למה? כי תמיד אתן חושבות שרוצים נגדכם. גם כשמבקשים מכן ללבוש צנוע תמצאו סיבה להתקומם.במקום להבין שהכל לטובתכן. הגאולה קרבה .תפתחו את עניכן תיראו מה קורה סבביכן.

ירון, אלוהים הוא המצאה של בני אדם. בדיוק כמו הטענה המוזרה שלך על מלחמות העולם.

מה הסיפור שלך, גברת?? אולי את קופרייטרית טובה - אולי, כי לא ראיתי עבודות שלך. לעומת זאת, ראיתי את הכתבה שלך פה - הציון שאת מקבלת אצלי הוא נמוך מאד. אני עורכת לשונית ועורכת תוכן, אנשים באים אליי כדי לשכתב ספרים וחומרים אחרים. הילדה שלי בכתה אל"ף כותבת ברמה יותר גבוהה ממה שפה. ממש בושה למאקו לפרסם דברים כאלה. והמגיבים שלכם - שייכנסו ליאהו ויראו תגובות של לא יהודים - הרבה יותר ברמה. עד כמה תת-רמה אפשר להי'ות? בואו נודה על האמת - הכותבת והמסכימים אתה מחפשים איך לטמון את הראש בקיר. אז תמשיכו. תמשיכו להגיד שבעל הבשורה לא אומר את הדברים בצורה מספיק אפילינג. בסך הכל מנסים לחנך את האנשים ובעיקר את הנשים, שזה פוגע בהילה של האשה ללכת בלבוש לא צנוע. הלוואי שמישהו הי'ה אומר לי את זה בזמנו. אבל לא הי'ה. היום יש, אז ברוך השם! רק ככה צריך להסתכל על זה.

השם לא קשור לעניין כלל וכלל, וגם לא לרמת הכתיבה, זה יותר קשור להבנת הנקרא, והרי אמרו חז"ל איזהו גיבור? הכובש את ייצרו, משמע לבוש קצר מגדיל את האתגר, שלא כמו שחושבים מגדיל את האיבר יישר כח לינוי בר גפן

דווקא קראתי ותמכתי.. עד שהגעתי לעניין של הקמפיין החילוני שעצבן אותך. ובאמת (ואולי הנוסח יכול היה להיות אחר), אולי לפטור את ריבות ישראל בבר ובדירה זרה מאחריות ולא להסביר להן כלום ולחנך אותן על הבאב אללה שזה תמיד המדינה אשמה ? וגם על ילדים באוטו זה האוטו והשמש, וגם ... וגם .. ולא נפרט מיליון דוגמאות. נכון, זה מעצבן שהמדינה רק שואפת והרבה מצליחה להוריד מעצמה אחריות.. נו.. למצב כזה לא חונכנו ביהופיץ, אז להתכוונן בהתאם, ועד שיופיע צדק "קישטי עצמך ואז תיקשטי אחרים".

בגרות חוזרת בלשון והבעה, דחוף!

הכובעים והכיפות חוסמים את החמצן למוח וזו התוצאה...

אנשים שלובשים חיה מתה על הראש (קפוטה) אומרים לאחרים איך להתלבש....

מה לעזאזל?? אני רואה את הבחורות עים המכנסונים הקצרצרים בקיץ וזה ניראה זוועה, אף אחד לא חושב שחשיפת ישבנים זו אמירה אופנתית, זו זעקה לצומת לב עלובה ומעוותת זו זילות שמולידה פריצות.

ואני חשבתי שמדובר בפרסומת של העמותה למלחמה בסרטן.

אני בוכה מלקרא את הכתבות כאן א מאלו שלא יודעים דבר ראשון שהשם הוא אבא שלנו והוא מנהל את העולם, אולי כדאי לך להציץבחלקי בארץ החיים ב. שמי שהכי אוהב אותך בעולם זה השם ג. שהגיע הזמן שתיהיו קצת יותר אינטלגנטים

נערה שלבושה בצניעות נראית יותר אצילה תשאלו גברים מה הם אומרים על חצאיות מיני עד הטוסיק אם יתנו לאי ש ה שלהם אן לילדה שלהם ללכת כך זה דוחה אותם הם יסתכלו על אחרות אבל שזה נוגע לביתם הם לא יסכימו לא קשור לדת אפילו חילונים נבוכים מהחשיפה