כשאבא של שבת פוגש את אבא של תל אביב
עדי רובינשטיין

כשאבא של שבת פוגש את אבא של תל אביב

המפגש הראשון של ילד חילוני עם היהדות מתרחש בגן, האם לא כדאי לדאוג שהוא יכלול יותר מ"פטיש מסמר ניקח מהר"? אולי אפילו פרשנות חילונית לסיפורי התורה והחגים? עדי רובינשטיין לא אוהב לראות גן סגור. רוחנית

זוהי עת הרישום לגנים העירונים. בכל עיר מודאגים ההורים מבעיה זו או אחרת: בעיר אחת הכיתות מלאות, ביישוב השני הסייעת לא מוצאת חן בעיניי האימהות, בעיר הגדולה אין מספיק סייעות והילדים לא מקבלים את היחס הראוי. וכך זה נמשך. על התכנים עצמם נדמה שאיש אינו מתעכב.

הפגישה הראשונה של הילד החילוני עם הדת, מתרחשת בגן. אבא או אמא של שבת הוא משהו שהילדים מחכים לו כל השנה ואם אפשר להיות יותר מפעם אחת, הרי שמדובר בחלום שבעיניי בני השנתיים והשלוש, הוא הגדול מכולם. בחגים מתרחשת לה שטיפת המח הסטנדרטית: ומרדכי יצא מלפני המלך, מתן תורה, מצות, סופגניות, הכל מתערבב לכדי אגדה או שמא הגדה אחת ובעיקר לאסופת שירים שמושרים לאורך כל השנה. אנחנו נמצאים בחודש ינואר, אך ילדי עדיין נכנס למקלחת היומית בזיופי: "פטיש, מסמר ניקח מהר".

עבור רוב ההורים החילונים המפגש עם הדת נע על הספקטרום שבין אדישות מוחלטת לבין דאגה שמא העולל או העוללה עוברים תהליך המרה. כמי שהתגורר כל חייו בתל אביב ובה הוא מגדל את ילדו, משעשע לשמוע את שיחות הגינה ולפיהם הילד בן השלוש עוד רגע מבקש לזנוח את ספיידרמן ויובל המבולבל ולהצטרף למחנה החדש של אלי ישי. כמובן שהדברים רחוקים מהמציאות, אבל המציאות היא ששני הצדדים, הן הגנים והן ההורים לא מביעים דעה נחרצת לגבי שילוב התכניים הדתיים בחינוך הילדים.

לכאורה, כולם מכסים את עצמם בזכות הבחירה. אם תרצה תרשום את ילדך לגן דתי אם לא, תקבל מסורתיות לייט בגן החילוני. לא אחת הילד חוזר הביתה עם שאלות שבאמת מעניינות אותו וקשורות בדת היהודית ואיש בסביבתו החילונית אינו יכול לספק לו תשובה מבלי להסתייע בקרוב משפחה חובש כיפה. זה מעניין, כי לא הגננות ולא ההורים יורדים לעומקם של דברים ולא באשמתם.

הגננות עובדות על פי הנחיות שניתנות מלמעלה, ההורים לא זוכרים בכלל את שיעורי התנ"ך וארון הספרים היהודי החילוני מכיל יותר אתגר קרת מהרמב"ם. אחר כך כשהם גדלים והולכים לבתי הספר ולתיכוניים הריחוק מהדת רק ממשיך והוא מסתכם בקללות לקראת מבחן הבגרות. בין לבין איש אינו דואג ולטפח את התלמיד הישראלי בכל הקשור ליופי שקיים בדת היהודית. האופציות מצטמצמות לכדי שתיים: או שתחבש כיפה או שתהיה חילוני שאינו מכיר דבר וחצי דבר בדת היהודית.

דווקא עכשיו, בגני הטרום טרום חובה והטרום חובה זה הזמן לצקת מעט תוכן מעניין יותר אל תוך חייהם של הילדים. ואולי למצוא דרכים להעביר ולתווך את המסורת היהודית באופן פתוח יותר, שהולם את התפסיה החילונית. לא, ההורים החילוניים לא צריכים לפחד עד כדי כך ולא למהר לזעוק כפייה דתית ומאידך מערכת החינוך צריכה לזכור שמה שהיא עושה בגנים, ראוי שיימשך גם אל תוך בית הספר היסודי ואף לאחר מכן.

עבור הרבה משפחות בישראל הקשר לדת מסתכם ברשימה שהגננת מבקשת לקראת יום שישי: שתי חלות ורוגעלך. הצמא האדיר של הילדים לדעת עוד לא מגיע לידי סיפוק ,ועם השנים הקשר הולך ומתרופף. החשיבות לכך שהכיתות יהיו פחות צפופות, ומספר הגננות על כל ילד יהיה גדול ככל הניתן לא תסולא בפז, אבל רשימת התכנים חשובה לא פחות ואולי אף יותר.

מאמרים נוספים מאת עדי רובינשטיין

" …על בית הספר להשיג יותר מאשר להימנע מלדחוף את תלמידיו להתאבדות.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

לדעתי אמא או אבא של שבת לא קשור לדתי למה חילונים לא עושים קידוש צריך לחבוש כיפהה בשביל זה!?

לדעתי אמא או אבא של שבת לא קשור לדתי למה חילונים לא עושים קידוש צריך לחבוש כיפהה בשביל זה!?

להפריד דת ממדינה. אני קורא את הכתבה ונדהם מאיך שהבן אדם נותן לגיטיציה לשטיפת מוחות, אין שום יופי בשום דת , כן גם עם מדובר בדת היהודית וילדים בגיל אפס לא צריכים לעבור שטיפת מוחות בגלל האמונה שלך עם הגדלו וירצו וילמדו ויבחרו להאמין אדרבא אבל להכניס לילד מגיל אפס לראש דברי דת לדעתי זאת התנהגות של כת שמקומה במדינות כמו עיראק איפה שדאעש נמצאים.

דת של הבל הבלים עם אל רשע וזעפן צריך להשאיר במגירת האגדות יחד עם המכשפות ועמי ותמי!

רציתי לספר למגיבים ,קצת על הדת של ההבלים הזו .הדת הזו מספרת על אדם שהיה מבני ישראל ,וחונך בארמון מלך גוי ששיעבד את עם ישראל בצורה מאד קשה [כמו שקרה הרבה מאד בהיסטוריה אגב ,לכל מיני עמים בכל מיני סיטואציות.]הבחור הזה יוצא יום אחד לעיר, ואז הוא רואה את סיבלם של אחיו "ושם לב לזה".מוריד את דרגותיו ועוזר להם פיזית [כנראה בניגוד לשאר האנשים שלא התיחסו לזה ] תוך כדי זה הוא רואה שוטר גוי מכה איש מאחיו .וברור לו שהשוטר מתכוון להרוג את היהודי .והוא מסתכל ,האם יש מי שמגיב ע"ז . ואין .והוא לוקח יוזמה ,מכה את המכה והורגו .למחרת ,הוא שוב יוצא לראות את אחיו הסובלים ,ועכשיו רואה יהודי שמכה את אחיו .ושוב הוא מתערב לטובת המוכה בטיעו ן : למה תכה רעך[הרי הוא יהודי כמוך ,מדוע הנך נוהג כגוי ] ?אבל היהודי [שהיה כנראה די מושחת ]מסגירו למלך .והוא בורח לארץ אחרת ,ושם מתישב ליד באר . ,ובאות נערות להשקות הצאן .ובאים רועים ומנסים לגרשם .ושוב [פה זה כבר לא אחיו, ולא בין אחיו, אלא סתם "בנות " מארץ ועם אחר .]והוא זר במקום אבל , מתערב לטובת הבנות ,מגרש הרועים ומשקה צאן הבנות .ובהמשך ,לאחר שנהיה רועה ,גדי ברח מהעדר ,והוא רץ אחריו ומוצאו ליד מעין ,ואומר לו :" אם הייתי יודע שאתה מחפש מים ,הייתי מביאך לבדי ".:ומחזירו על כתפו .בגלל התנהגות זו ,הוא נבחר ע"י אלוקים להיות מנהיג והמנהיג של עם ישראל לדורות והוא מנהיג את ישראל 40 שנה ובכן ,יסביר לי המגיב ,היכן כאן האלוקים הרשע והזעפן ? ומדוע שילדים לא יכירו את מנהיגי עם ישראל ?אגב ,אתה יודע מיהו האדם הזה ? אני מפקפק מאד .שכן ,אחרת ,לא היית מתבטא כך ,וחבל .מנהיג אחר ,הוציא את הצאן למרעה לפי סדר מדוקדק .גדיים קודם ,שיאכלו ראשי העשבים הרכים .אחריהם הזקנים שעדיין יהיה להם עשב קל לאכילה .ובסוף ,הצעירים הבריאים שיאכלו עשב קשה .ושוב ,בגלל זה ,הוא נבחר ע"י אלקים להנהיג את עם ישראל. ואפשר לכתוב בלי סוף על האלוקים הזועף והאכזר הזה ועל מי שתורתו חינכה ] .ובכן ,יסביר לי הכותב המכובד .מה רע מצאת בללמד את ילדי ישראל את זה ? אגב ,אני מקוה שאתה יהודי .ובכן , אם לא זה ,מה בדיוק אתה מחפש פה .ומדוע אתה לוחם שוב ושוב כאן? ואני מקווה שאת ה קצת חושב .והייתי רוצה להבין מה בדיוק אתה חושב על הענין ?

היופי בדת נחטף מזמן ע"י שטופי מוח קיצוניים שיש להם יותר עם האסלאם מאשר עם היהדות. קנאים דתיים שבגללם לנשים קשה להתגרש,התקציבים במדינה לא מחולקים בצורה שווה,המזון יקר,אין תחבורה ציבורית במשך כל השבוע כמו בכל מדינה מפותחת ומתקדמת וצרי עין שמסיגים את ישראל לתקופת האבן (או הברונזה,במקרה הטוב).

אין מקום לסממנים דתיים בחינוך חילוני. בוודאי לא בגיל הגן. יש לנהוג גזירה שווה ולנקות את החינוך החילוני ממורים דתיים וטקסים דתיים, כשם שאיל לחילונים דריסת רגל בחינוך הדתי.

הטעות מתחילה בקריאה לתכנים יהודיים בשם "תכנים דתיים". המורשת היהודית, כולל סיפורי התנ"ך, חז"ל ומנהגי היהדות, אינה נחלתם של הדתיים בלבד. אין שום תפארת בבורות ובערות, וחילוני שאינו מכיר את מורשתו (בלי קשר לשאלה אם בכוונתו לחוות אותה באופן טקסי) ראוי לבוז לא פחות מדתי שבוחר להרחיק עצמו מטשרניחובסקי וניטשה

כתבה מאוד יפה ונוגעת. אכן כדאי לנצל את השנים הצעירות לקשר עם המסורת שיש בה כל כך הרבה התייחסויות לאתגרים אמיתיים שיהיו לילדים בחייהם. בהצלחה

אני חילוני שהולך בחגים לבית כנסת ועושה קידוש כל שבת. זו מסורת ששמרה עלינו כעם יהודי במשך 2000 שנה . זה ורק זה. ולא יעזור לסמולנים השינקינאים ולמתרוממים שאומרים שבדת אין דבר יפה .יש בה המון ערכים שהלוואי והסמולנים יאמצו. לסיכום אני חילוני שעושה קידוש ומעריץ את ביבי. למי שחושב שאני בור אז אני נחשב עשירון עליון תואר שני בהצטיינות מפ בצהל במילואים. אני מלח הארץ בניגוד לסמול הרופס

יפה מאד ענית לכותב שכועס על הדת ועל הא-ל. רק רציתי לתקן, שמשה רבינו ע"ה לא הרג את המצרי במכה, כי אם הוא הרג אותו בע"ב אותיות הקודש של שם השם. זאת אומרת, שהוא בעצם עשה את זה ברוח הקודש. וזה אומר שהמעשים של אותו מצרי היו כ"כ קשים, שגם לא הי'ה שום צורך בבית משפט כדי להוציא את הצדק לאור - הבא להורגך - השכם להורגו. ולא כפי שהי'ה לאותו שי דרומי המסכן שנכנס לבית סוהר במדינת ישראל על כי רצה להגן על רכושו מפני גנב שהשיג גבול. כן, במדינת היהודים שלא רוצה בשום אופן לעשות צו פיוס עם תורת ישראל, שהיא הדבר הכי הומאני שקרה לעם ישראל ולאנושות כולה. הגויים גומעים בשקיקה את מה שיש בתורה, ו"מתים" לקיים את 7 המצוות שלהם. ורק אותו מגיב כפוי טובה חושב שהוא יכול לשבת בארץ ישראל, שאותה קיבלנו מהשם - כך כתוב בפסוק הראשון בפרק הראשון של התורה - להשם הארץ ומלואה (מסביר רש"י - רצונו נתנה להם, רצונו נתנה לנו). אתה חי פה, קיבלת את הארץ הזו כי זהו רצון השם, אז למה שלא תהיה לך הכרת הטוב ותעשה מה שהוא מבקש? כשאתה בא להתארח אצל מישהו, אתה משתדל להתנהג לפי כללי הבית? צריך לעשות בדק בית, מדוע אתה חושב שהוא זעפן, חס ושלום. אולי בגלל שאותך לימדו תורה עם פרשנות חילונית, כפי שלימדו אותי? (ברוך השם, בזכות הנפש השכלית שלי, הצלחתי למצוא את האמת, בדיוק כפי שקרה לאברהם אבינו כשנחלץ מאור כשדים ואביו שהי'ה גדול עובדי האלילים, שנגדם יצא אברהם אבינו עוד בהיותו בן 3! וכך, בעצם, קורה לכל מי שחזר בתשובה). אני יכולה להסכים עם מה שכתוב בכתבה לגבי כך שלפעמים התוכן רדוד. תבקשו מבית חב"ד הקרוב למקום מגוריכם לשלוח את השליח שלהם לגן של הילדים כדי להסביר כמה מושגי יסוד ביהדות. ואפשר לעשות זאת גם לפני כל חג. לא חייבים שהילד יהי'ה בן 18, ילחם (הוא לא יודע על מה ולמה בכלל), ויגיע לגיל בגרות כמו המגיב הזה פה המסכן, כי הוא גדל בארץ ישראל, והגלות הפנימית שלו קשה ביותר. מאחלת רפואה שלמה לכל עם ישראל, ובעיקר בריאות איתנה והרבה שמחה, ומשיח.נאו! חודש טוב. תהי'ו בשמחה - משנכנס אדר מרבים בשמחה. ליהודים היתה אורה ושמחה וששון ויקר. :))

הרבה מילקי ושינקן לתבל את זה בזה וללמד את הילדים מה עשו ליהודים לפני,,,,,,,,,,,,,,,,,,

נדב גדג'

ל"חילוני", אתה לא חילוני, אתה אדם מאמין שעושה קידוש והולך לבתי כנסת. זה שאתה לא שם כיפה על הראש הנחות שלך לא עושה אותך חילוני. אם אתה בעל תואר שני זה רק מראה על איכות האקדמיה בישראל. אין מה לעשות, אנשי השמאל בארץ הם באיכות גבוהה בהרבה מ"מלח הארץ" שכמוך. אבל זה בסדר, אנחנו כבר יודעים שהמדינה נחטפה ע"י עארסים ומונהגת ע"י אדם חוצפן ומגעיל, אין מה לעשות , זה עמך ישראל. קולולו.... היידה ביבי. בא לי להקיא. נ.ב. אני רס"ן והייתי סמג"ד במילואים, וזה ממש לא אומר כלום, לא לטובה ולא לרעה. ראיתי את האיכויות של הקצינים בצה"ל, אני יכול להאמין שאתה מ"פ. ביג דיל.

מסיונר בשקל.

מדוע חפץ עם ישראל ללמוד את כל מנהגי הגוים בהרחבה ולאמצם לעתים , אך כאשר זה מגיע למנהגי ותרבות עם ישראל יש דחיה שכזאת? מדוע החילוניים כל כך פתוחים ללמוד על תורת הפנג שואי או בודהיזם אך לא את ספורי התנ"ך? חלילה שלא נדבר על ללמוד ולהתעמק על דקות המילים ולתהות על המסר החבוי בספורי התורה? אל לנו להרגיש כפיה. נהפוך הוא , זוהי צריכה להיות זכות הבחירה שלנו להעניק לילדנו הרחבת הדעת. ניתן ללמוד את הדת ומנהגיה ולבחור האם להתחזק בדת או פשוט להבין את שורשינו מבלי להתכחש לכך. כאשה חילונית , אני בחרתי ללמוד ולהשכיל על תורת ישראל. בחרתי לאמץ לי ולילדיי את היופי הטמון שבדתנו. איננו שומרים שבת, אך בהחלט יש הכוונה לילדי לזיקתם היהודית. כל זאת נעשה מבחירה והמון אהבה. תנסו זאת חברים. אתם לא יודעים כמה ידע ויופי הנכם מפסידים.הנכם מפחדים מהתחזקות ועל כן בעצם מוותרים על כך כך הרבה דעת בהתהוותנו.

אני יותר מודאג מילדים שחוזרים הביתה ושואלים את ההורים שלהם שאלות על אבולוציה והמפץ הגדול ולא רק שאין אף אחד מסביבם שיודע במה מדובר אלא שמסבירים להם שהעולם נברא תוך 6 ימים על ישות דמיונית שמסיבות עלומות מאוד חשוב לה שלא תדליק חשמל בשבת אבל לנסוע במעלית שבת זה בסדר.

לגיא שהוכיח שהוא אפילו פחות בוגר ממה שהוא ניסה להציג. ויכוח ה״אני יותר חכם ממך ויותר חזק ממך״ צריך להשאר בשנים הראשונות של בית הספר היסודי. לא משנה באיזה דרגה ניסית להתרברב לא עשית זאת באינטליגנציה מרובה. בנוסף, הצורך שלך להשמיץ אדם אחר רק בשל דעותיו בין אם הוצגו בדרך ש״בא לך להקיא״ או בדרך ׳לא לעיניך׳ אחרת רק מראה מי הערס פה. עצם העובדה שאתה מוצא לנכון לציין אמירה כל כך שיקרית ומתבססת על כלום כאילו בסמכותך לקבוע ולהצהיר מי יותר טוב, שלא נדבר על ההכללה הגורפת! רק מראה את הרמה השכלית הירודה שלך וחבל. אין בך שום דבר יותר טוב מכל אדם אחר בין הוא ימני, דתי או מסורתי. ואלה הם ערכים שהיית מקבל מבית אם היית גודל על ערכי היהדות. עצוב שאנשים בישראל כל כך נרתעים כשילדיהם נחשפים ליהדות (אפילו לא לחינוך דתי, רק יהודי!) ובאותה נשימה מלמדים אותם על כל דת אחרת שנקרת בדרכם. אם אתם רוצים ללמוד משהו מהגויים תלמדו על איך להשאר מחוברים לדתם ועברם. כך יוצא שילדים יהודים לא מודעים להיסטוריה שלהם אבל נחשפים בגיל מאוד צעיר (בהתלהבות יתרה) לכל דת אחרת. ליהדות יש הרבה יותר מסתם היסטוריה, ישנם ערכים, חיבור האדם לארץ, הכבוד בין אדם לחברו והכי חשוב בעיני זה המשפחתיות. שום דבר לא יכול להיות יותר מחבר מקידוש בכל ערב שישי (לא משנה אם יוצאים אחכ לבילוי בבר) בכל חיי הצעירים והבוגרים ועד היום! אני לא דתייה ובן זוגי אפילו לא יהודי אבל הערכי היהדות נשארים וישארו לדורי דורות. וכן גיא, גם אני משכילה, אדריכלית ושירתתי כאדריכלית בצבא (דחיית שרות) אז תרמתי את חלקי בגאווה ולא כלוחמת, אני לא ערסית ולא שומעת מוזיקה מזרחית כפי שוודאי הסטראוטיפ שבראשך מדמיין. אבל הכי הכי חשוב אני מצביעה נאמנה של מחנה ביבי :)

לגיא שהוכיח שהוא אפילו פחות בוגר ממה שהוא ניסה להציג. ויכוח ה״אני יותר חכם ממך ויותר חזק ממך״ צריך להשאר בשנים הראשונות של בית הספר היסודי. לא משנה באיזה דרגה ניסית להתרברב לא עשית זאת באינטליגנציה מרובה. בנוסף, הצורך שלך להשמיץ אדם אחר רק בשל דעותיו בין אם הוצגו בדרך ש״בא לך להקיא״ או בדרך ׳לא לעיניך׳ אחרת רק מראה מי הערס פה. עצם העובדה שאתה מוצא לנכון לציין אמירה כל כך שיקרית ומתבססת על כלום כאילו בסמכותך לקבוע ולהצהיר מי יותר טוב, שלא נדבר על ההכללה הגורפת! רק מראה את הרמה השכלית הירודה שלך וחבל. אין בך שום דבר יותר טוב מכל אדם אחר בין הוא ימני, דתי או מסורתי. ואלה הם ערכים שהיית מקבל מבית אם היית גודל על ערכי היהדות. עצוב שאנשים בישראל כל כך נרתעים כשילדיהם נחשפים ליהדות (אפילו לא לחינוך דתי, רק יהודי!) ובאותה נשימה מלמדים אותם על כל דת אחרת שנקרת בדרכם. אם אתם רוצים ללמוד משהו מהגויים תלמדו על איך להשאר מחוברים לדתם ועברם. כך יוצא שילדים יהודים לא מודעים להיסטוריה שלהם אבל נחשפים בגיל מאוד צעיר (בהתלהבות יתרה) לכל דת אחרת. ליהדות יש הרבה יותר מסתם היסטוריה, ישנם ערכים, חיבור האדם לארץ, הכבוד בין אדם לחברו והכי חשוב בעיני זה המשפחתיות. שום דבר לא יכול להיות יותר מחבר מקידוש בכל ערב שישי (לא משנה אם יוצאים אחכ לבילוי בבר) בכל חיי הצעירים והבוגרים! אני לא דתייה ובן זוגי אפילו לא יהודי אבל הערכי היהדות נשארים וישארו לדורי דורות. וכן גיא, גם אני משכילה, אדריכלית ושירתתי כאדריכלית בצבא (דחיית שרות) אז תרמתי את חלקי בגאווה ולא כלוחמת, אני לא ערסית ולא שומעת מוזיקה מזרחית כפי שוודאי הסטראוטיפ שבראשך מדמיין. אבל הכי הכי חשוב אני מצביעה נאמנה של מחנה ביבי :)

הכפיה שהדתיים כופים אלינו בכל תחומי החיים לא צריכה להעטף במילים יפות, גם אני לפני כמה שנים באתי לקחת את בתי הקטנה מהגן ושמעתי את הגננת מספרת לא על זה שאלוהים ברא את העולם. ברגע הראשון רציתי להיתפרץ אבל אחר כך נירגעתי חיכיתי ובביית הסברתי לה שחא כל האנשים מאמינים באותם דברים ואבא אמא ועוד אנשים מאמינים שאין אלוהים והעולם לא ניברא יש מאיין ושאנחנו שולטים בגורל שלנו ובשנויים שחלים בו. לכל מי שאמר קודם אני חילוני הולך לבית כנסת רק פעם בשבוע ומסתובב בלי כיפה המיבחן של חברה חילונית אמיתית הוא האם יתאפשר גם לחילוניים להתחתן ולהיקבר כאן 0ואני אומר את זה אחרי שהתחתנתי בקפריסין ותרמתי את גופתו של אבי למדע)