דבר אלי במספרים
אלישיב רייכנר

דבר אלי במספרים

מועמדים יקרים, הבנו. אתם מצטיינים בהפקת קליפים, הגיע זמן שתדברו על הערכים שלכם ועל התוכניות שלכם. אלישיב רייכנר לא מתרשם מסיסמאות

מה היה לנו עד עכשיו? עימות על שאלת מיהו ציוני, סלוגן שזועק: "זה או הוא או אנחנו", וסלוגן שעונה: "זה אנחנו או הם". מלחמת ציטוטים שנמצאו בגוגל, קליפ אחד מקפיץ של מרצ, רוהמ עושה חלטורות כביביסיטר, ובנט עטור זקן כתום.

ומה עוד היה לנו? ב'מחנה הציוני' מסע בעקבות דמויות ביטחונית. ב'בית היהודי' מסע לאיתור דמויות מזרחיות ומסורתיות, ובליכוד גיוס דמויות נשיות. הכול פרסונאלי, הכול אישי. הרבה מאוד פנים, מעט מאוד תכנים.     

אם אדם זר היה נקלע לכאן השבוע, הוא היה מתקשה להבין על מה אנחנו הולכים לקלפי. במקום להתווכח על סוגיות של שלום וביטחון, חברה וכלכלה, חינוך ויהדות, ולהציע פתרונות לסוגיות שעל סדר היום, הרשימות הקדישו את מירב זמנם עד כה, לגיוס כוכבים ולשלילה פרסונאלית של מועמדים ברשימות אחרות. 

חלק מהעיסוק בשמות היה הכרחי עד עכשיו אך בשעה טובה, התירוץ הזה מאבד את מקומו השבוע עם הגשת הרשימות. עכשיו נשאר לקוות שנתחיל לשמוע גם קצת אידיאולוגיה. 

ודיון אידיאולוגי, למען הסר ספק, הוא לא ויכוח ילדותי מיהו ציוני ומיהו חשוך. זה לא רציני. גם אנשי ה'בית היהודי' יודעים בתוך תוכם שרוב מוחלט של אנשי 'המחנה הציוני' הם ציוניים. מצד שני, אנשי ה'מחנה הציוני' יודעים טוב מאוד שאנשי 'הבית היהודי' הם לא אנשים חשוכים, למרות שרובם דתיים. הדיון על מה שאמר מספר חמש עשרה ברשימה לפני חמש עשרה שנה, הוא לא דיון מהותי אלא ויכוח קטנוני.

מועמדים יקרים, עשו טובה ודברו אתנו בתכנים. ספרו לנו מה התוכנית המדינית שלכם ואיך תפעלו לצמצום הפערים החברתיים. תארו לנו איך לדעתכם צריכה להיראות השבת במדינת ישראל. ספרו לנו איך תקדמו את מערך הגיור, איך תפתרו את משבר הדיור, ואיך תעלו את אחוזי הגיוס. דברו אתנו על רווחה ובריאות, על חינוך ויהדות. משעמם אתכם? אנחנו באמת מצטערים, אבל בשביל זה אתם נבחרים.

המרוץ אחרי השריונים שהתרחש מול עינינו בשבוע האחרון, הצליח להשכיח מאתנו את מהות עבודתם של חברי הכנסת והשרים. החיזור של ראשי המפלגות אחרי כוכבים נוצצים שיצבעו להם את הרשימה, לא יצליח לשנות את העובדה שבוחרים כאן אנשים לשליחות ציבורית עם עבודה יומיומית אפורה.

ולא שאין חשיבות לגיוון. רשימה של מפלגה גדולה ראוי שתכלול גברים ונשים, אשכנזים וספרדים, דתיים ושאינם דתיים, תושבי מרכז ותושבי פריפריה, אבל הגיוון הזה הוא אמצעי ולא מטרה. גיוון אנושי של רשימה אמור להביא לגיוון בעשייה הפרלמנטרית שלה. ייצוגיות של נשים עשויה להביא לעיסוק בקידום מעמד האישה. ייצוגיות של אנשי פריפריה אמורה להביא לעיסוק בבעיות התעסוקה שמטרידות את אלו שאינם מתגוררים במרכז. הגיוון הדתי והעדתי אמור לצור איזון בשאלות של דת מדינה ותרבות.

בשביל שהגיוון יבוא לידי ביטוי גם בעשייה, המועמדים לכנסת צריכים להיות לא רק שמות מוכרים עם צבע שממלא את המשבצת הנכונה, אלא קודם כל אנשים עם אידיאולוגיה ויכולת עשיה. אין שום משמעות למוצא עדתי או דתי של מועמד אם אין לו אמירה או קבלות של עשייה. אחרי הבחירות, כשיוסרו שלטי החוצות והפליירים יזרקו לאשפה, הנבחרים יקומו לבוקר של עבודה שתדרוש מהם להביע עמדה ולקבל החלטה, ולא רק לדפוק הופעה.  

השבועות האחרונים הותירו רושם שמישהו כאן התבלבל בין עיקר לטפל. נותר עוד מספיק זמן עד לפתיחת הקלפיות בשביל לתקן.   

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.