משוחררים - לצאת לאור. פסח תשע"ה
קרני אלדד

משוחררים - לצאת לאור. פסח תשע"ה

מי שנמצא בתודעה של עבדות - לא יוכל לחלץ את עצמו לבדו. דרוש חלום רב עוצמה, או אל גדול, או אסון נוראי. קרני אלדד יודעת שלא ההיסטוריה משחררת

כשאדם בדיכאון קליני – הוא לא יכול לצאת ממנו לבד. הוא לא רואה את  קצה הבור בו הוא שקוע, אין לו תקווה, הוא לא רואה את עצמו בחוץ, ומתוך כך אין הוא יכול לצאת. עשו פעם מחקר מעניין; שאלו ילדים אמריקאים משכונות אמידות ומשכונות מצוקה מה החלום שלהם. מובן מאליו שהילדים העשירים ראו את עצמם בעלי קריירה מצליחה, משכילים ואמידים, והמקבילים שלהם בגיטאות העוני ראו עצמם בשולי החברה כהוריהם. המעניין במחקר הוא שהילדים המעטים בשכונות העוני שהצליחו לדמיין את עצמם "נגאלים", כלומר, לומדים באוניברסיטה, מקבלים עבודה טובה ומצליחים לצאת מהעוני-פשע-סמים, רק הם הצליחו בחיים, וגם אז, לא כולם.

בני ישראל במצריים נאנקו תחת העבודה הקשה וביקשו הקלות. הם לא ביקשו גאולה, הם לא ביקשו יציאת מצריים, או שנוגשיהם יענשו, או שהם יהפכו לעם, או שיקבלו תורה או שיגיעו לארץ ויכבשוה. הם רק צעקו "מן העבודה". הם ידעו מה הם לא רוצים, אבל לא יכלו, ממעמקי בור העבדות בה נפשם שרויה (ואולי בגלל זה אסורה מצה שרויה?) לראות אפשרות של גאולה, של ריבונות, של מלכות. רק של הקלות בעונש.

לימד אותי סבא ישראל אלדד "אל תאמר "יציאת מצריים" כי אם "הוצאת מצריים", כי העם לא יצא כי אם הוצא ממצריים." והוסיף סבי הטוב וסיפר שרק בבריאת העולם התערב ה' במישרין בהיסטוריה ובחוקי הטבע, ולכן שקולה הוצאת מצריים כנגד בריאת העולם, כי זו היא בריאת ישראל. מעשה ניסי מתחילתו ועד סופו, על-היסטורי ועל-טבעי.

ואני מדמיינת את העבד היחיד, עם מכות השוט המגלידות בגבו, זה שאין לו רצון כי מזמן נלקח ממנו, ואין לו עצמיות ואין לו הגדרה מלבד זו של המשרת גדול ונעלה ממנו, ופתאום הוא מוכרח להיגאל, כמה זה קשה. הגאולה עצמה, ולא רק התורה, נכפתה על בני ישראל עם העבדים הר כגיגית. הוא הוכרח להיוולד כעם, וכמה כאב ופחד ואי ודאות ויציאה מן המוכר ומערבולת והיסחפות ותוהו יש בלידה כזאת.

צריך אלוהים חזק בשביל לחולל לידה כזאת. חזק מספיק שיכול להרים אבן שהוא עצמו ברא, ויכול לגאול עבדים שאין בהם רצון להיגאל.

רק מי שיש לו חלום של גאולה יכול להיגאל בכוחות עצמו מהגלות. מי שאין לו – צריכה לבוא שואה איומה או אל נורא הוד וללמד אותו בעל כורחו לחלום, ואז להפוך לבן חורין.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות

אחלה של פוסט תודה

כתבה יפה מאוד. נהנתי לקרוא!

זה המצב בימנו.אם הקב"ה לא יתערב בשבלינו נגד הפלסטינים לא יהיה פתרון.

יופי של פוסט.למדתי משהוא חשוב

"רק מי שיש לו חלום של גאולה יכול להיגאל בכוחות עצמו מהגלות. מי שאין לו – צריכה לבוא שואה איומה או אל נורא הוד וללמד אותו בעל כורחו לחלום, ואז להפוך לבן חורין." משפט מחץ !!