שבט ילדים מלאווי. צילום: Steve Evans, ויקיפדיה
יריב אופנהיימר

משוחררים - השבט אמר את דברו. פסח תשע"ה

כדי להשתחרר מאימת השבט אליו נולדת עליך לגבש תפיסת עולם עצמאית וייחודית. יריב אופנהיימר רוצה לפגוש מתנחלים נגד חוק הלאום, תל אביבים ימניים ואנשי פריפרייה מצביעי שמאל

תוצאות הבחירות האחרונות מדגימות בצורה ברורה עד כמה אנחנו מפולגים, מבוצרים בעמדותינו, ורואים את עצמנו קודם כל כשייכים לשבט מסוים, ואחר כך לכלל. ולשבט יש חוקים משלו:  אסור לך לחשוב אחרת, להביע עמדה מקורית, הקבוצה אליה אתה משתייך לא תקבל בהבנה חצייה של קווים, וכך יקשה עלייך לגבש תפיסת עולם ערכית משלך.

הלחץ החברתי, מסורות העבר והתדמיות השגויות גרמו לחברה להתפצל למרכיבי זהות רבים מידי. אנחנו מובחנים זה מזה על פי אזורי מגורים, רקע סוציו אקונומי, אמונה דתית, והשתייכות לאומית. ככל שבתוך השבט המכנה המשותף מוצק יותר, כך הניתוק והעוינות כלפי החלקים האחרים של החברה, עולים.

אני מייחל לכך שנצליח להשתחרר מאימת השבט, נצליח להשתחרר מהדעות קדומות על השבט האחר, נצליח להשתחרר מדעות קדומות על עצמינו. אני מייחל לחברה המאפשרת חופש מחשבה, ומקבלת את הרצון של הפרט להחליט ולגבש את תפיסת עולמו באופן עצמאי המאפשר מוביליות ושינוי דעה.

 אני רוצה לראות יותר ימניים בתל אביב ויותר אנשי שמאל בפריפרייה, יותר דתיים המאמינים בחלוקת הארץ ויותר אנשי אקדמיה המסתייגים מנסיגות וויתורים, אני מייחל לכך שנשמע זרמים שונים ונדע להבדיל ביניהם במגזר הערבי, במגזר החרדי, במגזר הדתי ובמגזר החילוני.  אני מייחל לכך שלא נדע מראש מה עמדותיו וערכיו של אדם על פי מקום הולדתו, זהות הוריו, שייכותו הדתית או מקום מגוריו.

אני רוצה להיות חלק מחברה שבה השאלה היכן ולמי נולדת, איננה הגורם המרכזי שישפיע על תפיסת עולמך, חברה שבה לגיטימי להיות שייך לכמה וכמה מחנות בעת ובעונה אחת כשכל השתייכות מביאה איתה מימד נוסף ועמוק.

הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן להציג את כל הערבים כאויבי ישראל, את כל הימניים כפרימיטיבים המצביעים מהבטן, ואת כל השמאלנים כנאיבים, מתנשאים ומנותקים מהמציאות - חייבת להיפסק. אי אפשר להמשיך לזלזל בעמדות הצד השני, לבוז להן.  צריך להיות מספיק אמיצים כדי לנסות להבין את ההיגיון שמניע את מי שלא חושב כמונו ולתת את הכבוד הראוי לזהותו השונה.  

אנחנו חייבים לדעת לשאול: איך רואה הצד השני את המציאות? מה מפעיל אותו? על מה הוא מעוניין להגן?  צריך לעודד פלורליזם ולהפוך את השוני ללגיטימי. להיפרד מפוליטיקה של זהויות, לעמוד כנגד אלו המשסעים שבט אחד באחר ולהסתכל על האדם הפרטי כעולם מלא.  

בואו נפתיע את עצמנו, בואו נפגוש חרדים התומכים במדינה פלסטינית, מתנחלים שמתנגדים לחוק הלאום, קיבוצניקים שרוצים את ארץ ישראל השלמה וערבים שמצביעים למפלגות ציוניות. בואו נשתחרר מהתודעה הכוזבת. נצא לחופשי.

מאמרים נוספים מאת יריב אופנהיימר

אחרי שיסתיים המהלך הצבאי ועמוד הענן יתפוגג באוויר, תשאר החברה הישראלית עם תמונה אחת שתיצרב בתודעה ותספר את הסיפור כולו.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

תגובה פוגענית נמחקה

לא באמת קיימת במזרח התיכון, כי כדי לעשות שלום צריך צד שני, שלכל הפחות לא מכריז כל שבוע שהוא רוצה במותך ומחיקתך המוחלטת מפני האדמה. יריב אופנהיימר מעוניין למסור את כל ישראל לידי אלו שמבטיחים שיעשו איתנו שלום, אבל במופגן מתעלם מקריאות הפלסטינים, איראן ושאר מדינות ערב, שאומרים פשוטו כמשמעו, היהודים צריכים למות. אז.... מה אתה בדיוק רוצה לתת להם תמורת שלום? עוד נשק? עוד אדמה יהודית? אז ירצו שתמות פחות?? פשוט פחדן ושקרן עלוב נפש שמאמין שצריך לתת לכל אחד לאנוס אותו ולנהל אותו כדי לשרוד.... הכי חשוב שיהיה שללללווום. זה יכול להפתיע עוד כמה שלא למדו, אך על סמך כל נסיון של הסכמים קודמים ומשא ומתן עם הערבים, בשבילנו היהודים, שלום היא מילה בזויה שמשמעותה, לסמא את עיני הציבור בתקוות שווא בזמן שמוסרים את אדמתם לאויב מתנה, ומחמשים את האוייב כדי שיוכל להרוג עוד מאיתנו יותר מאוחר. זה הסיפור של מרצ, זהו הסיפור של יריב אופנהיימר.

לפעמים אני ממש לא מבין את השמאל, ..שמאלנים תקשיבו ,אני אספר לכם מדוע אני מאד,מאד, לא אוהב אותכם,כי אתם פוגעים בחוסן המדיני,והביטחוני, לדוגמה, היה פיגוע נוראי בירושלים שני מחבלים ניכנסו עם חגורות נפץ אחד התפוצץ והרג שלושה ישראלים ,השני ניפגע ממג"ב ניפצע שכב על הארץ ובכוחותיו האחרונים ניסה להפעיל את חגורת הנפץ כאשר הרבה ישראלים לידו,מיד שני אנשי מג"ב הסתערו עליו וחיסלו אותו,תוך סיכון חייהם,הצילו רבים אחרים, זהבה גלאון הגישה בג"צ על חסול חסר ישע ,בושה !

מכיוון שקשה לזהות מי מסתתר בתוך בובות הקש (בתמונה שמעל מר אופנהיימר), ניתן גם לשער שהם חלק משבט מצביעי "שלום עכשיו". לפי ה"הגיון צרוף" שלו, אם השמאל היה זוכה בבחירות, כי אז זה "בסדר" ואין כאן שבטיות. מכיוון שהרבה ממצביעי הימין הם "מזרחיים", (כולל אלו שבאו ממזרח אירופה), אז הוא מדבר על שבטיות, משמע משהו נחות.

בס"ד! בשורות טובות על הדגל מאחוריך!!! תתגאה בו! ובצה"ל שלוחם לשמור אותך משונאיך!!! ותשתדל להתחבר לדרך היהודית ולאהוב ולהישתלב עם האחים היהודיים הנקראים המתיישבים ביהודה שומרון ובכל מקום שבארץ שהתנ"ך העניק ג ם לך!!! ותשמח עימנו בחגים של העם היהודי ואהוב את האהובים שאוהבים את העם והתורה שעל פי הם גם יוכלו לאהוב בהשתדלות גם אותך!!! אהוב לעזור ולעודד ולתמוך באחים שלך שגרים ודרים בכל הארץ וכל אלו יחיו באהבה עימך! חיי עם החסד והאחדות והחמימות והדרך של החסידות החב"דית ועם המלך המשיח שגם אוהב וימשיך לאהוב את האוהבים את כל היהודים בכל חבלי ארץ ישראל!!! ברכות ודרך צלחה עלפי הדרך החסידות ועם אהבה לאוהבי ומגיני ושומרי ותומכי ועוזרי עם ישראל בארץ ישראל על פי תורת החסידות!!! ש תיזכה לשוב לדרך החיים האמיצה והיחודית המנצחת את כל האשליות של כל התרבויות הזרות...! ממני אופיר פנחסי ובעיקר מתנועת דרך חיים! אוהבים להיות יהודים ואת כל היהודים ומכבדים ועוזרים ומוקירים את כל העוזרים תומכים. ומגינים והמגבים את היהודים!!! בברכת ה' ***" ומברך ברוך! ומקללך ארור! תהיה ברוך וחכ"ם ותעבור לברכה התמידית והמוצלחת והיהודית..."שלום*** ע ל י כ ם!!!" שלום תמידי ולתמיד עם ועל פי התורה והחסידות וחיי אתה בשלום עם ארץ ישראל השלמה!!! ללימוד באהבת ואחדות להתחברות יהודית וברכת שלום עליכם: אופיר פנחסי בדרך הרב"י מ770 0507705546