השיר של נפתלי
עדי רובינשטיין

השיר של נפתלי

כולם מאויימים מכך שבנט יגיע למשרד החינוך, ומנמיכים ציפיות. אבל המצב גרוע כל כך, כבר שנים רבות, שמכאן אפשר רק להמריא. עדי רובינשטיין מתנחם בפרויד

 

יובהר מיד, דעתי הפוליטית רחוקה שנות אור מדעותיו הקיצוניות בעיניי של נפתלי בנט. אבל הבילבול שאוחז בי נוכח התנהלותם של שכניי ומכריי בשל כניסתו הצפויה למשרד החינוך,  קיצוני לא פחות. "מערכת החינוך כפי שהכרנו אותה עומדת להיהרס" צעקה אחת בגינת המשחקים והשני הוסיף: "יחזירו את הילדים בתשובה". בפייסבוק מישהו כתב: "שזה הזמן לחסוך לחינוך פרטי" וגרף עשרות לייקים.  וכך זה ממשיך עוד לפני היום הראשון של שר החינוך החדש בעבודה.

זה לא שלבנט ולשאר הפוליטקאים אין חלק בזה. נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה היה כאן שר שממש קפץ על המציאה להפוך ל"שר החינוך". אולי יוסי שריד היה האחרון שנכנס בחיוך ומתוך ניסיון להעניק עומק לתפקיד שבמדינות מתוקנות בעולם הוא אחד החשובים, וכזה שאפשר להתייחס אליו (ויסלחו לי שרי הפיתוח לנגב ולגליל) בתחושה של שליחות. אבל גם בנט עצמו, הציג את התיק במן איזו תחושת התפשרות. נדמה היה שחשוב לו ומפלגתו לקבל עוד תיק, כדי לא לחוש שממש הפסיד ונתקע עם החינוך.

העובדות היבשות מראות שהחינוך בישראל הוא מהגרועים בעולם המערבי. כל מי שיש לו ילד או ילדה במערכות החינוך הישראליות מאילת ועד קרית שמונה, הבין כבר מזמן שאם לא חינוך אפור - אין לילד סיכוי. בעידן שבו כל מה שמעניין את שרי החינוך הוא בחינות המיצב, בעידן שבו החינוך לתוצאה הסופית הוא החשוב ביותר, בעידן שיותר קל להשיג עותק של בחינת בגרות מכרטיס למשחק כדורגל לדבר על הרס משרד החינוך בלשון עתיד, זה דבר מגוחך. איך אפשר להרוס משהו, שבקושי מתפקד מספר רב כל כך של שנים?

אז נקודת הפתיחה של בנט היא ממילא בעייתית. ולא רק בגלל דעתם של חלקים גדולים בציבור לגביו.  האחים המורים שלו בעמדת ההוראה נשחקים: משכורות נמוכות, כיתות עמוסות מדי ובעיקר חוסר יכולת להתמודד עם שינוי הזמן. יותר ויותר וילדים מופרשים אם מרצון ואם לא ממערכות החינוך, השימוש בריטלין לדוגמא הפך נפוץ יותר ויותר עם היחלשות מעמד המורה בחברה הישראלית. כשכולם מוותרים על הילד, הוא מבין את זה לבד.

בשנת 1910 כתב אבי תורת הפיסכואנליזה זיגמונד פרויד: " ...על בית הספר להשיג יותר מאשר להימנע מלדחוף את תלמידיו להתאבדות. מוטל עליו להעניק להם תשוקה לחיות ולהציע להם את התמיכה והגיבוי בתקופת חיים שבה דרישות ההתפתחות שלהם דוחפות אותם לרופף את הקשר עם בית ההורים ומשפחתם....על בית הספר להימנע מלאמץ את האופי הקשוח של החיים: אל לו לשאוף ליותר מאשר להיות משחק של חיים"

 נפתלי בנט, משרד החינוך יכול לשמש מקפצה אדירה לדימוי העצמי ובעיקר לעשיית הפוליטית שלך, צא לדרך, מי יודע אולי בסוף תגיע.

מאמרים נוספים מאת עדי רובינשטיין

" …על בית הספר להשיג יותר מאשר להימנע מלדחוף את תלמידיו להתאבדות.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

כול מילה חצובה בסלע

השר יהודי יקר איש מעשה נפתלי בנט עשה רבות במשרד הכלכלה למרות שהיה במשרד רק כשנתיים ימים נתקיימה בו הברכה של יעקב לבנו נפתלי :"נפתלי אילה שלוחה הנותן אמרי שפר" עלה והצלח יהודי יקר נפתלי ויהי אלוקים עמך

לכותב: חבל שאתה אכול שנאה לכל מה שיהודי. עם ישראלים כמוך, העם היהודי ייעלם מן העולם. תתבשל במיץ המורעל של עצמך ועזוב אותנו לנפשנו. אין לנו צורך באינטלקטואלים מסיתים. אם מינויו של בנט אינו מוצא חן בעיניך, מצידי אתה יכול רק להתפוצץ, או לעזוב לכל אשר תרצה. נסתדר מצויין בלעדיך.

משרד החינוך איבד כוחו והשפעתו עם התחזקותם של ארגונים "הומניים" שככלל מעדיפים את חיות המחמד על פני אנשים "העומדים על רגליהם ועל דעתם", כפי שהיו תמיד בישראל. "הצבר הישראלי" מטבעו חם מזג ויצירתי, ולכן אם מדכאים לו את יצר זה, אולי לא יפריע למורה העדין, אך גם לא יתפתח כראוי. אם למורה היתה סמכות להטיל מרות על התלמידים, הכל היה בא על מקומו בשלום, ותיק החינוך היה נחשק...

אתה רואה שהמורה של המורים הורס את כולם למען ....

במדרשית נעם בכפר סבא בשעה 07:30 תפילת שחרית כל יום- בואו באגף המזרחי של בית המדרש. בשבת - קיץ בשעה 08:30, בחורף בשעה 08:00. בשבת יש גם מנין נוסף בנוסח עדות המזרח. המדרשיה נמצאת בסמוך/צפונית למרכז רפואי "מאיר" (בי"ח מאיר). כ 200 מטרים מביה"ח.

מעניין, למרות שדעותיו של נפתלי בנט רחוקות מדעותיו הקיצוניות של הכותב, גם בני שבטו הלבנים של הכותב ייהנו וירוויחו מכניסתו של בנט למשרד החינוך. אני מקווה שגם הכותב יצליח להרוויח משהו ממע' החינוך שבנט מוביל (למרות הגיל והדעות הקיצוניות שמאבנות את המח). אולי, לפחות שיחזור לשיעורי החיבור, שם ילמד לכתוב דברים יותר משמעותיים ולא קלישאות לעוסות עד דק.

שכחת להוסיף את ההורים לרשימת האשמים למצב.בשנות ה50 היו גם 40 ילד בכתה ,משכורות נמוכות,צנע,הורינו היו פליטים מאירופה או מ ארצות ערב,ישראל היתה מדינה בחתוליה.תראו לאן הגענו ,ואיזה דברים מדהימים השגנו.הבעיה היא ההורים וחסר החינוך וערכים בבית..

כמה שנאה וחוסר דיוק עטופה באופטימיות במאמר אחד. גם שי פירון רצה מאד את משרד החינוך וברגע שנכנס לתפקיד אמר שזה חלום שהתגשם והוא גם נכנס עם הרבה מאד נסיון במערכת... מעניין שכותב המאמר לא זוכר זאת למרות ששי פירון הוא שר החינוך היוצא... זה רק מראה שכותב מאמר זה חושב שכולנו טפשים שנאכל את השטויות שלו.

בנט בנאדם חכם, הוא גם נבחר, תנו לו צ'אנס , אחרי הכל זו אמורה להיות מדינה ליהודים, ויהודים הם חלק בלתי נפרד מתורה ואמונה בבורא עולם, אז למה לא ללמד את העם מאיפה הוא בא ומי היו אבות אבותיו, בבתי ספר חילונים לא מזכירים את אלוקים בכלל, בושה. זו מדינת היהודים? רוב העם דתי מסורתי ועדיין השמאל מושך בחוטים .

אני רוצה שבנט ילמד הנכבה: 1. ב 1920 המופתי החליט שיש לחסל יהודי ישראל, שחיו בה אלפי שנים - ושרק מהגרי העבודה המוסלמים שהגיעו לישראל לעבוד אצל היהודים ישלטו. 2. ב 1935 המופתי מקים מפלגה תאומה למפלגתו של היטלר - "המפלגה הלאומית הפלשטינית" - הוא ממציא את המושג "פלשטיני" למהגרי העבודה המוסלמים שחיים בישראל - המפלגה הזו היא מפלגה תאומה לזו של היטלר וכל האידאולוגיה שלה מועתקת מהיטלר ומתורגמת לערבית. כמו כן הוקמה התועת הנוער ה"פתווה" - תאומה אידאולוגית לנוער החולצות החומות של היטלר - וכל ספרי הלימוד ההיטלראים תורגמו בקפדנות לערבית 3. ב 1941 - המופתי בגרמניה קצין SS בכיר מאד שיכנע היטלר לבצע הפתרון הסופי בישראל (להקים מחנה השמדה בעמק דותן) הוא חתם הסכם עם היטלר ואיכמן סידר האספקה --- שימו לב זאת לפני ההחלטה על השמדת יהודי אירופה בועידת ונזה (1942)!!! 4. איכמן בעדויותיו אמר בפרוש שהמופתי שיכנע היטלר לפתרון הסופי גם באירופה כפי שהוחלט בישראל עוד טרם ועידת ונזה!!! 5. ב 1944 הגרמנים והפלשטינים ניסו להרעיל מקורות המים של היהודים בישראל במבצע אטלס שנמנע בנס. 6. המופתי הוא דודו של יאסר ערפת שהקים את הפת"ח להגשים השמדת היהודים לאחר שזו נכשלה ב 1948 -- האמנה הפלשטינית היא האידאולוגיה הנאצית של המופתי והפתרון ליהודים הוא השמדתם! יש ללמד הנוער הישראלי שערביי ישראל - גם אלו שהם אזרחי ישראל היום - קיבלו חינוך נאצי עשרות שנים - ועד היום הם מאמינים שזכותם וחובתם המוסרית לחסל היהודים. ה"נכבה" - היא הכישלון הערבי לעשות שואה ביהודים! ואם הקשבתם למערכת החינוך הפלשטינית ולשר החינוך הפלשטיני בונצואלה - שהקריא הפרוטוקולים של זקני ציון - אתם רואים שהפלשטינים ממשיכים באידאולוגיה הנאצית של המופתי/היטלר גם ב 2015 למעשה הפלשטינים הם הנאצים הטהורים האחרונים שנשארו בעולם .. מ 1935 ועד 2015 הם ממשיכים בנאציזים!

לא תמכתי בבחירות בנפתלי בנט. עבדתי 22 שנים בבית ספר. אני חושבת שנפלי בנט מבין את מצב החינוך. ואני בטוחה שלו יהיה שר חינוך קדנציה מלאה. כולם רק יברכו את מהלך. מאחלת לכולנו שימשיך להיות שר חינוך . הוא טוב לילדינו ונכדינו. שנים מדברים על צמצום מספר תלמידים בכתה והנה בא שר חינוך שבצע מהלך שרבים לפניו פחדו לעשות זאת. הצעד הנכון שעשה הוא הקטנת הכתות רק לכתות א דבר שהוא יכול לבצע. הרבה הצלחה