אל תפרידו את ירושלים
אלישיב רייכנר

אל תפרידו את ירושלים

אין שום סיבה לוותר על ריקוד הדגלים ביום ירושלים בגלל מיעוט בני נוער שמשמיע הערות מיותרות ומתסיס את האווירה. ירושלים המאוחדת מוכרחה להכיל גם צעדות ודגלי ישראל בתוכה. אלישיב רייכנר חוגג

ביום ראשון הקרוב ישתתפו אלפי נערים ונערות באירוע הריקוד דגלים המסורתי שמתקיים מידי שנה ביום ירושלים. כמו בשנים עברו יצעדו הרוקדים מהעיר החדשה אל עבר העיר העתיקה בואכה הכותל המערבי, וכדרכם יעברו גם בשער שכם וברובע המוסלמי.

עמותת 'עיר עמים' ופורום 'תג מאיר' עתרו השנה לבג"ץ בדרישה לאסור על הרוקדים לעבור בשער שכם וברובע המוסלמי כדי למנוע חיכוך בין משתתפי התהלוכה לתושביה הערביים של העיר העתיקה, אך בג"ץ דחה את העתירה. לעתירה של 'עיר עמים' ו'תג מאיר' יש רקע. בשנים האחרונות, חלק מהמשתתפים בתהלוכה קראו קריאות גזעניות נגד ערבים בעת שעברו ברובע המוסלמי והאווירה במקום התלקחה. אמנם מדובר במיעוט בקרב המשתתפים בצעדה, אך אסור להקל ראש בדבר. על ראשי מוסדות החינוך של הנערים והנערות המשתתפים בצעדה, מוטלת האחריות למנוע תופעות מכוערות של אלימות מילולית כלפי תושבי מזרח העיר, אם כי צריך גם לזכור שחלק משמעותי מקוראי הקריאות הם משתתפים עצמאיים שאינם קשורים לשום מוסד חינוכי. 

אחרי הגינוי למתסיסים, ואחרי הקריאה לכל המשתתפים בצעדה להימנע מגילוי כל סוג של אלימות כלפי האוכלוסייה הערבית, צריכים גם לומר שהפתרון שהציעו ארגוני השמאל לבעיה הוא פתרון גרוע. במקום להתמודד עם מיעוט קטן שמתנהג באופן בלתי ראוי, מציעים הארגונים הללו פשוט לוותר ולהרים ידיים. לוותר על הליכה עם דגלים בנתיבי החיילים ששחררו את העיר לפני 48 שנה, לוותר על הזדמנות לחוות מחדש את איחוד העיר, לוותר על האפשרות לשמוח ולהודות על הריבונות הישראלית שחזרה לחלקים שהוחזקו במשך 19 שנה בידי הממלכה הירדנית.

השתתפתי במשך לא מעט שנים בריקוד הדגלים ביום ירושלים, ואני זוכר היטב את ההתרגשות שאחזה בי כשעברנו עם דגלי ישראל בעיר העתיקה. המחשבות על כך שאנחנו הולכים בעקבות חיילי צה"ל שצעדו ממש באותן סמטאות בשעות הללו של כ"ח באייר תשכ"ז היו תמיד מרוממות. לוותר על החוויה הזאת רק בגלל מיעוט שמתנהג באופן בלתי הולם, זו כניעה לטיפשות.

אם נתחיל לאמץ את הגישה שמוותרת על כל מפגש שעלול להיות מתוח, בין אוכלוסייה יהודית לאוכלוסייה ערבית, לא נועיל במאומה לדו קיום במדינת ישראל. החיים המשותפים בירושלים מוכרחים להכיל גם אירועים כמו הריקוד דגלים, אירוע שמאז שנוסד לפני למעלה מארבעים שנה, לא נועד כדי להכעיס אף אחד, אלא רק כדי לבטא שמחה על איחוד העיר.

נוכחותם של דגלי ישראל בעיר העתיקה בירושלים אינה אמורה להתסיס אף אחד, וגם לא שירה וריקודים של נערים ונערות. אם יש עשבים שוטים, משני צדי המתרס, שמנצלים את ההזדמנות לרעה, צריכים לדאוג לנכש אותם באמצעות חינוך ואכיפה, אבל לא להרוס בגללם מסורת יפה.

החשד שלי הוא שלאותם ארגונים שעתרו לבג"ץ, אין שום בעיה לוותר על כל נוכחות יהודית בעיר העתיקה, לא רק ביום ירושלים. הארגונים הללו יוותרו בקלות גם על כל בנייה יהודית בחלקים המזרחים של העיר מחשש שהדבר יפורש כהתגרות. מבחינתם, צריך לבטל ולפסול כל דבר שעלול אולי להכעיס תושב ערבי בחלק המזרחי של העיר. גם אם הם לא מסכימים לחלוקת ירושלים כעיקרון, הם מסכימים לכך בפועל.

איחוד העיר שאנחנו חוגגים ביום ירושלים הוא ללא ספק אתגר מתמשך. ירושלים צריכה לשמור על אחדותה, ולטפח את כל החלקים שבה, המערביים והמזרחיים. הדרך לשמור על ירושלים מאוחדת היא לא להפריד בין האוכלוסיות שלה, אלא לדאוג שיתקיימו ביניהן יחסים טובים ומכבדים. 

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

השאלה היא למה תמיד מאשימים את מדינת ישראל וכל הישראלים?? למה לכול ולערבים מותר להפגין לחגוג להגיד להסיט לישראלים אסור לחגוג את יום איחוד ירושלים בצעדה רגילה עם דגלי ישראל למה חיילינו נלחמו והקריבו חייהם לאחד את ירושלים?למה לערבים מותר יום פתח יום נבכה יום לא יודעת מה לישראלים ויהודים לא?היהודים והישראלים חייבים לעמוד על זכות קיומם ולהביע עצמם ובצדק די לשתוק ולהבליג ולוותר !!!

צודק בהחלט מאה אחוז למי שלא מוצה חן שיוכאל אותו

המצעד אינו הבעיה, הוא רק פני הדור. אצלכם לא צעקו מוות ושרו שירי נאצה, בדור הזה זה מקובל - והמצב מחמיר מיום ליום. לצערנו הרב דווקא ציבור חובשי הכיפות, בעבר סמל לדרך ארץ, הם האוונגראד המוביל ליודונאציות קלגסית.

בושה של מצעד - חגיגה של גזענות הצבעיות שבקביעה שרק מיעוט קטן מנאץ את הערבים, אדוני היקיר לא מיעוט קטן אלה כל מי שיד ורגל לו בהתנחבלות באיו'ש הוא כובש, הוא מתסיס, הוא מתומכי תג מחיר האם יאשר אדוני תהלוכה נושאת דיגלי פלסטין בעכו או ביפו למשל אבל הצביעות וההתממות של חובשי הכיפות היא נר לרגלי הכובש הישראלי, כובש אשר בעטר של כבש משליט חוקי זאבים על אוכלוסיה כבושה

מצעד השרמוטטות מצעד הגאווה מי אתם שתקבע

הכתב בעצמו אוהב להתלהם ומחפש מילים להראות אידאלים שגובלים במלחמה .ההפרדה היא השלום.חיי ותן לחיות. הערבים לא צריכים אף אחד לידם כדי שירגישו שהם שווים בדיוק כמו שיהודים מרגישים טוב כשהם עם יהודים. זו לא גזענות. זה שלום. תעשה ריקודים בכל מקום שלא מפריע לאף אחד.

הכותב מיתמם ואיננו מבין היכן הבעיה. לערוך מיצעד של מנצחים כובשים בלב האוכלוסיה שנכבשה (גם אם כלי הקודש קוראים לסה שיחרור) זה כמו לערוך פסטיבל בירה גרמני באושביץ. אני לקחתי חלק בלחימה בעיר העתיקה ובשחרור הכותל. עם שוך הקרבות, החיילים הגישו עזרה לאזרחי העיר העתיקה, ולא התרחבו מגדם. השמאל (חטיבת הצנחנים) כבש את ירושלים והדוסים בזזו בשירה הריקודים.

תגובה לסתם אחד אינך מביא בחשבון שזו שיבה לנחלה שהיתה שלנו, שנלקחה ממנו בכח ושכעת חוזרת לרשותנו. אתה כואב את כאבם הלאומי של הערבים (שיש להם 22 מדינות) יותר ממה שאתה משתתף בשמחתנו הלאומית על שסוף סוף אנו חוזרים למולדתנו האחת והיחידה.

החמור מעדיף רוצחים מול חבורת צעקנים,בעל הכתה המטפשת גורם לרציחת יהודים,כמו הערבים בכנסת !

למה לא מצעד לזכר חיילים מגיע לכם . אבל למה לאסור למשך שעות על אנשים לצאת ולכנס לבתים שלהם באיזו זכות אתם כולאים אותם בבתים שלהם

השמאל וכל שונאי עצמם מתיימרים לדעת מה נכון ומה לא קבוצה של אנרכסטים

אינני דואג לא רחוק היום שישראל תהיה מדינה משוחררת משמאלנים ופלשתינאים מוות לפלשתינאים ולשמאלנים

למה לא

בפני השלטון החד צדדי, הימין המשיחי חרדלי שהשתלט על הארץ. שנאת חינם מצד הימין החיצוני (קיצוני) ואנחנו עוד אמורים לאהוב אותם ולהתפייס איתם? ובתמורה הם יקראו לנו בוגדים ובני מוות. האתר לא מסנן ימנים קיצוניים הקוראים לטבח בכל מי שאינו מסכים עמם, שמאלנים וערבים כאחד. ובכן, למלחמה הבאה תצאו בלעדי. לא אלחם עמכם ולא אלחם בכם. קצתי בכם ובשכמותכם. הצבעתי ברגלים וקורא לכל מי שעיניו בראשו לעשות כמוני ולהתרחק עד לסוף מערב. במיוחד להתרחק מאתרים הקוראים להתפייסות עם דורשי רעתנו. הפכתם לסדום ועמורה וגם דינכם ייגזר בידי שמים. ושומר נפשו ירחק.

רק העז שמאלני מתון לומר את דברו, שאם בצו פיוס עסקינן, מוטב אילו הקפידו החוגגים לשמור על זכויותיהם של בני המיעוטים המתגוררים במקום לצאת ולבוא במקום מגוריהם, בטרם יבואו המה להטיל את סגרם ולחגוג את נצחונם. אך אבוי, לא התרפסנו מספיק בפני קלגסי הימין, "בחורינו המצוינים", כותבי וקוראי צו פיוס הנכבדים ומורמים מעם. אנחנו לא מספיק כנועים ומפויסים בשבילם שם בצו פיוס. מיד קוראים נציגי השלטון לעשות בנו שפטים ולשפוך את דמנו. והאתר לא מסנן, לא מסמן, לא מגנה ולא מגונן. כלומר, התבנית ברורה. הם ירמסו את כבודנו, ישפכו את דמנו, יאשימו אותנו בבגידה, יחגגו ויסגרו אותנו (ואותם) בסגר, על מנת שלא נפריע את חגיגות נצחונם. ואנחנו? אנחנו נתפייס, נתרפס נתבזה ונתכלה, כראוי לשמאלנים מאוסים, בוגדנים ונכלוליים שכמותנו. אכן צו פיוס חד צדדי, להתפיסות, התרפסות, התבזות והתכלות לשמאל באשר הוא. ומה דבר לי אליכם, אחיי, הכצאן לטבח תלכו ?

ריקוד הפיוס, נכון? אתם מטילים סגר על הללו שמצווים להתפייס אתכם, קוראים לעשות שפטים בהם ובאלו התומכים בזכות המפוייסים הללו לצאת ולבוא בביתם. ריקוד הפיוס, ריקוד הצו פיוס. שנתפייס איתכם לפני או אחרי שתחסלו אותנו?

נקייה משאלנים וערבים. עשה בנו כרצונך. אבל פה באתר הזה, הווה אומר, נקיה משמאלנים ומערבים, ו מ פ ו י י ס ת !