דו - פרצופיות אמנותית
אלישיב רייכנר

דו - פרצופיות אמנותית

אריאל זילבר, התערוכה של אנשי חברון, עמיר בניון ועוד רבים רבים, לא נהנים מעצומות תמיכה של אמנים ישראלים כשהם אומרים משהו שחורג מהתקן. אלישיב רייכנר חושב שאנחנו קהל במופע צביעות אמנותית

אמנים ואנשי תרבות אמורים להיות אנשים יצירתיים ומקוריים שיודעים להפתיע. אבל עצומת האמנים שפורסמה השבוע נגד שרת התרבות מירי רגב ושר החינוך נפתלי בנט, הייתה כל כך צפויה ובנלית, שאם היה מדובר ביצירה אומנותית, המבקרים לא היו חסים עליה וקוטלים אותה במילים חריפות.

הפעם האמנים מחו על כך שהצגה שנכתבה על חייו של מחבל פלסטיני שרצח חייל ישראלי, הוצאה על ידי שר החינוך מרשימת ההצגות המומלצות לבתי הספר, ועל כך ששרת התרבות איימה לקצץ בתקציב תיאטרון שייסד שחקן שאינו מוכן להופיע בפני תושבים בבקעת הירדן.

ושוב, אי אפשר להתעלם מהצביעות הגדולה שעולה מהעצומה ומהמחאה של האמנים. כשנשיא המדינה החליט לבטל את השתתפותו של עמיר בניון באירוע בבית הנשיא בגלל שיר, לא חכם במיוחד, שכתב על הטרור הערבי, לא שמענו את מחאתם של אתם אמנים על סתימת פיות ועל הזכות של בניון להביע עמדה אומנותית אישית. כשאוניברסיטת תל אביב צנזרה חלק מתערוכה של אמנים תושבי דרום הר חברון, אמני ישראל לא התגייסו לטובת חופש האומנות והתרבות שלהם. כנראה שעובדת מגוריהם של אותם אומנים מעבר לקו הירוק שללה מהם את היכולת להיקרא יוצרים, וגם את זכותם להגנה מצנזורה. כשאקו"ם החליטה, בעקבות לחצים פוליטיים משמאל, לשנות את הפרס לזמר אריאל זילבר מפרס על מפעל חיים לפרס על תרומתו למוזיקה, רק בגלל עמדותיו הפוליטיות, לא זכורה לי עצומה של אנשי תרבות על המהלך הלא מקצועי בעליל.

אבל כאן לא מסתיים מופע הצביעות של אדוני התרבות הישראלית. הרי ברור שגם לאותם אמנים ואנשי תרבות שחתמו על העצומה החדשה יש גבולות וקווים אדומים. הם הרי לא יסכימו מעולם להצגה שתציג באור אנושי והומני את רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר או את רוצחיו של הנער מוחמד אבו חדיר. והם הרי לא יסכימו שתיאטרון שלא מוכן להופיע בפני אזרחים ערבים יקבל מימון מהמדינה כמו כל תיאטרון רגיל. הרי אם מישהו יעלה על הדעת לכתוב הצגה על מסירותו של ד"ר ברוך גולדשטיין כרופא למטופליו, אותם אומנים ישכחו את כל נאומיהם על חופש הביטוי, ויעלו על בריקדות בדרישה להחרים את ההצגה. ואם שחקן או אומן כלשהו, יעז להודיע שהוא אינו מופיע בישובים ערבים, הם הרי לא יסכימו לקבל ממנו שום הסבר על חובת נאמנותו למצפונו האישי.

אם כל אותם אומנים, יוצרים, ואנשי תרבות, סו קולד, שחתמו על העצומה היו מגלים לפחות מעט עקביות ונאמנות להצהרות שלהם, יוצאים להגנת אומנים מימין כמו משמאל, ונאבקים על זכויותיהם של צרכני תרבות ערבים, כמו על זכויותיהם של צרכני תרבות מתנחלים, הייתי מבין את מחאתם ומכבד את עמדתם, אבל כששוב ושוב הם מוכיחים צביעות גדולה ומוסר כפול, נזכרים בחופש הביטוי ובחירות האומנותית רק כשמדובר בהצגה על מחבל ערבי, ויוצאים להגנת שחקנים שמחרימים ישובים, רק כשמדובר ביישובי מתנחלים, אין לי שום כבוד והערכה לעמדה כזו.

מחאת האומנים משמאל נגד שרת התרבות ושר החינוך, היא שוב אותה הצגה ממוחזרת וחסרת אופי, שוב אותו מופע שחוק ומוכר לעייפה של אנשים קטנים שחושבים שיש להם מונופול על התרבות הישראלית. בסרט הצבוע הזה כבר היינו, אומנים יקרים. אנחנו מחכים שתפתיעו אותנו בעמדות קצת יותר עקביות.

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

זו הצביעות בעיניך? ברור שהם בטוחים שהצדק והטוהר עמם. הם טועים, אבל לא זו הצביעות. בעיני הצביעות היא בעצם זה שהם מרשים לעצמם לינוק מהעטין של הממשלה וחושבים שאין לממשלה מנדט להחליט על מה היא משלמת. הם צועקים דמוקרטיה וחופש, אבל חושבים שבעניני אומנות הדמוקרטיה צריכה להשעות את עצמה ולקחת שיעור ממאורות התרבות. אגב, אני חי בגולה ובארצי המאמצת אין שר תרבות ואין תקציב תיאטרון. כולם מוכרים כרטיסים או מופיעים בהתנדבות. חושבים שחסר תיאטרון? שההופעות רדודות? אז איך זה שחוץ משתי אופרות בסביבה עם הפקות מכובדות יש גם תיאטרון סטודנטים, מסעדות-תיאטרון לרוב והכל במחוז של פחות מחצי מיליון תושבים? בכלל, יש לנו גם קולנוע פורה, בטח שמעתם עליו כי האולפנים המרכזיים נמצאים במקום נידח בשם הוליווד. מי דואג למסכנים שעובדים שם באין מזכיר תרבות בוושינגטון? מי דואג לרעבי ברואודווי? רק בהבימה וכמותה יושבים אנשים שמספרים לעצמם שהם הם מחזיקים את התרבות העברית בחיים ולכן מגיע להם יותר מכל מדען ובטח מכל הייטקיסט. התרבות היהודית שרדה אלפי שנים ללא שוד הציבור, היא תפרח כשזה יבוטל.

מילים כדורבנות תצעקו בשם השמאלניות, תצעקו אפילו בשם ההומניות אבל שלא תעזו לצעוק בשם חופש הביטוי, שיויון זכויות ודאגה למיעוט, כי אתם משרתים אג'נדה אחת בלבד שאין לה נגיעה כהוא זה לכל הנ"ל. אגב הסרט של ענת דרוקר על הרצוג ככ מביך כלומר מאיר את עיניינו מה עומד לנגד עיניי השמאל הצדיק,שאם הייתי שמאלנית, הייתי טסה לתאילנד עד שכולם ישכחו מזה (10,12 שנה לא יותר..) נו, אורזים?! סליחה, חייבת לרוץ לנשק מזוזה..חחחחח

שום צביעות ושום עציצים ,זה הזבל האשכנזי הבוגדני זה למה שרפו 6 מיליון בתנורים לא בגלל שאתם ישרים יפים וטובים ,בגלל שאתם צואה אנושית בוגדנית המיץ של הזבל של העם היהודי.

הכתבה עשתה עלי רושם כי בטאה כל התגובות שהגבתי לכל הרשתות ויותר אלו לא אמנים אומנות היא יופי היא גשר בין עולמות שונים אנשים שונים ועדות שונות .לצערי כל בני תמותה אלו כמו קוטלר גרבוז גפן טופז הראו שאין בנפשם כל קשר שהוא עם אמנות מצד הצביעות שלהם ומצד החנופה הנפשית שלהם ומצד השנאה העצמית ולעם ומצד הרקנות שמביאים לאומנות ועוד מצד השפה והמחשבות המכוערות שהם מציגים ומיצגים לא היתי קורא להם בהמות כי זה העלבה לבהמות ,כל בהמה עושה לפי הצורך ואם אין צורך אז לא עושים הבני תמותה אלה פותחים את הגו"רה ומוציאים צואה שגם בהמות היו מתבישים לעשות ב"ה אלך להשתטח על קברי הצדיקים ולנשק כמה מזזות ללחך מעט עפר ולהתפלל בעדם שהקב"ה יחזיר להם מעט חכמה ויחזירם בתשובה אמן

אני מסכים עם כל הנאמר בכתבה. אני באמת איש מחנה השמאל ואני לא חושב שהשמאל כמחנה או כאינדוידואלים, חף מטעויות. הצביעות קיימת וגם הגזענות. לצערי ב2 המחנות בשמאל ובימין. יש לא מעט מה לשפר אבל מה שקורה בפועל זה במקום להכות על חטא, מחפשים איפה המחנה השני טועה ומשסים אחד בשני. כבר בתגובות למאמר הזה אפשר לראות גזענות נמוכה שנכתבה ע"י איש קטן שמכנה את עצמו "מתעב אשכנזים" (אגב, סקרים מראים שרוב מצביעי הליכוד הם אשכנזים אבל האמת לא עמדה מעולם לנגד עיני האספסוף).. ההבדל בין הגישות הוא שכשמחנה השמאל מתנגד לממשלה הימנית, הוא יוצא בנאומים ומחאות שחלקן צודקות וחלקן לא.. וכשהימין לא מסכים עם הממשלה השמאלנית, הוא רוצח את ראש הממשלה...

אין כל חדש תחת השמש... בכל מערכת ובכל גוף יש תקלות כמו למשל במערכת גוף האדם יש אין ספור מומים ומחלות במערכת כמו הרכב יש תקלות שמצריכות הגעה למוסך וגם במערכת פוליטית ותרבותית יש גרורות סרטן שתוקפות את הגוף וחלקם גם פראזיטיות ואוכלות אותו! ואנחנו לא שונים מאף אחד וגם לנו יש את הגרורות מהשמאל הרידיקלי שמכלה ומכרסם בגוף שבו הוא מתקיים וגומר אותו לאט ובטוח מה שבטוח זה שחלק תפסו שכל ותפסו כיוון והתחילו למצוא למחלה הקשה הזאת נוגדנים מתאימים אבל השאלה אם זה לא מאוחר מדי

הגיע הזמן לומר את האמת דתיים קיצוניים = אשכנזים חילונים קיצוניים = אשכנזים שמאלנים קיצוניים = אשכנזים ימניים לאומנים קיצוניים= אשכנזים הקיצוניות היא נחלת האשכנזים אז תעשו לי טובה ועזבו אותנו בשקט ותמשיכו לריב בניכם

הגיע הזמן לומר את האמת דתיים קיצוניים = אשכנזים חילונים קיצוניים = אשכנזים שמאלנים קיצוניים = אשכנזים ימניים לאומנים קיצוניים= אשכנזים הקיצוניות היא נחלת האשכנזים אז תעשו לי טובה ועזבו אותנו בשקט ותמשיכו לריב בניכם

מסכים עם כל מילה (ויותר) במאמר.שעשעה אותי ההתפתלות לאחר הגנויים שחטף ״איש הרוח״ (כביכול, כביכול) קוטלר... ממש שפגט מרתק. בהתפתלותו הרבה, סיפר לנו ״שגם הוא בהמה״ וכנראה רצה לומר ש-״רק הוא בהמה״... המגיב שפל הרוח שלא אצטט מדבריו בנושא אשכנזים ושואה, הביא אותי להקאה מגועל הנפש.. אינני ״אשכנזי״ , אבל אני מגנה בכל פה דיבורים כאלה!!! איך אינך מתבייש ?! אפשר לחשוב שכל ה״מזרחיים״ ראויים למדליה על מעשיהם ומחשבותיהם- אציע לך לא להכליל, ותרצה או לא, כולנו באותה הסירה.

אנשים טובים ונחמדים כל המגיבים. צו פיוס של ממש.

אני כל כך נואשת מהמתרחש ומדמיינת פוליטיקאי/ת שיעמוד ויקרה לאיחוד העם המותש נווווו קוראים לזה מ=נ=ה=י=ג=ו=ת

העקביות היחידה אצל הסו קולד "אמנים" היא בהשמצת ישראל, השמצת הציונות והשמצת היהדות. הם וחבריהם תפסו את כל כל עמדות המפתח בועדות שונות ובכנסת ישראל מקום המדינה. עם תמיכה מהתקשורת, העיתונות ובית המשפט הם עשו ככל העולה על רוחם. בעידן האינטרנט הציבור המדוכא יכול להביע את דעותיו ולהתנגד לפשיזם שממנו סבל עשורים. כמו כן אין לשכוח מה שעשו לנעמי שמר, ספי ריבלין ועוד רבים אחרים שלא היו בצד הנכון של המפה. כל בר דעת לא היה נותן לאותם "אמנים" לנקות פחי זבל בעזה.

הצביעות של זרז ושל חבריה זה אי אפשר לתאר פשוט תפסו אדם כל כך טוב והיא ומשפחתה ועוד אנשים אכזרים ריסקו אדם טוב חף מפשע ועושים לו לינה תקשורתי עולמי דבר שלא היה כדוגמתו, וזה לא סתם הם יודעים טוב מה הם עשו איזה צער לילדים שתרקום מאתיים פעמים בריצפה בלי שום הגזמה, ועוד כמה שנים סנקציות עד שהוציאו ממנו גט, באכזריות ובבזיונות, ועדיין לא נותנים לו לראות ילדיו ושולחים אנשים שנלחמים איתו בביתו וגונבים לו דברים יקרים, ומפרסמים עליו השכם והערב דברי שקר ממש רצח אופי לאדם יותר מדי טוב בגלל אידה אנשי ציבור שקרנים ונוכלים שמראש היו מתוכננים למשימה הזו, וחושבים את האנשים בעולם תמימים שקונים את כל הסיפורים והשקרים שלהם האדם הזה הוא זהב ורק בגלל זה האכזרים לא יודעים גבולות ןמתעללים בו, ועוד במקום שיעצרו את האם שזרקה ילדיה עוד רוצים להמשיך לבזותו, ומדביקים לו כינויים שלא קשורים אליו, דברים לא נכונים, והעולם שותק, והוא בוכה, אין לו זכות אפילו לדבר עם ילדיו בטלפון, אחרי כל מעשיה ובגידותיו היא תמיד מנסה ליצור רושם שהוא לא בסדר, הם רוצים לפורר אדם שעוסק בתורה בגלל הזאב הרע שפתח במלחמה אכזרית שאין כדוגמתה, ולא מוכן לסיים אותה עד שהוא יתאבד, אין גבול לרוע יותר מהנאצים והכל בשקט, הוא רוצה רק לראותו מאחרי סורג ובריח, אבל כל אלו הרעים עוד ישלמו בריבית על הכל, חיתנו אותו עם חילונית עבדו עליו, היא לעולם לא מגנה עליו, גם אם היא תראה את כל העולם ביחד צועקים עליו היא בצביעות תראה כאילו היא מרחמת אבל מאחרי הקלעים היא אומרת להם תמשיכו אסור לרחם עליו, וטוב לה ככה איך שהיא זורם לה לחשבון כל חודש אלפי שקלים, והוא לא יודע מהילדים כלום, ורק היא תגיד הוא לא רוצה, אחרי הגירושים, ואחרי שפצעה אותו ואת ילדיו פציעות וכוויות עוד ממשיכים בצער והתעללות והאדם תמיד במעקב מישראלים עשרים וארבע שעות היממה, ועל הכל יש להם תשובות, העיקר להשתלט, והיא הודתה בהתעללותה בילדיה והם לא מעניינים אותה מעניין אותה רק הוריה וחבריה והרב האליל ששידך לה שניים מאותו ישיבה,וממשיך בצביעותו להדריך את כולם לבזותו ולפגוע בו, לשליט תמיד יש הסברים בשפע, ודרך העורכות דין הכל מסתדר.

ככה זה שאשה בוגדת עם החבר היא מחריבה את בעלה ועוד מעלילה עליו עלילות, תבינו שהאדם הטוב סובל שלוש עשרה שנים מצבועה וגם אחרי שהוציאה גט, לא עוזבת אותו.

אכלה מחתה פיה ואמרה לא פעלתי און.

למתעב האשכנזים ( ראו מטה הטיעונים הבזויים והנלוזים שלו -- איך ואינט נותנים לאיש מושתן שכזה במה ????? ) -- יש לך מזל שאתה מתחבא מאחורי האנונימיות שלך -- תחיכת סמרטוט ונמושה חסרת כבוד !!!

u r nothing boys and grils

..... כמעט 70 שנה לתקומת ישראל ועדיין "אשכנזים" "וספרדים" . 50 שנה שאין הגירה לא של אילו ולא של אילו ,רוב רובם של אזרחי המדינה הם ילידי המקום ואני ארשה לעצמי לקבוע שחלקם הגדול הוא "מעורב", ועדיין בסיכומו של דבר, חלק גדול נסוב סביב הנושא העדתי, וכול עוד זה המצב, שמאל ימין, אומנים כאלה ואחרים, הוא משני לחלוטין. יכולים צוררי ישראל לשבת בניחותא ולחזות בפיאסקו ,כיצד אויביהם מכלים האחד את השני, שהרי "יהודה נפלה בשל ריב אחים..... מפחיד

"מתעב האשכנזים" - אתה יצור ביבים עלוב ואכול תסכול, הוכחה חיה למוצא האדם מהקוף, ואקום בין אוזן לאוזן. גם איבגי הוא אשכנזי? חלאה מטומטמת שכמוך?

צביקה הקופיקה כולם יצורים של הבורא, אבל כשיש משתנת חזירים זה בור הפתוח ברשות הרבים שצריך לעשות הכל, להציל את ההמון שלא יכשלו, חכמת נשים בנתה ביתה ואיוולת בידה ובבגידותיה תהרסנו, אשה בונה אשה הורסת, אכלה מחתה פיה ואמרה לא פעלתי און, וסתם מצערים אדם שהוא יותר מדי טוב הרבה שנים, צריך לעצור את הלינץ התקשורתי, ולחזק אותו לעזור לו, הוא זקוק לחיזוק, ולעזרה.

וגם הרב מגבה אותה להפרידו מילדיו ולצייר עצמה כמסכנה שצריכים להצילה.

בלי האשכנזים שבנו את הארץ הזו, אלו שנשארו אחרי ששרפו 6 מיליון מהם, אתה היית עדיין מסתובב במרוקו או בכל ארץ ערבית אחרת, ושואל מתי דעאש יגיעו ויערפו את ראשך המצחין.

רוב האמנים המזרחיים הם מצביעי ימין אבל חייבים להגיד כלפי חוץ שהם שמאל הם מזרחי מחמד, כלבים שפוטים של הממסד האשכנזי שמאיים להכניס אותם לגטו תרבותי ולהפוך אותם למנודים אם יעזו להרים ראש

ו החיבור חבל שדורות שלמים של אשכנזים לא הצליחו ללמד אותך עברית

למתעב האשכנזים: בשורה התחתונה אתה שונא יהודים, את בני עמך. ועל זה נאמר: שמור אותי מאוהבי ומאוייבי אשמר כבר בעצמי

מקור המילה שחקן היא hypokrites אז ברור ששחקנים הם צבועים, או דו פרצופיים. זו דרישת התפקיד והגדרת התפקיד. לא הבנתי מה הבשורה הגדולה שגילית לנו בכתבה המיותרת הזו, הרי הכל ידוע וברור.

עבור מתעב האשכנזים . רק , אני מדגיש רק בגלל האשכנזים שתן של ערבים שכמותך חי ומבזבז חמצן . ראש כמו שלך בחיים לא יבין מה זה תרבות . חבל , חבל שאתה חי !