רבנים. ציור: שמעון שרון
גלית דהן קרליבך

מה בין באבות אשכנזים למזרחים

מי שמלגלג על הסגידה המזרחית לחצרות מקובלים, ראוי שיזכור שגם האשכנזים מקדשים אלילים, רק שאצלם לאלילים יש ניחוח רגבי אדמה. גלית דהן קרליבך לא מבחינה בין הבאבות

באופן אישי, אני לא מתה על באבות, מנהיגי חצרות וכריזמטים למיניהם, ואת סלידתי מהם הנצחתי ברומן השני שלי 'קצה', כדי שאם למישהו יהיו רעיונות, ידע שאני לא הכתובת, וכמו שאימא שלי מעידה, עוד ברחם העדפתי להיות אובדת עצות ובלבד שלא יאמרו לי מה לעשות. אבל אני מאמינה שלכל אדם יש פולחן כלשהו ורבים מסביבי עוסקים בו גם בלי לשים לב שמדובר בפולחן.

חלק מההמון, באופן טבעי, נסחף אחר כריזמטים - המנצלים את ההילה שלהם - ומאבד את השליטה על גופו וחייו.

אני לא רוצה לשפוט את ההמון, כי הכריזמה העניקה לעולם שפע וטוב לא פחות ממה שגזלה ממנו, אבל לאור התגובות בציבור הדתי- אשכנזי (קלישאות מסוג עשבים שוטים, אצלנו אין באבות וכו') לפרשה שהתגלתה עתה, ובמרכזה הרב שנהג לייעץ לנשים באופן פיזי, חשוב לי מתוך היכרות נרחבת ומגע בלתי אמצעי עם מה שמכונה "המין האנושי", להעמיד דברים על דיוקם ואלו הם: החברה הדתית ציונית (ואני מתכוונת כרגע לחלקים האשכנזים שבה) איננה מתייחדת במעלותיה ובחסרונותיה משאר החברות. גם בה יש תופעות לא מעטות של כריזמטים ובאבות שמוצאם אשכנז וצפונה. לצערי, בגלל התנשאות  הטבועה בה בראשית הדרך כלפי מזרחיים, מוסדות החברה הללו לא מוכנים לקבל את התופעות הללו כמשהו שקורה ביומיום.

את העובדה שאני שייכת לזן מוזר ועובד אלילים, כלומר מזרחי, גיליתי בגיל עשר, עם המעבר מאשדוד לקריית משה. באשדוד למדתי במוסדות ממלכתיים דתיים שבזכות מקומם היו אינטגרטיביים וכללו ילדים מכל הגוונים, תרתי משמע.

בקרית משה הירושלמית כמעט מיד נחשפתי לאווירה פוליטית מאד שאפשר היה לנשום אותה, למשש אותה, לחוש בה, אווירה שרק זר מבחוץ יכול היה להרגיש כיצד לפעמים היא מהדקת אצבעות על צווארו. אמה של חברתי, מתוככי הממסד, הייתה חביבה אליי מאוד, צבטה את לחיי, שאלה מהיכן השגתי את המראה האקזוטי שלי (סיפרתי לה על הוריי המאמצים שמצאו אותי בים של אשדוד, לאחר שהוריי הביולוגים, צועניים שהשאירו אותי בסל במבוק, המשיכו לכרתים) ואחר כך טרחה לציין ש"אצלנו זה לא כמו אצלכם, אצלנו אין באבות, מנהיגי חצרות, עם כל הכשפים האלו שיש שם. ההורים שלך סרוגים?" התעניינה, והעניין שלה לא היה נדיר. יותר ויותר נחשפתי לאמירות או להתנהגות ששייכה את המסורתיים הספרדים לכת פגאנית. לא נפגעתי, כי תמיד היה לי הביטחון של מישהי שיודעת שאם לא הצדק אז לפחות יש כמה וכמה קמעות שעובדים לטובתה.

אבל מה שהדהים אותי יותר מכל היה העיוורון של החברה הזו. אותם דתיים לאומים, אנשי מרכז הרב וגוש אמונים, לא ראו כל סתירה בעובדה שהם מוקיעים את הבאבות שלנו בזמן שהם מקדשים אדמה, מדברים עליה במונחים של פולחן (צריך רק לפתוח תנ"ך ולראות מה כתוב בו על עבודת הבעל, הכוהנים, עשתורת וכו'), בועלים אותה, מתים בשבילה, חיים בשבילה, כוספים אליה ומרעיפים עליה שכינה ותשוקה. מחנכות הכיתה של בית ספרנו בשכונה החדשה יכלו, באותה נשימה, לומר משהו מזלזל על הפולקלור המרוקנרי ומשפט אחר כך לתת לנו פטור מהפגנה למען ארץ ישראל השלמה. כאחת שגדלה בבית פוליתאיסטי, שהאמין ביצורים ובישויות רבות, קיבלתי בשלווה את העובדה שגם להם יש פולחן ולא חסרים רבנים שגודשים את האולמות ומצחיקים וסוחפים, ורבים מהם, כמו בחצרות, מנצלים את כוחם ועוצמתם.

אני לא רוצה להוקיע את אנשי הציונות הדתית, את ה"סרוגים", ולנופף מולם באצבע משולשת, אבל אני כן רוצה לומר להם: קצת צניעות, חברים. יצר רע וכמיהה לפולחן וכריזמטים נצלנים קיימים בכל חברה, מגזר ועדה. גם אצלכם יש מציצנות. גם אתם נמשכים אחרי רבנים רבי מכר. אפשר להשפיל עיניים ולהפסיק לפטור כל פרשה כזו (ואני מעריכה שייחשפו עוד רבות) ב"עשבים שוטים." כאחת שנשואה לגנן, אני יודעת שעשבים שוטים מתרבים הרבה יותר מהר מעשבים רגילים וכדאי לשים לב לפני שיהיה מאוחר מדי.

גלית דהן קרליבך היא סופרת ירושלמית חובבת קמעות.

מאמרים נוספים מאת גלית דהן קרליבך
גלית דהן קרליבך

עם פתיחת השנה, אני בעניין של לבטל טרנדים חינוכיים: משרד החינוך נוקט בתהליכי "החלבה"- מסירת עובדות לתלמידים בדבר החובה לאכול 4-

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

גליתה יקרה. תורה שבכתב ותנ"ך בכלל, לומדים רק עם תורה שבע"פ. רק הקראים קוראים תורה שבכתב ללא מפרשים ובשל כך מגיעים לתובנות שגויות.

גברת גלית יקרה אני נהניתי לקרא את הכתבה שלך

טיפשות היא מחלה חשוכת מרפא.

גלית יקרה, אני מזרחי אך לא צפון אפריקאי! אין ספק שאת יודעת לכתוב, משחקי מילים וכתיבה יפה לא יכולים להוות תחליף לאמת. לרוב, הרבנים האשכנזים צנועים יותר ועושים למען הכלל. לצערי, הבַּאבּות מנצלים את תמימותם (אלי גם את טיפשותם) של צאן מרעייתם למען בצע כסף וכבוד! אלה אוכלוסיות חלשות הנופלות כטרף קל בידי מחזירים בתשובה, בידי חצרות של בַּאבּות למיניהם, "קברי צדיקים" וקוסמים ומכשפים, ובעיקר בידי תנועות חרדיות ( כמו תנועת ש"ס). החזרה בתשובה גורמת בדר"כ להחלשה נוספת של אוכלוסיות אלה, להעמקת העוני ולתלות כלכלית בתנועות הדתיות ובין היתר, אינה מאפשרת לדור ההמשך לרכוש השכלה גבוהה וחוזר חלילה. לצערי, אנשים רבים ההולכים שבי אחר התופעות הנ"ל וסוגדים להן חסרים גם סדר עדיפות והתנהלות רציונאלית בעלת ערך מוסף חיובי. תופעות אלה מובילות להסתגרות מגזרי ומקבעות ומנציחות את העוני. אלה הם גם הצרכנים הגדולים של המדיה במובן השלילי: מפרנסות את כוכבי הזֶמֶר המזרחי / הידוענים (חלק מהם בעלי גוון עברייני וכולל גם "בדרן העל" דודו טופז ז"ל), את אולמי האירועים ואת המספרות ו"מכוני היופי". הבעיה היא שמרבית העניים בוחרים במפלגות בעלות אוריינטציה שפוגעת בהם.

לאזרח המודאג. כל מה שכתבת מתאים כמו כפפה ליד גם גם לבאבות של האשכנזים. ואגב שכך מי הוא נחמן מאומן שכולם סוגדים ונוהרים לקיברו אם לא רב אשכנזי?

ההבדל הוא שהבאבות הצפון אפריקאים מנוהלים בסגנון עולם התחתון!

הבהרה, תגובה הנ"ל נכתב ע"י האזרח המודאג ולא ע"י ענת.

......"הרב פינטו שליטא אין לי קשר אישי לחצר שלו,אך עם כל הבלגן מסביב למה לא מזכירים את הסיוע שהרב מגיש לפני ראש השנה וחג הפסח למשפחות עניות שחסר להם אוכל לשולחן החג ....

הסיוע שניתן לפני ראש השנה וחג הפסח זה כשלעצמו חסד גדול. ומצווה שאין לה ערך. בהתרמה מכספי ציבור ועמותות שונות. אך מתקבלת בשם פינטו. כל הכבוד.

את כותבת שטויות. אבל יפה.

הייתי מחלק עוד יותר ולא רק לפני ראש השנה ופסח אם הייתי מקבל דמי תיווך כה גבוהים. מכיר מקרוב איך עובדת התעשייה בין זו שבסגנון עולם התחתון ובין זו שבסגנון עולם התחתונים. הבעיה היסודית היא מחלת כלל האנושות שלא סומכים על המבט הישיר אלא על מייצגים וכך נוצר כר נוח להתגנבות כל נוכל אינטלקטואלי וחומרי שלוקח תפקיד של מייצג. דווקא רמת הנוכלות רבה בצד האשכנזי הלא חסידי, כי כללית הספרדים והחסידים חונכו באמונות תפילות. הצווארון הלבן המלומד ויענו נאור לא טוב יותר, כמה פוליטיקאים, עיתונאים ועורכי דין שמתאמנים בלנצח את הזולת הינם אידיאליסטים? לצערנו ניתן לספור אותם באצבעות הרגליים בלבד.

ליונתן, "כאן קבור הכלב" צורת חשיבתך מהווה את מקור הבעיה! לכן, מה שהיה זה מה שיהיה! כך מנציחים ומגבים את "אידיאולוגיית" בתי התמחוי "ועמותות החסד" העושים בעיקר לבני ביתם (דוגמת העמותות של "הרב" פינטו !?). עמותות הבאות לפתור את המדינה מאחריות!. מציעים כדורי "אספירין" למחלה אנושה וכרונית! החשיבה צריכה להיות לא לשמר את העוני, לבצע "טיפול שורש" מערכתי. הבעיה היא שמרבית העניים בוחרים במפלגות בעלות אוריינטציה שפוגעת בהם ומנציחה את מצבם, לחלופין מפלגות אלה, מטיבות עם השכבות החזקות כולל את "התיקונים" וברוני הגז.

בכניסה לתל אביב משדה התעופה , שלט הפרסומת של הרב לוביב׳ץ + בקשה ל״ תרום״ ( מסכן מתהפך בקברו) , ההבדל הוא רק באלגנטיות, כלם בבאבות! אשכנזי ותיק

מה זה חשוב. זה ברור שזאת עבודת אלילים עבירה על לא יעשה לך פסל או תמונה. לא סתם מקום קברו של משה האס הרוחני של הדת היהודי אינו ידוע. הוא כמובן הכיר אותנו יותר מאשר אנחנו מכיריט את עצמנו

״לא יהיו לך אלוקים אחרים״ עבודה זרה היא עבודה זרה: קומוניזם,קפיטליזם,ציוניזם,ופולחן הבאבות למיניהם.

האשכנזים מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות: הראשונה היא "הליטאים" שבמקור הם יהודי ליטא אבל היום זה הפך יותר לזרם מסוים המשתייך לדרך של רבני בריסק/וולוז'ין/ובו.. השנייה היא "היקים", יהודים מגרמניה שהתפזרו לכמה מדינות של מרכז אירופה. (צרפת,שוייץ,אנגליה,וכו..) השלישית היא "החסידים" שהם יהודי מזרח אירופה, צאצאיהם של תלמידי הבעש"ט, מתפללים בנוסח האר"י ז"ל ונותנים חשיבות רבה לחיים סביב האדמו"רים. לשלושת הקבוצות הנ"ל אורח חיים שונה לחלוטין, ואי אפשר לערבב הכל ולומר שגם לאשכנזים ישי באבות.

דוגמא קלאסית של כתיבה כשרונית ויפה של תוכן רדוד עד מטופש.

אוי לנו ולארצנו, שרבים כל כך מאיתנו הם פתאים מאמינים לבאבות - אשכנזים או ספרדים, שמאמינים בעל טבעי ובטפל, במקום להתמקד במדע, טכנולוגיה, רפואה וכלכלה, המביאים עושר ורווחה, כמו באומות המתקדמות.

מזל שהקבה. מאמין שהדת החילונית עדיפה על הדתית עובדה פעמיים ניכשלתם ואצלנו כולכם חוגגים

שיח של עמי ארצות : -- -- > בלה בלה ! - בלה בלה ! -- מריקנות אחת ולרקנות שניה !

אני לא מאמין על מה אתם מדברי . א. רואים כאן שנאה תהומית לדת. . תראו כל הספרים שהאשכנזים לומדים אלו של חכמי ספרד. בב . תלמוד בבלי וכו . אבל גם לנושא מס הכנסה פתאום רק הרבנים הספרדים נקראים לתת מס ומה עם האשכנזים שבאמת ......נו די יש אלוקים בשמים

אין דבר כזה "באבא" הכינוי הוא כינוי פרט שהוצמד לבאבא סאלי המקורי שנפטר בנתיבות. זה כינו פרטי, לא כינוי תואר. (הנשים במרוקו נהגו לכנות את אחיהם הבכור "באבא" ולאחות הבכורה "לאלה" וזה לא קשור לנושא המאמר) אינני יודע מי התחיל בהצמדת התואר "באבא". זה נעשה בארץ, לא במרוקו. מי שעשה זאת - עשה זאת כדי ללעוג, ומאז השתרש התואר בציבור. התואר הזה לא התקיים במרוקו. המרוקאים, כינו את הרב "רבי". בפשטות. כמו כל קהילה יהודית אחרת. "רבי חיים פינטו", "רבי דוד בן ברוך", "רבי יעקב אבוחצירא". מאות רבנים. לאיש מהם אין תואר "באבא". גם היהודים המרוקאים פנו לרבנים כמו שעושה כל אשכנזי טוב. הם סמכו עליהם. אולי יתר על המידה. ועל האדמו"רים האשכנזים לא סמכו?. תרבות צדיקים ועבודת קברי צדיקים (קרי: עבודת אלילים) קיימת בכל קהילות הגולה. מי טס להילולה של שבוע באומן, בקבר רבי נחמן מברסלב? ומי אמר "יחי אדוננו מורנו ורבנו המלך המשיח לעולם ועד"? ומי מתפלל במערת המכפלה, קבר רחל, קבר דוד? אז כשרוצים להתנשא על הזולת - נתפסים לקטנות. ואין הגמל רואה את דבשתו.

אין מרחמים על טיפשים נקודה

מי יסביר לבערית הכסילה הזאת שעובד אלילים הכוונה לכוחות בשמיים שהיוונים משתמישים ואילו עובד אלוקים הוא עובד אל 1 בלבד הבערות של החילונים מדהימה לא יודעים כלום ומביעים דעה

כל איזה אשכנזים אתם מדברים "? אנשים שנולדו בפולין ואוקראינה וחיים שם בכפרים נבערים כבר 800 שנה זה לא אשכנזים . זה אוסט יודן

על איזה אשכנזים אתם מדברים "? אנשים שנולדו בפולין ואוקראינה וחיים שם בכפרים נבערים כבר 800 שנה זה לא אשכנזים . זה אוסט יודן

אולי היא נשואה לרמי או לרב שלה, ככה זה כשלא רוצה אותו, אומרת בילבולים, סליחה על הביטוי, ומכל מי שנפגע בטעות.

פגאנים, סוגדי עצמות שייכים ערבים, בטענה שאלה קברים של צדיקים, או נוסעים לאירופה להשתטח על קברו של אדם שנפטר כאדם רגיל. רב ראשי שחילק ברכות בסיטונות ושכנע אנשים שהיושב במרומים הוא ורק הוא מסוגל לרפא את חוליים ולא בני אנוש, האירוניה שבסופו של דבר הוא עצמו נזקק לרפואה המודרנית. זכותו של כל אדם להאמין בקמעות ואמונות תפילות. אך הבעייה היא שאותם עובדי אלילים המכנים עצמם שליחים של בורא עולם, מנצלים בני אנוש תמימים המעכלים את הלוקשים ״שצדיקים״ אלה דוחסים להם. בינתיים נשיא יושב מאחורי סוגר ובריח, ראש ממשלה בעבר בקרוב מצטרף אליו, רבנים יושבים בכלא. עוד שני רבנים מוסגרים לישראל. בקיצור, שלושה אשכנזים ושלושה ספרדים, המשחק הסתיים בתיקו, מעניין מי ינצח בסיבוב הבא? אני בן לאם ספרדיה ולאב אשכנזי, תחליטו אתם מי אני אשכנזי ספרדי או יוצא כלאים? שתהיו בריאים בעזרת הטבע.

לאיש המכנה עצמו "אנונימי" בדבריך אתה כותב: "הבערות של החילונים מדהימה לא יודעים כלום ומביעים דעה" אז לפני שתאשים גם אותי: אני בוגר מערכת החינוך הדתית, כולל ישיבה תיכונית בירושלים. הייתי עובד אלילים. ממש כמוך. כן, כמוך ! באותו אופן שאתה מסתכל על מי שאתה מכנה "עובדי אלילים", ממש באותו אופן אני מסתכל עליך ועליהם בחבילה אחת (וגם על אבותיי וגם עליי, בעבר). זה שלאליל הפרטי שלך קראת יהוה ומינית אותו לברוא שמים וארץ - לא מבדיך מעובדי אלילים. אין לך שום הוכחות או יתרון בהשוואה להם. יש לכם אותם "הוכחות". כולכם מתפללים לכח עליון שאינכם רואים. כולכם מבקשים לרצות אותו, להתחנף אליו. כולכם מסתפקים באמונה. כולכם מקבלים ממוריכם שהאל מסתתר כדי לבחון את אמונתכם. כולכם מקבלים את איסורי כוהני הדת/הרבנים/הכמרים/האימאמים או כל שם שתבחר. כולכם מוכנים לרצוח בשם האל (מחלל שבת מות יומת, למשל). כולכם תמימים, בורים, שטופי מח חסרי חשיבה עצמאית בעניין זה לפחות. את מי אתה מכנה "בורים"? את אלה שהמציאו את הטלפון, המחשב, הרכב, המנוע, המטוס,הרפואה, המיקרוסוקופ, הרדיו, הטלוויזיה,האינטרנט? את אלה שהמציאו את הטלסקופ ובו גילו שהתורה היא בליל מילים עמוס שטויות שנכתבו בידי אדם? של נעלך מעל רגליך, כי אינך מבין היכן דרכת.

האלוקים שאתה מדמיין הוא אכן הזיה זה לא אלוקי היהודים . דבר שני אץה אידיוא מושלם סתום טיפש זה מה שאני מנסה להסביר לך שהיהודים הם עובדי אל . אל אחד בלבד ... הכנוי המשפיל עובדי אלילים . הומצא על ידי היהודים הפרמטיבים האלה שאתה ככ שונא והם הטביעו את המושג הזה על אדיוטים כמוך . ופירוש המושג עובד אלילים זה שהוא האדם מייחס את ההצלחות שלו לכוחות אחרים בטבע ולא לאלןקי ישראל כי אל בעברית פירושו כוח . טמבל דיביל בער כסיל בור ועמהארץ למד עם דתיים ויצא מטומטם . כנראה לא למדת . רק ריירתה אחרי הבחורות שם