הפגנת תמיכה במצעד הגאוה 2015 - צילום: עדי ברק
עליזה גרשון

שעון החול של הסובלנות

הזמן שלנו אוזל. שעון החול של הסובלנות הולך ומגיע אל גרגיריו האחרונים. זה הרגע לבלום את ההסלמה במהלך שגדול כמעט כמוה

בסוף השבוע האחרון השנאה השתוללה ברחוב באופן המילולי ביותר. שליחי האל מטעם עצמם יצאו למסע אלימות ופגעו בחפים מפשע בדרך אכזרית וחסרת חמלה. נדמה שלא נמצאים מספיק גינויים בעולם כדי להביע את שאט הנפש מהמעשים הללו.

מה מביא אדם להרגיש שהוא מסוגל לשלח אש בבית ובו תינוק, או לדקור בגבם צועדים שמעולם לא פגש?

הצידוק האידיאולוגי: אמונה, קנאות לדבר האל, נקמה, הוא הרעיון שהאדם מאמץ לעצמו כדי לבצע בפועל את רגשות  השנאה המפעפעים בו, אולם היסודות לשנאה הזאת, שמאפשרים פגיעה פיסית בנערות ובתינוק ישן, היא ראייה של הזולת כזר, כמעט לא אנושי. דמוניזציה שמביאה למחיקת כל מה שאנושי באדם שעומד מולך, עד כדי כך שאתה לא מרגיש את כאבו כאשר אתה פוגע בו.

מתי הופך אדם לבלתי אנושי, לאויב שצריך לחסל? כאשר שנים ארוכות אתה לא פוגש בו, מתחנך לבוז לו, מבטל את דעותיו וצרכיו. כאשר החומות גבוהות ומסתירות את הפנים וכל מה שאתה לומד על מי שמעבר להן הוא שהוא מהווה איום על אמונותיך ועל עקרונותיך. והזרות היא בבסיס השנאה.

אין לנו את הפריבילגיה להתבצר מאחורי חומות. אנחנו חברה קטנה ומתהווה, עדיין קולטת עלייה, עדיין בתהליכי הפנמה של תרבויות ומציאת איזון ביניהן. עדיין מחפשת את האופי היהודי – דמוקרטי הייחודי שלה, בשבילים שונים ומקבילים.

אין דרך אחרת לעשות זאת מלבד הכרות עמוקה, מפגש טבעי, ביטול המחיצות שהמדינה עצמה יצרה, בבתי הספר, בגני הילדים, בתנועות הנוער. השקפות העולם השונות יכולות לבוא לידי ביטוי גם דרך מפגש, הקפדנו להתכנס לשבטים, עד כדי ניכור ובוז וחוסר תחושה כלפי מצוקות מי שלא שייך לנו, עדי כדי כך שאנחנו רואים בו פולש מאיים.

מדינת ישראל קמה לא רק כדי למצוא בית לאומי לעם היהודי, אלא גם מתוך רצון לעצב חברת מופת. חברה ערכית, שמגשרת ומחברת בין פלגים ואוכלוסיות שונות בידיעה שהקונפליקטים הם בסיס להעשרה, אימון בסינתזה של רעיונות.

המחלוקת היא ביסוד המקורות היהודיים, אנחנו לא מפחדים ממנה, היא בונה אותנו, וכאשר היא נעשית לשם בירור האמת – היא מתקיימת בדמותם של יצירה, עשייה חברתית ותרבותית מגוונת ועשירה.

החברה הישראלית צריכה להתלכד ולהוקיע כל מי משמאיים על האיזון העדין בתוכה, מי שמתנכר ומתנכל לחווית העצמיות של הפרטים בה, ומכריח אותם בסכינים שלופות, לוותר על עצמם ולהכנע לשלטון האימים שלו.

הזמן שלנו אוזל. שעון החול של הסובלנות הולך ומגיע את גרגיריו האחרונים, זה הרגע לבלום את ההסלמה במהלך שגדול כמעט כמוה: זה הרגע לבטל את המחיצות בין הזרמים השונים , לייצר מסלולי חינוך משותפים, מכילים מורכבות, שבהם "כל ישראל ערבים זה לזה" איננו רק קלישאה, אלא מעשה יומיום.

מאמרים נוספים מאת עליזה גרשון
מדוע צמחה חומה עבה של חשדנות שהופכת כל פסוק בספר לימוד לניסיון הדתה
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

בעיניי זה דוחה בטרוף שעושים דברים נגד הטבע וזה נגד הטבע אני דתייה ובתורה זה אסור ומי שאומר שהוא גם דתי וגם הומו הוא שקרן כי אין כזה דבר דתי שהוא נגד תורת משה תילמדו הרמבם על עיקרי האמונה ואז תיראו עם הוא דתי או לא לא רוצה שהילדים שלי יחשפו לדברים כאלה ובבקשה שיכבדו ולא יעשו את זממם בעיר הקודש. כמו שיש דברים באינטרנט שאני לא יתן להם לראות כי זה יפגע בנפשם העדינה ככה דברים כאלה שהם תועבה מהתורה לא אתן להם ליראות ואני דתייה לאומית ו לא חרדייה ועדיין חושבת ככה כי ככה כתוב בתורה אין לי כעס לאנשים חולי נפש ובעיני הם לא נורמליים הם חולים בראש ובקיצור רפואה שלמה רפואת הנפש ורפואת הגוף...

לו היהודים רק יכלו לערוב אחד לשני היו היה אפשר להפסיק לארוב לערבים שאינם ערבים לאף אחד בשום מקום. במציאות יש רק אנשים שטופיי מוח המשרתים את כוחות הרשע השבטיים-דתיים-לאומיים. רק חינוך לתודעה אישית אוניברסאלית . למד(י) את עצמך מעבר לזהות שירשת -צעד מהותי, (בסיסי) כדי לפתוח דלת לרוע ללכת...

עליזה היקרה, עקרונית אני כמובן מסכים עם השקפת עולמך האומרת סבלנות וסובלנות הם המפתח לבסיס הקיום שלנו בארץ. מאידך, הצורך הבלתי מובן לי לחלוטין של אנשים בעלי נטיות מיניות שונות לחלוטין מדרכו של מרבית הציבור להחצין את מיניותם במצעדים למיניהם נשגבה מבינתי מה עוד שצעידה כזו שנעשתה בירושלים יש בה מידה לא קטנה של התרסה בוטה כלפי ציבור עצום ממדים ביתו כאומר - ננהג בעירכם כבעלי הבית,העל אפכם וחמתכם, בין אם הדבר מוצא חן בעיניכם ובין אם לאו.... אודה ולא אבוש - אני ממש מתקשה לקבל את קיום המצעד הבוטה והפסול לחלוטין בעיני.

יש הבדל ענק בין אדם פרטי שיש לו נטייה חד מינית לבין קהילת ההלטב שזו תנועה קהילתית-תרבותית שיש לה מערכת מוסר ואורח חיים שאיננו לגיטימי על מרבית האוכלוסיה. בקהילת ההלטב יש נוהג לחיים מהירים רוויי מין סמים ואלכוהול - חילופי בני זוג מהירים, חוסר יציבות רגשית ופיזית. אין חמלה אלא יש ניצול ציני של בני אדם לסיפוקי מין תוך דחיפתם למצבים בהם הם מאבדים צלם אנוש ושליטה בחייהם. שנים שבכירי ההלטב מארגנים מסיבון סמים ומין בהם הם משדלמים לילדים בגילים 8-12 ממשפחות נכשלות פעם היו פלשטינים והיום בטח מסתננים או סתם עניים. בעדיות שגבו ממנהל הברנוער גנון הוא סיפר שהוא לא עושה זאת אבל חברים שלו בקהילה כן .. במועדונים כגון הברנוער משדלים למין ילדים ומכניסים אותם לאורח חיי הקהילה - לאחר שהופכים למורגלים למן משדלים אותם להיות נותני מין בתשלום לתיירים. בישראל יש אלפי ילדים שמספקים מין לתיירים בתשלום זו תעשיית מין ענקית כמו בתאילנד, שמגלגלת מליונים רבים של $. המצחיק ששידול הילדים להפוך לכאלה נעשה במועדונים של העיריה - שם מספרים להורים התמימים שהילד בגיל 12 גילה נטייתו המינית... מדהים! יש להרחיק כל פעילות הקהילה הזו מהמרחב הציבורי - לעצור ולכלא לשנים ארוכות כל הבכירים שממקיימים יחסים עם קטינים. ולאסור כל פעילות ציבורית של ההלט"ב כלפי בני נוער מתחת לגיל 18. מכיוון ות"א היא עיר מובילה בעולם בתיירות הגייז - לא רוצים לפגוע בהכנסות - גם אם זה אומר שכמה מאות ילדים יאנסו ויהפכו לגייז בכוח (דבר זה קורה בכלא והוא אפשרי - גיי לא רק נולד עם זה - מי שמורגל ביחסי מין אלו קשה לו לחזור) בקיצור אסור להם לצאת מת"א!

אני חושבת שהמצעדים הפרובוקטיבים לא מעידים על כלום באופן כללי לא בא לי להזדהות עם פריצות. אשמח להזדהות אם יביעו מחאה הקשורה לזהות ולמין האדם ולא למסיבות ערומים ברחובות. אם בירושלים אז למה לא באירן לעשות מצעדי גאווה...? הרי מקבלים את המצעדים האלה במקומות כמו אילת ות"א שמחבקים את המצעדים האלה אז מה בירושלים? דווקא אתם ממאיסים את עצמכם כיוון שאני לא רואה שום אג'נדה שאתם מיצגים ופריצות זה לא משהו שאני מגבה.

שיעשו משאל עם ונראה מה התוצאות . קהילה של סוטים לא יכולה להכריח עם שלם לקבל את הסטיה שלהם בפרסיה . אלה הפושעים האמיתיים , ולא בגלל הנטיה שלהם אלא בגלל הכפייה שלהם . כופים על עם שלם את החולניות שלהם. מה לעשות שיהודים לא נהגו במשכב זכר וזה איסור מפורש מהתורה שלנו .

אני מופתע ומזועזע מכך שעד עתה אף אחד מהמגיבים לא גינה את הרציחות. ונגיד שהם לא נפלאים ועדינים ובעלי ערכים כמו המגיבים כאן, ונגיד שהם מחליפים בני זוג כל שבוע, האפ זה מצדיק רצח? אמרו על הסנהדרין שאם היתה גוזרת דין מוות אחת ל 70 שנה היתה נחשבת סנהדרין קטלנית. תחשבו כמה גזרי מוות נגזרו על ידי אנשים על אחרים רק בגלל שחשבו אחרת מהם. ולמגיבים אומר. צאו וכרכרו ברחובות בריקוד "מה יפיתי". אין כמוכם. עגלתכם מלאה לעומת עגלת החילונים הריקה כדברי חזון איש. אוי לכם שזנחתם את תורתו של הרב קוק שהעריץ מאד את החילונים החלוצים שהקימו את המדינה וראה בעבודתם מלאכת קודש.