חיים הר - זהב

לדרבי חוקים משלו וחבל שהם לא חלים על כולנו

גם בדרבי הסוער ביותר, חיים הר -זהב, האדום, לא יחשוש מאוהדי מכבי תל אביב הצהובים. לא כך הדבר כשמדובר במשחק מול בית"ר. הגזענות והאלימות של חלק מאוהדי הקבוצה, מתורגמים לעוד אמצעי בטיחות, אבל את התבערה הגזענית שמכלה את החברה הישראלית איש לא מכבה

דרבי תל אביבי. ספק אם יש משחק יצרי יותר בכדורגל הישראלי: הפועל מול מכבי. הקבוצה שמייצגת היסטורית את הפרולטריון מול הקבוצה שמייצגת את הבורגנים ובעלי ההון. הקבוצה של הפועלים מול הקבוצה של בעלי המפעלים. הסוציאליסטים מול הקפיטליסטים. שני קהלים, אחד אדום ואחד צהוב, שדי שונאים האחד את השני ואת הערכים שהקהל השני מייצג.

ככה זה תמיד אחרי דרבי, גם אחרי הסוערים ביותר. איש לא חושש לשלומו כשהוא יוצא מהאצטדיון. אף אחד לא מפחד שהשנאה התהומית שהוצגה כרגע ביציעים תתורגם לאלימות. למעשה, קשה לי להיזכר בקטטה משמעותית על רקע כדורגל בין אוהדי הפועל למכבי בשנים האחרונות. ובאופן כללי ובניגוד מוחלט לדרך שבה הוא נתפס, קהל הכדורגל הישראלי – ברובו המכריע והבלתי ניתן לערעור – הוא כזה שממש לא פונה לאלימות כשהוא יוצא מהיציעים (על מה שקורה בתוך היציעים נכתבו תילי תילים של מילים, ובאמת שאין לי כוח למריבות של "מי רע יותר").

בסוף החודש תתחיל הליגה בכדורגל. הקבוצה שלי, הפועל תל אביב, תגיע לאצטדיון טדי בירושלים. כשאגיע לירושלים, אתבקש על ידי המשטרה להחנות את האוטו שלי רחוק מאוד מהאצטדיון, בגן החיות התנ"כי (משם תיקח אותי הסעה לטדי) – יש לי סטיקר של הפועל על השמשה האחורית, והשוטרים האדיבים יסבירו לי שאם אחנה קרוב לאצטדיון הם לא אחראים לכך שאמצא שמשה שלמה כשאחזור לאוטו שלי. הקבוצות ישחקו במשך שעה וחצי נטו (הפועל בטח שוב תפסיד, כרגיל) ובסוף המשחק ארצה לצאת מהאצטדיון ולנסוע עם ההסעה בחזרה לאוטו ומשם הביתה ללקק את פצעי לבי הדואב.

אבל לא אוכל לעשות זאת.

לא אוכל, כי בכל פעם שבה הפועל תל אביב מגיעה לטדי, משטרת ירושלים כולאת את אלפי אוהדי הפועל שמגיעים למשחק ביציע "עד שאוהדי בית"ר ירושלים יתפזרו לבתים". המשמעות בשטח היא שאוהדי הפועל נותרים נעולים (כן, נעולים – פיזית) ביציע שלהם כשבצד השני של הדלתות המובילות אל היציאה עומדים שוטרים שחוסמים את דרכם כדי שחלילה מישהו עם חולצה אדומה לא יעמוד ליד מישהו עם חולצה צהובה-שחורה. השוטרים תמיד אומרים שזה כדי להגן עלינו ולמנוע אלימות מצד האוהדים הירושלמים, כי מבחינתם אנחנו "בעד הערבים" בגלל גישת האנטי-גזענות של הפועל וההיסטוריה הארוכה והמפוארת של שחקנים ערבים בקבוצה האדומה מתל אביב.

זוכרים איך כל הארץ רעשה בעקבות "התפרעות אוהדי בית"ר בשרלרואה"? אז ברשותכם, אני ממש לא רעשתי מהאבוקות שכל מנחי תוכניות העאלק-אקטואליה (אלה שהופכים את עיתון הבוקר למלל אלקטרוני) הזדעזעו מהם. למעשה, אני חייב לומר שמופעים פירוטכניים הם דבר די מגניב, ושיש מדינות שתרבות הכדורגל שלהן מאוד מפותחת – כמו איטליה, למשל – שבהן זה מותר לחלוטין. לתפישתי, אין שום דבר בעייתי מבחינה ערכית או מוסרית בכך שמישהו מדליק אבוקה ביציע ובלבד שהוא מקפיד שלא לפגוע בזולת. אם הדברים האלה נעשים בצורה בטוחה, זה אחלה של דבר.

הארץ לא רעשה, לעומת זאת, בגלל הדגל של כהנא חי שהיה תלוי ביציע. למעשה, אלמלא הדלקת האבוקות ביציעים סביר שלאיש לא היה אכפת – הרי הבלגים ונציגי אופ"א לא יודעים מה משמעותו של הדגל הזה.

מה שהרגיז אותי בסיפור ההתלהמות התקשורתית והציבורית על אוהדי בית"ר ירושלים הוא אותו דבר שמוציא אותי מדעתי כשנועלים אותי ביציעים של טדי למשך שעות ארוכות אחרי סוף המשחק. העובדה שאת הגזענות והאלימות בבית"ר ירושלים אנחנו מקבלים בשוויון נפש. אנחנו מקבלים אותן כ"חלק מהמשחק". אנחנו מכבסים מילים ומדברים על "הקומץ" או על "היציע המזרחי" או על "לה פמיליה" – הכל כדי לא להודות שיש לנו קבוצה שלמה בליגת העל של ההתאחדות לכדורגל של כולנו שהדגל שהיא מנופפת בו בצורה הכי משמעותית הוא השנאה לעשרים אחוזים (!) מאזרחי ישראל שלא שפר עליהם מזלם ונולדו ערבים.

ולא, זה לא קומץ. זו הקבוצה כולה, ואלה ערכיה.

ועכשיו יש כאלה שקוראים את מה שכתבתי ואומרים "אבל הקבוצה שלך, הפועל תל אביב, שרה למכבי שהם נאצים!". נכון. אתם צודקים. וכל עוד הקהל שלנו שר את זה – כולו או חלקו – כנראה שנמשיך לחטוף קיתונות של ביקורת ואינספור העמדות לדין בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל על שירים אסורים, אבל אין בזה גזענות. אין בזה שנאה כלפי קבוצה של אנשים בגלל בחירות שלא עשו. בגלל שנולדו מי שנולדו.

וזה כל ההבדל.

אוהדי הקבוצה שלי שונאים את מכבי תל אביב. אוהדי מכבי תל אביב שונאים את הקבוצה שלי. כשהם ואנחנו מחוץ למגרש, אין לנו בעיה זה עם זה – נכון, אולי יהיו הקנטות במקום העבודה או בשיחה יומיומית, אבל ברור לחלוטין שזה קשור לספורט. שאין בעיה עם האדם הצהוב או האדום שניצב מולך באופן אישי.

אוהדי בית"ר ירושלים, לעומת זאת, ימשיכו לשנוא את הערבי או הערביה בלי קשר לכדורגל, כדורסל או כל עניין אחר. הם שונאים כי הם שונאים את העם הערבי. כי מבחינתם, עצם הלידה ללאום הערבי מחייבת אותם לשנוא את אותו אדם. בכך הם לא שונים מהומופובים, משונאי שחורים וכן – גם מאנטישמים אירופאים שונאי יהודים.

במקום להילחם בהם ובגזענות שלהם, אנחנו מעדיפים לסגור את אוהדי הפועל ביציע של טדי "להגנתם", או לשאול את עצמנו "למה ששחקן ערבי ירצה לבוא לבית"ר?" כמו שאמר מאמן הקבוצה הקודם כשנשאל אם יתמוך בהבאת שחקן ערבי לקבוצה ואמר שלא ירצה בכך. אנחנו מעדיפים לטמון את הראש בחול ולדבר על האבוקות במקום לדבר על הדגל של כהנא חי כמו שעשתה שרת התרבות מירי "אין לי שום דבר נגד לה פמיליה" רגב, או לנסות לחבק אותם כדי לזכות בנקודות פופולריות בקרב הקהל כמו שעשה בעל הקבוצה אלי "לה פמיליה הם חבר'ה נהדרים" טביב.

ועד שלא נעמוד מול המראה ונבין שאוהדי בית"ר אינם אלא תבנית נוף מדינתם הגזענית והחשוכה, וכל עוד "נבין" ו"נקבל" את הגזענות ו"נתעלם" מגילוייה וננסה "לקרב" את נושאי דגלה במקום להילחם בה, להיאבק בה, לדחות אותה, לבייש את נושאי דגלה, לסלק ולגרש את הגזענות – כל עוד זה המצב, אל לנו כי נלין על איש זולת עצמנו.

מאמרים נוספים מאת חיים הר - זהב
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

עוד צבוע... זה כל מה שאתה...

אני חייב לציין שיחסית לאתר בשם ״צו פיוס״ אין פה בכלל פיוס אלא ליבוי יצרים לקראת המשחק שפותח את העונה בין שתי הקבוצות ויתרה מכך אני קורא לעורך האתר להוריד את תור דעה זה שאינו מיצג את האתר בכלל. ובקשר לכל מה שכתבת, הכל שטויות, דמגוגיות וספקולציות שמבוססות על דעה שאין בה מעבר לדעה קדומה שהתקשורת יוצרת לאוהדי ביתר. יש בקרב האוהדים בודדים שמביאים לידי ביטוי את דעותיהם הגזעניות (שאני לא חושב שמישהו יכול לשנות) והם מפריעים גם לי ויש צורך להעניש אותם באופן אישי (מעצרים וקנסות אישיים). אבל מכאן ועד להפוך קבוצה שלמה לגזענית זה די רחוק. באשר לחניה המרוחקת והפחד לשלמות הרכב לא ראיתי אותך כותב כאן דבר על אצטדיון דוחא. שם הרי זה בעשרות מונים יותר גרוע אבל זה חלק מהצביעות שהתקשורת אוהבת להשתמש בה כדי להציג את ביתר בתור הקבוצה הרעה דל הכדורגל הישראלי. תאמין לי שאם תבוא בשערי טדי בשעות העומס של לפני המשחק לא יקרה לך דבר ואיש לא יפנה אליך אפילו. בניגוד לדרבי של שנה שעברה של יום לפני המשחק נפגשו קבוצות אוהדים במטרה לריב ואף השתמשו בזיקוקים במטרה לפגוע. לסיכום תורידו את התור השקרי והמזעזע הזה כי הוא רק עוד רבד בחומת השקרים שהתקשורת מפיצה על קבוצת ביתר ירושלים.

בשנים האחרונות נראה שאוהדי הפועל מנסים להתחרות בבית"ר מי יותר אלים, במקום שהחיובי ישפיע על השלילי, השלילי מטביע את כולם. גם להפועל יש כיום קבוצת אוהדים אלימה שיוצרת פרובוקציות ומלבה את האלימות והשנאה בסגנון לה פמיליה.

אוהדי בית״ר לא מפיצים גזענות אבל בעולם בו הנשיא שלך גזען ומביא אסון על עמו צריך העם לקום ולהזכיר שיש פה סמל ויש פה מדינה. אוהדי הפועל חחחחח קסם של אוהדים. רק לראות את התמונה הבוקר בפייס על אוהדי הפועל ואיחוליהם לאלה שבגללם אין אוסישקין יותר. זה בסדר אבל. אין טעם להתייחס אליכם יותר ייפי נפש. זה אומנם רק כדורגל אבל אולי אם ראשי השלטון הקוקסינלים היו מתנהגים כמו אוהדי בית״ר היינו חיים פחות בפחד.

תנסה על המגרש לוחמה פסיכולוגית לא תעזור לך אפילו שצו פיוס נהפכו ללא רלוונטים ואני שמח אתה לא מעניין במגרש נפרק אתכם לא בגלל שלא מגיע לכם מכות בחוץ אלא שכל אלה ששמחים על התקופה הרעה בביתר לא יצאו במחולות דרך אגב ביתר שונאת את מכבי לא פחות אחרי דסה ושלומי אדעולע לא הרוש

צודק בכל מילה. המצער הוא שלפי התגובות רואים שצדק ואכן הגזענות ושנאת הערבים פושה בכל החברה כסרטן בגוף החי. בית״ר לצערינו היא פרצופה של רוב המדינה שמאמינה בכוח כאמצעי הפחדה ומדמיינת שכח בלבד יוביל לחיים טובים יותר ובטחון. תעשה כמוני וכמו עשרות אלפי אקדמאים לפני ....רד לארה״ב. חבל על הזמן. ישראל פשטה את הרגל מוסרית ובדרכה להצטרף למדינות חשוכות כמו איראן.

לשנוא את האוייב לא גורם לאדם השונא להיות גזען

אני אוהד ביתר, הייתי יכול להזדהות עם מה שאתה אומר בהנחה שלא היית מכליל, לצערי אתה לא שונה מקומץ אוהדי ביתר !!! אני מאמין שעם 18000 אוהדים היו מתפרעים אחרימשחק אז מצבנו לא היה טוב

מה זה הדבר הזה בכלל?! על איזה פיוס אתם מדברים?! אני רואה פה דו שיח של חירשים. יש פה שני עולמות תרבותיים ופוליטיים. פיוס הוא רעיון גרוע, כי צריך הכרעה. ניסיון מלאכותי לפיוס, לא רק שאינו אפשרי, אלא הוא אף מחליש את האפשרות לשינוי. מדינת הלאום צריכה לעשות ניתוק פוליטי מהדת - ובית"ר היא אחד המבצרים של גישה זאת, בגיבוי מלא של הממשלה. במה זה שונה המדינה היהודית באופן עקרוני מהמדינה האיסלמית, אה?!

צריך לסגור את ביתר ירושלים. נקודה.