מרק קובה בקטמונים
יונתן יבין

מרק קובה בקטמונים

לא ברור למה, אבל יונתן יבין, הילד משכונת השמנת ברחביה, נמשך דווקא ל"ילדים הרעים" בכיתה שלו, אלה שגרו בשכונה, אכלו מרק קובה של סבתא ולמדו במגמה מקצועית

החבר הראשון שלי מכתה א' היה בעצם שני חברים, שניהם לא נכונים: יוסי וארז. הם לא היו אשכנזים, יוסי גר עם סבתא שלו כי היה שם איזה סיפור של הורים שנעלמו, הוא מעולם לא גילה ואני הבנתי שלא שואלים "אבל איפה אמא שלך? איך יכול להיות שאתה לא גר עם אמא שלך?"

ארז בא מהקטמונים, שכונה שלילדים האשכנזים של טלביה-רחביה לא סיפרו עליה, כי לא רצו לערבב חלילה את השמנת בבשר פנתרים. אבא של ארז נהג במונית ולאחיו קראו שרון, וזה הדהים אותי שיש בן שקוראים לו שרון, כי עד זה היה שם של בנות שרוקדות בלט קלאסי ולומדות פסנתר.

הלכתי לשניהם בלי רשות ואכלתי אצל ארז את מרק הקובה השני הכי טעים שאכלתי בחיי. בליל ל"ג בעומר אחד, בכיתה ג' אולי, שיקרתי להורי שאני ישן אצל חבר "נכון" אחד, בן של רופא. הם הסתובבו בקטמון חצי לילה עד שמצאו את המדורה הנכונה, ואז כמעט צלו אותי עליה מרוב כעס.

מתישהו התאהבנו שלושתנו במאיה. כלומר, אני המשכתי להיות אידיוט וגיליתי להם על קיומה, כי היא היתה שכנה שלי. סיפרתי על יפהפייה בלונדינית עם עיניים כחולות שהטבע לא ברא שנייה לה, אלה היו מושגי היופי היחידים שהכרתי אז.

חיזרנו אחריה במרץ, כל אחד ניסה לגנוב את תשומת לבה, ולבסוף נשברנו וביקשנו ממנה במכתב משותף שתבחר אחד מאתנו. הייתי משוכנע בניצחוני, כי נשענתי על הוותק, אבל מאיה בחרה בארז. יחסיהם הסוערים ידעו עליות ומורדות, עד שהסתיימו מקץ כשבועיים. אני התגברתי על הפרידה באמצעות שתייה מופרזת של מיץ פז (כל שתייה של מיץ פז היא מופרזת).

יוסי עזב לבית ספר אחר, אני חושב שעבר לגור עם אבא שלו בבקעה. ארז המשיך אתי לחטיבה, שם הבדיל קו הרבה יותר ברור בין האשכנזים מהריאליות ובין המזרחים מהמקצועיות. אני לא זוכר אם הוא הגיע לבגרות, אני מקווה שכן וחושש שלא. אבא שלו החליף את המונית בקיוסק בכיכר ציון, ובאחד מביקורי המולדת שלי בבירה, בגיל עשרים ומשהו, ראיתי שארז החליף את אבא שלו בקיוסק.

חיפשתי אותם הרגע בפייסבוק, אבל אין להם. חבל. אני מתגעגע לעצמי לפני כל הדעות הקדומות.

מאמרים נוספים מאת יונתן יבין

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות

אהלן יוני.צריך מתישהוא לשבת על איזה סינגל מאלט או ערק לזכר ימי הפתיבר...

Beautiful!!

ח_א קטן. זה מה שיצא לאבא שלך?

כמה נכון. גם עבורי סוף היסודי היה פרידה מחבר טוב שאכלתי אצלו קובה, גם אם המשכנו לאותו תיכון אך בכיתות מופרדות.