אושפיזין
עינת ברזילי

האושפיז השמיני תשע"ו

כמו בכל שנה, במה שהפך למסורת "צו פיוס", אנחנו מבקשים מאישי ציבור לבחור את האושפיז השמיני הפרטי שלהם. השנה, בחרנו בחברי המועצה הציבורית של צו פיוס - כולם אישים שתרומתם לחברה בישראל מפורסמת ומוכחת - להציג בפנינו את הבחירות שלהם. והן מרתקות. ושמחתכם בחגינו!

אושפיזין - מילון אבן שושן

יולי תמירפרופסור יולי תמיר,  פרופסור לפילוסופיה, יו"ר שנקר, לשעבר שרת החינוך:

אני מזמינה את ההורים שלי, עדה ויהודה תמיר שהלכו לעולמם. אני גרה בביתם ובכל שנה כשמגיעה תקופת החגים אני מרגישה שאני חוגגת יחד איתם.

אשר כהןפרופסור אשר כהן, חוקר מדעי המדינה באוני' בר אילן: 

בכל שנה בסוכות, נהגתי לבקר עוד חברים מעניינים בסוכתו של השר אורי אורבך. אלה היו מפגשים חמים, של שיחה, הומור חד אבחנה, אווירה אינטלקטואלית ואכפתית, ואירוח ביד רחבה מצד אורי ואשתו. אני מתגעגע אליו וצובט לי בלב שהשנה לראשונה, המפגש יתקיים בלעדיו.

אורני איזקסון, איש עסקים, משמש כקונסול כבוד של נורבגיה בישראל:

אני מזמין את דויד בן גוריון לבקר בסוכה שלי. הוא היהודי החשוב ביותר בדור שלנו, איש לא עשה מעשה בסדר גודל של מה שהוא עשה. הוא העז לבצע מה שכולם רק חלמו עליו.

ג. יפית, אשת עסקים בעלת חברת פירסום ורשת חנויות סטימצקי: 

אני מזמינה את לאה אמנו.

אני מאוד אוהבת ומחוברת לדמות שלה. אין סיבה שהאושפיזין יהיו רק גברים. לעם שלנו יש גם אימהות ולאה היא האם הבכירה. אני חושבת שיעקב מאוד אהב אותה, למרות שנחשבה לפחות יפה מרחל. הם הקימו יחד משפחה גדולה, והיא הייתה שותפה אמיתית. למרות ששודכה לו בערמה. היא זכתה להיות האם של היהדות כי הייתה חכמה ונדיבה ואוהבת. 

נעה לביא, כתבת ועורכת בידיעות אחרונות:

אני הייתי מזמינה לסוכה את צופית גרנט שמהווה עבורי מקור השראה אינסופי, הן בפן האישי והן בפן המקצועי. במציאות של היום להיות אישה זה הרבה מעבר ממה שהיה פעם, כי העולם השתנה, הגבולות לא ברורים והערכים עוברים שינוי, לטוב ולרע. בעיניי צופית גרנט היא קודם כל אישה נשית ועוצמתית ורק אחרי זה דמות ציבורית שעברה דרך ארוכה מאוד בשביל להגיע למקום בו היא נמצאת היום. היא הצליחה להתמודד עם הרבה קשיים רגשיים ונפשיים, אך זה לא הפך אותה לבן אדם אדיש וקר. ההפך הוא הנכון: היא איכפתית, חמה וחומלת ויותר מזה, היא מייצגת שלמות עצמית שמאפשרת לה נתינה אמיתית לאחרים. מורידה את הכובע שאין לי ומאחלת לה שנה טובה.

נורית דאבושנורית דאבוש, יו"ר דירקטוריון הבימה, לשעבר יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו:

הייתי מזמינה לסוכה את הורי מיסה ואברהם דאבוש ז"ל, ויחד איתם מזמינה את כל המשפחה המונה שמונה ילדים נכדים ונינים, בחזקת שבט אחים גם יחד, ושרה יחד איתם את שירי החג המסורתיים.

עדינה בר שלום

הרבנית עדינה בר שלום, מייסדת המכללה החרדית בירושלים, כלת פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה:

אין שאלה בכלל. הייתי מזמינה אל הסוכה את הרב עובדיה יוסף זצ"ל, אבי ומורי היקר אליו אני מתגעגעת מאוד.

יאיר יצהר בלחובסקי, איש עסקים בתחום הנדל"ן והמלונאות, יו"ר (מתנדב) איגוד הבוגרים המרכז הבינתחומי בהרצליה:

אני הייתי מזמין את סבי, זלמן בלחובסקי ז״ל, שהיה מאנשי העלייה השניה, למד בגימנסיה, עלה ליישב את תל חי ולחם בקרב על תל חי לצידו של יוסף טרומפלדור. את סבי לא זכיתי להכיר אבל על סיפור חייו וערכיו חונכתי וגדלתי. יש לי כל כך הרב שאלות שהייתי רוצה לשאול אותו אבל בעיקר להכיר אותו ולשמוע את קולו. הייתי רוצה להקשיב לעומק למי שהיה מחלוצי המדינה ובוניה ולשמוע ממנו כיצד הוא מנתח את המציאות המורכבת בה אנו

 נמצאים וכיצד היה נוהג אילו היה כאן היום אתנו. גמר חתימה טובה וחג שמח לכל בית ישראל.

אביעד פרידמןאביעד פרידמן, איש עסקים, יו"ר (בהתנדבות) חברת המתנ"סים בישראל:

אני הייתי רוצה להזמין את הרב יהודה עמיטל מורי ורבי. מייסד ישיבות ההסדר ומקים ישיבת הר עציון . הרב עמיטל היה בעל תפילה בימים הנוראים והיה מקפיד מאד לא לחזור על מילים בתפילה חוץ מקטע אחד "אשרי איש שלא ישכחך ובן אדם , ובן אדם יתאמץ בך". פעם שאלנו אותו מדוע הוא חוזר בתפילה דווקא על קטע זה והוא אמר. לא שווה כל מה שתלמדו אם לא תהיו בני אדם.

האושפיז השמיני תשע"ה

האושפיז השמיני תשע"ד

האושפיז השמיני תשע"ג

האושפיז השמיני תשע"ב

האושפיז השמיני תשע"א