מרכוס ליננבריק
אבישי עברי

מה שקורה במסדרונות

השמש היא חומר החיטוי הטוב ביותר, היא חושפת לאור הטרדות מיניות מושתקות אבל עוד לא הצליחה לגלות לאילו חורים שחורים נעלמים תקציבים גדולים

"חושך ואור משמשים בו בערבוביה" כתב בזמנו הרב קוק על "הדור" במאמרו המפורסם. מה יצא מהחושך אל האור ומה נשאר חשוך?

הטרדות מיניות יצאו אל האור. זה דבר שצריך לשמח את כולנו. טיבם המדויק של היחסים בין גברים לנשים במקומות עבודה היה אחד הסודות הכמוסים בישראל, מדינה שלוקחת את הפסאדה השמרנית שלה ברצינות גדולה מאוד ורואה בחשיפת הטרדות מיניות גסות רוח גדולה בהרבה מההטרדות המיניות עצמן. והנה נראה שחלפו, או הולכים וחולפים, הימים בהם דיבור גס בעל אופי מיני לנשים הוא מוסכמה חברתית מקובלת. יותר ויותר נשים מעזות לומר בקול שהדרך בה הבוס שלהן מדבר אליהן לא מוצאת חן בעיניהן, והתקשורת הממסדית, שוב בעקבות הפייסבוק, מתייחסת יותר ויותר ברצינות לתלונות האלה. מי יודע, אם מגמת החשיפה האמיצה הזאת תימשך אולי עוד נגיע ליום בו מותר יהיה לומר בטלויזיה הישראלית שהערבים אחראים לכל הפיגועים.

משרד החינוך לעומת זאת נשאר בחושך. טוב, משרד הבטחון גונב לו את ההצגה בכל פעם שרוצים לדבר על הבזבוז והבירוקרטיה המסואבת שחונקת את המערך הציבורי שלנו. אבל תקציב משרד החינוך לא קטן בהרבה מתקציב הבטחון ובנוסף גם לא יכול להסתתר מאחורי תירוצים יחודיים שמערכת הבטחון שלנו נהנית מהם, כמו סביבה עוינת במיוחד מבחינה בטחונית וכדומה. בהשוואה למדינות מפותחות אחרות אנחנו משקיעים כמעט הכי הרבה כסף בחינוך, ומשיגים את התוצאות הכי נמוכות.

המשמעות היא שהכסף לא מגיע ליעדו ולא מושקע בתלמיד ובחינוך שהוא מקבל, אלא אובד אי שם בדרך, במסדרונות המערכת, בין אגפי הפיקוח למחלקות הבנייה. מדי פעם יוצאות לאור פרשיות שוחד או מעילה בהן נתפסים פקידי ציבור שגנבו כסף ציבורי או היטו אותו לצרכיהם הפוליטיים. זה הכסף הקטן. הכסף הגדול, הגניבה הגדולה ששרויה עדין בחושך, היא בשוחד החוקי ובמעילה המוסדרת. כלומר בכספים שזורמים באופן חוקי לחלוטין למקומות שלא מניבים תועלת לחברה הישראלית אלא לבעלי ה"ג'ובים" שזכו בהם. כשהפינות החשוכות הלאה תוארנה באור גדול כבר יקום מי שיקום ויצעק "מי לה' אלי" ואנחנו נלך בעקבותיו עד הכנסת.

מאמרים נוספים מאת אבישי עברי

חוק המרכולים. שבוע שלם עסקה התקשורת אך ורק בחוק מוזר שנראה כל כך חשוב עד שחברי כנסת הוזעקו מביתם באמצע שבעת ימי אבלם על מנת להעביר אותו (או להתנגד להעברתו).

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.