בואו נשבור את החומה!

בואו נשבור את החומה!

14.1.2016

הגיע הזמן להפסיק לגדל ילדים על פס ייצור, במחשבה אחידה, בהישגים דומים, בבתי הספר המשותפים התלמידים מאותגרים כל הזמן על ידי ילדים מבתים שונים בעלי תפיסות שונות, ומתפתחים להיות מבוגרים סובלניים וידענים

להקת פינק פלויד הייתה הראשונה שיצאה לשבור את החומה, בקליפ המיתולוגי צועדים בסך ילדים במסכות, ומוחים על השיטה שהופכת את כולם לפס ייצור.

גם  ארגון צו פיוס רוצה לשבור את החומות. אלה שבין חילונים ודתיים, אלה שמפרידות בין תלמידים, הורים, אזרחים ומונעות מהם להכיר מכיוון שהחל מגיל אפס, הם מנותבים למערכות חינוך נפרדות. ממלכתי/ ממלכתי דתי / חרדי.

הפרויקט המההפכני של בתי ספר משותפים קורא תיגר על הנורמה: למה בעצם להפריד? מדוע שילד דתי וחילוני לא ילמדו יחד חשבון, עברית, טבע? מדוע שלא ישחקו כדורגל ולא יצאו יחד לטיול השנתי?

נכון, יש הרבה אתגרים בחינוך כזה. על הצוות וההורים ללמוד להדגיש את הזהות האישית של כל תלמיד. דתית או חילונית. לבסס את מערכת הערכים שהקנו לתלמיד בבית, כדי שלא יתבטל בפני החברים השונים ממנו.

אבל למען המטרה הזו קיימות תוכניות הלימודים הייחודיות של צו פיוס, תוכניות שיורדות לעומקים של הזהות האישית והיהודית, תרות אחרי ערכים משותפים, מבססות את היסוד היהודי אבל פתוחות למה שיש לעולם הרחב להציע, במידה רבה מאוד.

זו הסיבה שבחרנו בקליפ של פינק פלויד כשהשראה לסרטון שלנו. האמן אור רייכרט, פרסומאי ומאייר יצר את האנימציה המדגישה את האחידות במערכת הקיימת, את ההסללה של התלמידים לדרך אחת, מבלי לחשוב ולהביט לצדדים.

בבתי הספר המשותפים אי אפשר שלא להיות מושפעים ומשפיעים. אנחנו לומדים יחד, מנהלים טקסי מורשת, קבלות שבת, חוגגים את הישראליות ומרחיבים את היריעה של התלמידים, גם לחברים מבתים אחרים.

הבוגר שלנו צומח להיות פלורליסט, בטוח בעצמו וידען. הוא גדל בלי חומות סביב. הוא מתעצב מתוך חוויה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

רעיון נפלא , אבל אתם יודעים מה יהיה אם החינוך החילוני והדתי יאוחדו... הילדים החילונים ילמדו שיעורי דת ושזו הדרך היחידה, הרי אני לא רואה מצב בו הורה דתי, בטח שלא חרדי, יתנו לילדים שלהם ללמוד שאלוהים זאת גם אופציה (לפחות כמו שילד חילוני בכיתה ב מתחיל ללמוד תורה) ובטח לא שילמדו מדעים ואבוליציה. אם יהיה בח"ס כזה שילמד מנקודת מבט חילונית כמו זאת הדתית אזי זה יותר מנחוץ ומבורך!

לצערי הרב, הכפייה הדתית החזקה בארץ (הדרכת כלות שעברתי לפני החתונה הייתה הקש האחרון מבחינתי) מונעת כל רצון להידבר עם הדתיים. אנחנו רוצים לחיות בצורה שלנו, עם השאלות שלנו, ההתלבטויות שלנו, ושיניחו אותנו לנפשנו. אה, ואם אפשר שהדתיים והדתיות ישרתו בצבא כמונו זה יהיה נחמד. ושיבטלו קצבאות ילדים. אחרי זה - יהיה מה לדבר על ללמוד ביחד.

כולכם טיפשים חסרי ידע והגיון בתור אחת שחזרה בתשובה אני מכירה טוב מכם את שני הצדדים וכל מה שכתבתם נובע מבורות עמוקה

לידיעתכם יש הרבה דתיים ששירתו בצבא אפילו במקצועות נחשבים הרבה יותר ממה שאתם שירתתם ויש בהם הרבה חוזרים בתשובה שחא כמוכם הבינו את תכלית החיים ובנוסף קודם כל שכל המשטמתים החילוניים השחקנים דוגמניות וכו וכל משטמתי האידיאולוגיה יתגייסו ואח"כ תדברו על החרדים שהמגן היחיד לישראל הוא הקדוש ברוך הוא וזה רק בזכות לומדי התורה והחיילים ביחד

א. הדתיים מתפשרים לא פחות מחילונים ואם כבר הכפייה החילונית חזקה מהכפייה הדתית... אבל לא באתי לדבר על מי יותר צודק ומי כופה או נכפה יותר... לדעצי בתי ספר כאלה חשובים יותר מכל דבר כדי באמת לשבור את החומה המפרידה בין כל חלקי העם... צר לשמוע על אנשים שעברו חוויות משפילות ומרחיקות בשם הדת ע"י הדרכת כלות וכדומה... אני יכול להעיד שבאמת ההדרכת כלום הסטנדרטית רחוקה אלפי שנות אור מרוח היהודית כמו הרבה דברים אחרים שנעשים בשם הדת... אשתי מהסיבה הזו עשתה הדרכת כלות לא של הרבנות, שתרמה לנו המון ודווקא בצד הרוחני, הרעיוני והאישי... יש סיפור ,אימרה שמספרת על שני חבלים שרצו להיתקשר בניהם אבל אף אחד מהם לא היה מוכן לוותר על אורכו... ולא הצליחו... עד שכל אחד ויתר קצת על האורך שלו והנה דווקא במקום שכל אחד ויתר על אורכו שם נוצר החיבור בניהם... אז במקום לראות כמה אנחנו מסכנים בויתורים שלנו כל צד וצד בוא נראה את הויתור וההקרבה כיצירת מכנה משותף להידברות ואהבה בין כל חלקי העם... ולכל הדתיים למיניהם צאו כבר מהסרט שאתם ראיתם את האור ושאתם צודקים וכולם טועים צדיק באמונתו יחיה היהדות לעולם חא כפתה את דעתה על אף עם או אדם... כל אדם צריך למצוא את אלוקיו בדרכו שלו... מה גם שלצאת מנקודת מוצא שאתם צודקים וכולם טועים לא באמת מקרבת , מרבה אהבה וכו... "ואהבת לרעך כמוך, אני ה'" לא סתם נאמר ככה הבסיס ליהדות היא אהבת החבר באשר הוא.. לא כתוב ואהבת ליהודי,לרב,לדתי... כתוב רעך כל אדם שנמצא מסביבך... גם גויים... מי יתן שתירבה אהבה ושלום בין כולנו...