רחבה לכל פועל
שלומית גולדין הלוי

רחבה לכל פועל

פיצול רחבת הכותל והרחקת נשות הכותל מעזרת הנשים יביא להפרטה של המושג עם ישראל גם בכותל, ועוד לא דיברנו על הסיבוכים ההלכתיים, ומי אשם בזה? הדתיים, כמובן

עוד אבן מאבני הבית השלישי נפלה. זה לא קרה בין לילה. זה קרה לאט אבל בטוח. מאז שיבת ציון בעת החדשה אנו עמלים על בנין העם והארץ. מנסים לאחד את השורות, לפייס בין הניצים, להפוך את שבטי ישראל ליחד. אבל השבוע נפל דבר בישראל. הפיצול החל וזה קרה דווקא לרגלי הר המוריה.

הניסיון הראשון של נשות הכותל להתפלל בעזרת הנשים של הכותל המערבי היה לפני יותר מ- 27 שנה(!) את תפילתן הראשונה לא הצליחו לסיים עקב התפרעות חרדים במקום. לאחר ניסיונות פשרה עם רב הכותל הגיעו נשות הכותל לתפילת ראש חודש ללא טליתות וספרי תורה, אך הדבר לא עזר להן והן ספגו אלימות פיזית ומילולית מצד המתפללים במקום.

בג"ץ דן במספר עתירות בנושא, מסקנותיו נגעו ברגשות המתפללים אשר לא יכלו לסבול את הרעיון כי נשות הכותל יגיעו להתפלל במקום. שופטי בג"ץ דיברו על הסיטואציה החברתית שבה לא יפגעו רגשות המתפללים. בשום מקום לא הוזכרו טיעונים הלכתיים.

מדוע איש לא דיבר על נימוק הלכתי? כיוון שאין איסור על אישה להתפלל כשהיא עטופה בטלית. נשים אמנם לא מחויבות בתפילין אך הן יכולות לקיים מצווה זו. כך גם לגבי קריאה בתורה.

נשות הכותל רצו הכרה. החרדים רצו שליטה. ועם ישראל ישב בצד וצפה במאבק כאילו אינו נוגע לו. כאילו אנחנו האורחים בכותל המערבי, והחרדים הם קובעי המדיניות בו.

השבוע, לאחר מאבק ארוך, נקבע כי תהיה רחבה מעורבת לגברים ונשים יחד. לא כל נשות הכותל צוהלות, בעיקר כי חלקן אורתודוקסיות ומעוניינות להתפלל בעזרת נשים ולא ברחבה מעורבת. אך מי ששמחים הם דווקא חילונים רבים. סבתות ודודות המעוניינות לעמוד לצד הנכד\אחיין כשהוא עולה לתורה לראשונה. ברחבה המעורבת נקבל לראשונה איסור הלכתי מפורש של תפילת שמונה-עשרה מעורבת גברים ונשים. והפרחים על המהלך החלמאי לקברניטי המאבק בנשות הכותל.

מעתה כל איש\ת ציבור יצטרכו לשקול רבות לאיזו רחבה ילכו, וכך הכותל יהפוך להצהרה פוליטית ולא רק דתית. לראשונה נצטרך להתמודד עם איסורים הלכתיים בנושאי תפילה במקום הקרוב לשרידי מקדשנו. המקום שהיה לקונצנזוס במשך אלפי שנים יהפוך למקום שנוי במחלוקת.

68 שנים לאחר הקמת הבית שאליו הגענו מכל קצוות תבל, אנו בוחרים לפצל את העולם היהודי אל מול מקום המקדש. ברחבת הכותל שעליו בכו יהודים במשך דורות רבים וביקשו את רחמי שמיים על אחיהם היהודים בתפוצות.

זה הבית שלנו ואין לנו אחר. אך לעיתים כשאנו מאבדים את המזרח ומחפשים את השונה והמפריד במקום את המאחד והמקרב בינינו אני נזכרת כי כבר היו תקדימים רבים לפיצול בהיסטוריית עם ישראל. פיצולים שהמיטו אסון וגלות על עמנו. פיצולים שהקימו דתות מקבילות (והרסניות ליהדות) לצידנו.

ומי אשם? כולנו. החרדים שלחמו בנשות הכותל, הדתיים הלאומיים שעמדו מנגד כדי לא להיחשב בטעות כרפורמים על ידי חבריהם החרדים, והחילונים שהרשו לחרדים לתפוס בעלות לא רק על הכותל אלא על כל חלקת דת במדינת ישראל. הדת שייכת לעם ישראל ולא לאף מגזר. ויהא זה לקח עבור כולנו בתקווה שאת המאבק הבא בתחום דת ומדינה לא נפקיר לידי החרדים.

שלומית גולדין הלוי היא דוברת ויועצת תקשורת

מאמרים נוספים מאת שלומית גולדין הלוי
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

פיוס? את סכסכנית על.

זה לא פיצול, זה פלורליזם, זה קבלת האחר.

"הדתיים הלאומיים שעמדו מנגד כדי לא להיחשב בטעות כרפורמים על ידי חבריהם החרדים", הדתיים הלאומיים לא רק עומדים מנגד אלא תוקפים ומחרימים את הרפורמים (לדוגמא הרב סתיו...) "

פלורליסטים? אתם באים לשנות. חלאס יא מעתיקנים. תמציאו לכם דת משלכם, יפה חדשה ומתירנית, בסוף ימאס לכם ומכם ותתנדפו. מצוות התורה שמרו על העם לאורך הדורות ואתם באים לעוקרן.

"מי אשם בכך"??? זו זכות לכל יהודי ויהודיה לעבוד את אלוהיו !! עם כיפה או בלי!! לאף אחד אין בעלות על אלוהים!!!