הרוב הדומם מידי
יונתן יבין

הרוב הדומם מידי

אמנם לפי שעה הסכינאות שלנו רק מילולית, אך מה שמתחיל בטוקבקים ופוסטים ולא עוצר אפילו במליאת הכנסת - סופו לחלחל למי התהום של המעשה, ובעוד הקצוות מתכסחים, הרוב הדומם נאלם

הנה לכם סקופ: במלחמות ישראל בשנים האחרונות, ובמיוחד באינתיפאדת הבודדים והילדים הזו, עשו אויבנו שימוש במנהרה ובסכין, אך גם בנשק ביולוגי מידבק. איך אחרת אפשר להסביר את הסכינים שאנו נועצים זה בגבו של זה בלי לחשוב פעמיים? התשובה: נדבקנו מהפלסטינים. הושגה צריבה תודעתית ולצערנו הם הצורבים. אמנם לפי שעה הסכינאות שלנו רק מילולית, אך מה שמתחיל בטוקבקים ופוסטים ולא עוצר אפילו במליאת הכנסת - סופו לחלחל למי התהום של המעשה (וד"ש מישי שליסל).

בינתיים בשיח הישראלי אין גבולות ואין בלמים - אולי משום שאין בכלל מרכז. כל דיון הוא בין "שוברים שתיקה" משמאל ו"אם תרצו" מימין, בין "הצל" ל"זועבי'ס", בין "שלום עכשיו" ל"תנו לצה"ל לכסח". ומה עם "הרוב הדומם"? נו, אתם יודעים, הכת המסתורית והקטנה הזאת, שלא מונה יותר משלושה-ארבעה - לכל היותר חמישה מיליון איש? למה לא שומעים אותם, אותנו? מדוע אנו מחרישים?

אומרים ש"מילים הורגות", אבל גם על חגורתה של השתיקה תלויות לא מעט גולגולות. במשלי נכתב "מוות וחיים ביד-לשון", אבל גם לשון שדבוקה לחך ברגע האמת, כשיש לזעוק ולמחות - ממיתה. הרוב הדומם מוכרח להתחיל ולפעול, אחרת ייהפך לרוב דומם באמת.

 

---

מתי הרוב מקיץ מתרדמתו? בדרך כלל, רק כשמדברים על כסף, ואם אפשר, שזה יהיה קשור לקוטג' ומילקי. אז פתאום יש מחאה בכל הארץ, כאילו אלה הצרות האמתיות שלנו. מתי זה קורה פוליטית? זה לא. אנו יושבים אדישים, שעה שמנהיגנו מוליך אותנו אל עבר משהו. גם חברי הליכודניקים האדוקים כבר לא קוראים לביבי "מלך" ומודים שהוא רק מחמם את כסא הגן שלו.

ובכל זאת התאחדנו לאחרונה, וכרגיל סביב שני אירועים נוראיים: רצח דפנה מאיר ז"ל מול ילדיה, ורצח שוטרת מג"ב הדר כהן ז"ל בשער שכם. בודדים משמאל נותרו אדישים או נאחזו בצדקנותם למול הנסיבות הנוראות שגבו את חייהן של השתיים. האחת אם צעירה, אוהבת ספר, שנרצחה על מפתן ביתה, השנייה טירונית, שבהחלטה חלמאית הוצבה באחת מנקודות הרתיחה הבולטות של העימות. היה זה המרכז-שמאל השפוי שאמר: גם לנו כואב, גם אנו כועסים. זו היתה הזדמנות לימין להושיט לו יד.

עוד התאחדות אירעה סביב קמפיין "השתולים" של "אם תרצו", כת סהרורית שחושבת בטעות ש"כל המדינה איתה". הזעזוע משמאל היה צפוי, לא כך הגינויים המפורשים מהימין השפוי, שדווקא הם הוציאו את הרוח ממפרשי הקמפיין העלוב והמסוכן הזה. כאן היתה הזדמנות נדירה לשמאל-מרכז להביע הערכה כלשהי כלפי אותו ימין אחר שהתעורר, הערכה שעשויה היתה לאחד. גם ההזדמנות הזו הוחמצה.

---

אנו רגילים מדי. השמאל התרגל לראות בימין מסית מסוכן ואלים. הימין התרגל לראות בשמאל מצדיקם של מחבלים ושותפם של אנטישמים. אבל זה פשוט לא כך, לא זו האמת, זה פשוט לא נכון. רובנו, הרוב השפוי משני הצדדים, נמצאים בדיוק במרכז ורוצים דברים דומים. אנו רוצים לשוב לימי החזון, התקווה, ההתקדמות. היו זמנים שבהם היינו בדרכנו לאנשהו, שהלכנו קדימה. כדי לשוב למסילה, אנו מוכרחים קודם כל לגשש בעלטה הקולקטיבית הזו שנכפתה עלינו, ולמצוא זה את זה מחדש.

איך? זו שאלה מצוינת. אולי אדם-אדם, אולי במעגלי שיח מתרחבים, אולי ברשת החברתית ואולי דרך התפקדות למפלגות. לא משנה מי ינצח, העיקר ההשתתפות, כי כרגע אין השתתפות בכלל, יש אי השתתפות. הרוב מתנהג כמו שולחן פינג-פונג שעל גבו נערך משחק סכום אפס מעצבן במיוחד, בין שני מחבטים עצבניים. מוזר שאנו שוכבים וצופים בו בדממה, כאילו לא מדובר בחיינו. אז בוקר טוב לכולם.

מאמרים נוספים מאת יונתן יבין

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות

מאמר יפה. ומה אתם מציעים ?

ב'אם תרצו' תומכים פי 100 בערך מאשר בשוברים שתיקה.מה גם שאם תרצו זה לא ימין קיצוני כמו ששוברים שתיקה זה שמאל קיצוני.

אם תרצו היא לא תנועה קיצונית כמו שוברים שתיקה(הקמפיין האחרון שלהם היה טעות)ברגע שאתם מכלילים אותם ביחד אתם עושים נזק גדול לאנשי המרכז כמוני שמעריך את אם תרצו ובז לשוברים שתיקה.

סליחה, מה זה המרכז? שמאל מאמין שאפשר לסיים את הסכסוך בהסכם שלום, עם שתי מדינות. ימין מאמין בארץ ישראל שלמה של היהודים, יעלה כמה שיעלה, אולי תסביר לי מה המרכז רוצה, חוץ משחעזבו אותו בשקט??

שלום עושים עם אויב המכיר בזכויותיך על הארץ ושהמכין את ילדיו לשלום ולא לשנאה תהומית ולהשמדתך בהזדמנות שתתאפשר לו. כל עוד האויב אינו מכיר בישראל כמדינה יהודית. כל עוד הוא מנסה לשכתב את ההיסטוריה של ארץ זו עם סיפורי כזב, כל עוד הוא רואה בנו צאצאי קופים וחזירים, יצורים טמאים המטמאים אדמה מוסלמית קדושה, אין על מה לדבר ואין עם מי לדבר שם. השמאל חיי בסרט. השלום שהם מדברים עליו הוא לא שלום איתנו, הוא שלום עלינו. אם הייתם מבינים קצת ערבית הייתם מבינים מה הערבים מדברים בינם ובין עצמם. "לפי האיסלם מדינת ישראל היא טומאה משולשת. הטומאה הראשונה- כל אדמה שנכבשה ע"י מוחמד וצבאותיו וממשיכי דרכו נקראים דאר אל איסלם, בתרגום- אדמה מוסלמית. ישראל נמצאת על אדמה מוסלמית. הטומאה השניה - לפי הקוראן יהודים צריכים להיות מושפלים ונשלטים כבני חסות ע"י מוסלמים, וזה לא קורה בפועל. הטומאה השלישית- שיהודים שולטים במוסלמים ולפי האיסלם על כל מוסלמי באשר הוא יש להתנגד לכך." אז מה אנחנו אמורים לעשות עם זה? לשמאל פתרונות - להגר מכאן ולהשאיר את ארץ האבות לערבים. לחזור לארצות בהם שחטו אותנו 2000 שנה. אתם מהווים מיעוט. תלמדו לקבל את דעת הרוב באופן דמוקרטי, או תהגרו מכאן, לברלין לדוגמא. מחכים לכם שם.

ילדים יהודים סיכנו את חיהם חצו את חומות הגטו גנבו תפוחי אדמה מהשדות והאכילן את משפחתם אלו קימו חיים ואלו רוצחים

ראינו את שוברים שתיקה ומוסרים מידע, דרכם לא דרכו של עם ישראל ולהשוות בינם לבין אם תרצו גובל בעיוורון, וזה הרי נשקו של השמאל - העיוורון

למלשינים ולמוסרות אל תהיי תקווה

למלשינים ולמנים לא תהייה תקווה שוברים שתיקה אלו אנשים משועממים ובלי תוכן ופחדנים ומוגי לב

הכתבה נכתבה ע"י איש שמאל שמנסה לדחוף את משנתו הפוליטית נגד הימין במסווה של צו פיוס ואיחוד ובין השרות הוא מכניס את משנת השמאל ותוקף את ראש הממשלה ואת הימין. חבל שכך הדבר אם היית רוצה באמת פיוס ובאמת איחוד היית צריך לתמוך בישראל ובעם היהודי שנלחם לגור בארצו מול האויב הערבי מה שהשמאל לא מבין זה לא מלחמה על קווי 67 אלא על עצם קיומה של ישראל. הפלסטינים עדיין קוראים לכל תושבי ישראל היהודים מתנחלים לא משנה להם אם זה בשטחים שנכבשו ב 48 או 67. הפלסטינים כמו הנאצים רואים את היהודים אותו הדבר וגם בתקופת מלחמת העולם השנייה היו לצערנו יהודים שעזרו לנאצים והבינו את המניעים שלהם.

הם ממש לא מיעוט ולא קול דומם ,הם הקול האיכותי המתון והמסור שמייצג את רוב העם,ואתם ממשיכים להסיט להיתבכיין להתייפייף ,הזויים !!!

בזמן שלטון השמול הם גידלו שד על חשבון המדינה ואת העם קיפחו והשד הזה היום נקראה פלסתינים ולפי עובדות ארכאלוגיות ומחקרים מדעים והכי חשוב התנ״ך הם קראים בלדיים ופלחים וזה לא עם ומה שאמת הם פולשים כמה פעמים הוגלנו מהארץ שלא ברצוננו ומה להם ולמוחמד ואים כן אז לכו למכה שם מוחמד

אם תרצו וכל תנועות השמאל ההזויות תומכות בחורבנה של ישראל במסווה של ערכים נעלים למדינת היהודים שלא מאפשרים קיום באיזור בו החרב שולטת. אני אלחם בחרמה בכל ערבי או שמאלן בוגד שירצה לזרוק אותי או את משפחתי לים גם אם זה במסווה של שמירת זכויות אוכלוסיה פלסטינאצית שרק תומכת במחבלים בעלי ערכים נאציים.