ירח דבש
אלישיב רייכנר

ירח דבש

אלישיב רייכנר מתגעגע לחופש הגדול בישיבה התיכונית שהיה קצר אבל קולע

מצום י"ז בתמוז ועד ראש חודש אלול, זה היה החופש הגדול בישיבה התיכונית בה למדתי. לא יולי ולא אוגוסט, אלא תמוז ואלול, לא חודשיים ועוד שמונה ימים כמו החופש המקובל בתיכונים, אלא חודש וחצי בלבד.

ותאמינו או לא, זה הספיק לנו. הספיק לגמרי. כל מה שאפשר לעשות ביותר מחודשיים של חופש אפשר להספיק גם בחודש וחצי. גם בארבעים ושלושה ימים יש מספיק זמן לעבוד, לטייל, לנסוע, להתנדב, להזיע, ועוד נשאר המון עודף בשביל להשתעמם.

את הימים שנלקחו מאתנו בחופשת הקיץ קיבלנו לאחר סוכות ולפני פסח, כך שמבחינת מספר ימי החופש השנתיים לא אנחנו קופחנו, וגם לא המורים. החיסרון היחידי בחופשה ההיא היה חוסר התיאום שלה עם החופש של שאר מוסדות החינוך. בזמן שאנחנו ישבנו בכיתה, החברים מישיבות תיכוניות אחרות כבר היו בטיול בצפון. המערכת כולה לא אימצה אז, וגם לא תאמץ היום, את החודש וחצי חופש שהיה לנו. ארגוני המורים לא יתנו. אבל זה מה שהיה צריך לעשות. לקצץ את החופש הגדול מידי ולפזר את הימים המקוצצים לאורך השנה, כמו תבלין טוב. קצת פה, קצת שם.

וחוץ מלקצר את החופש הגדול, היה עוד יתרון לחופשת הקיץ בישיבה התיכונית שלנו. היא הותאמה ללוח העברי והסתיימה תמיד בראש חודש אלול. האמינו שם בישיבה, ואני מאמין כך גם היום, שא' אלול הוא התאריך ההולם ביותר לפתוח בו שנת לימודים חדשה בכל מערכת חינוכית בישראל. אין יום מתאים יותר לפתיחת דף חדש ונקי מאשר היום הראשון של החודש הזה, חודש התשובה הרחמים והסליחות. אלול חדש ומלא מעניק לבאים בשעריו שלושים יום של שינוי והתחדשות, פרק זמן מספק להגיע לתקופת החגים עם משהו ביד.

השנה באופן די חריג, הראשון בספטמבר דווקא מגיע מוקדם וחל יומיים לפני ראש חודש אלול. זה נהדר, אבל פעמים רבות מתחילה שנת הלימודים ימים ספורים לפני ראש השנה. התלמידים לא מספיקים לפתוח את ספרי הלימוד וכבר יוצאים שוב לחופשות החגים התכופות של חודש תשרי. 

יש משהו אבסורדי בכך שמערכת חינוכית בה לומדים על החגים היהודיים וחוגגים אותם, פותחת שנה מבלי להתחשב בהם. אפילו רק מהפן הסימבולי, היה ראוי ששנת לימודים חדשה תתחיל בראש חודש עברי, ושהאות הראשונה של השפה, תככב לא רק בכותרת 'שלום כיתה א', אלא גם בתאריך. 

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.