החיים עצמם
אלישיב רייכנר

החיים עצמם

מורים חרדים שילמדו חילונים, מורים ערבים שילמדו יהודים: אלישיב רייכנר חושב שהמערכת זקוקה בדחיפות לשיעור חובה על החברה הישראלית

"החיים עצמם", כך הייתי קורא למקצוע שהייתי מוסיף למערכת השעות של תלמידי בתי הספר. בשיעור הזה היו מדברים על סוגיות אקטואליות חשובות כמו עבודות על תשתיות בשבת או המתח העדתי, אבל לא רק. היו לומדים במקצוע הזה התנהלות כלכלית נכונה. איך חוסכים כסף, מה זו קרן פנסיה, ומה זו משכנתא.

היו צופים בו בסרטים דוקומנטריים חשובים שנעשו על החברה הישראלית, והיו מארחים בו מרצים מעניינים מחוץ לבית הספר. לבית ספר לא דתי הייתי מביא במסגרת לימוד המקצוע הזה מרצים דתיים, ולבית ספר דתי מרצים שאינם דתיים. לבית ספר יהודי מרצים מהמגזר הערבי, ולבית ספר מהמגזר הערבי - מרצים יהודים.


חלק גדול מתכני "החיים עצמם" נלמדים היום במסגרת המכינות הקדם צבאיות למיניהן. בוגרי 12 שנות לימוד מגיעים למכינות הללו ונפגשים שם לראשונה עם תכנים ואנשים שהם לא הכירו. בשנה אחת הם מתוודעים לפסיפס של החברה הישראלית, פותחים לראשונה ספרי יסוד ביהדות או בפילוסופיה, וגם מרשים לעצמם לדבר על כל מה שבוער. ואם זה כל כך מעניין אותם כשזה קורה במכינה, אז למה לא לעשות את זה קודם?. לא מוכרחים לחכות לגיל 18 בשביל להכיר יותר את החברה או לדבר יותר על אקטואליה. אפשר לעשות את זה בגיל צעיר יותר. גם בבית ספר יסודי.

אז נכון שצריכים להוציא תעודת בגרות. צריכים מתמטיקה לשון ואנגלית, וכדי שהתלמידים ילמדו טוב יותר, צריכים לקיים מבחנים גם בתנ"ך, ותורה שבעל פה. ועדיין, יש מקום וזמן גם בשביל לדבר על החיים כאן ועכשיו. יש בתי ספר שכבר מקצים לכך זמן ויש מחנכים ומורים שעושים את זה מצוין, אבל כמו כל דבר אחר במערכת גדולה ומסורבלת כמו מערכת החינוך, מקצועות שלא נחשבים כמקצועות חובה ותלויים ברצונם הטוב של המנהלים, בדרך כלל לא שורדים את כל האילוצים והצרכים הדחופים.

אל תסמכו על הרצון הטוב של המחנכים ושבצו במערכת שעתיים או שלוש שבועיות של שיעור על החיים. שאלו את התלמידים בתחילת שנת הלימודים במה הם רוצים לעסוק בשעה הזאת. מה מעניין אותם ללמוד ואת מי מעניין אותם לפגוש. בנו אתם יחד את תכנית הלימודים ותשאירו מקום לשינוי בתכנים, בהתאם להתפתחויות.

"החיים עצמם" אולי לא יהיה המקצוע הכי חשוב במערכת, אבל יש לו סיכוי טוב להיות השיעור הכי מעניין. 

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות

חזק תומך