מכתב פתוח לשנה חדשה - תקווה לבנה
מוני אנדר

מכתב פתוח לשנה חדשה - תקווה לבנה

האמת, שבכל שנה אנחנו אופטימיים לקראתך, ועם ישראל כולו מתכסה תקווה לבנה לכבודך, ובכל זאת גם השנה לא נגיע לדירה, נסתכן בסכין בגב, נתקשה לגמור את החודש. אנא שנה חדשה, אל תאכזבי הפעם!

Dear New Year,

(סליחה על הפתיחה באנגלית, אבל כדאי שתדעי כבר עכשיו שאם את רוצה לשרוד פה, אצלנו בלבנט, את חייבת להישמע טרנדית וקולית. לפחות כמו הודיז, סמודיז, לולי'ז ושאר חנויות, מסעדות ומעצבי שיער בארצנו. תשע"ז זה לדתיים).
בכל אופן, ברוכה הבאה. או וולקאם.


לעיתים אני חושב שתחילתה של שנה חדשה היא בסך הכול קונספירציה של וועדת העורכים. אליבי למלא מוספי חג של חודש שלם. היא מספקת חומר בשפע לסיכומה של השנה החולפת, קרקע פורייה לתחזיות עם אלמנט וודאי כמעט כמו שישה מספרים בלוטו על הצפוי לנו בעתיד, ואפילו הזדמנויות לרוב לבדוק "מה השתנה" בין השי לחג של עכשיו לבין הסיפולוקס של שנות החמישים, בין הוואטסאפ עם האימוג'י של הסמיילי ששלחנו לכל הקבוצות במקביל ובין כרטיס השנה טובה עם הנצנצים, צמד היונים, ו"לשנה באה בארצנו הבנויה".


תראי, האמת היא שזה לא פחות משמימי, תחושת האופוריה שאת נוטעת באנשים. הרי, וסליחה מראש על הספוילרים, גם השנה נצטרך להימכר לעבדות כדי לקנות דירה, יהודים ימשיכו לחטוף סכינים ומברגים בגב אם רק תהיה למישהו הזדמנות לעשות זאת, פרויקטים כמו מדורת השבט, ישראל מאוחדת, אני-אוהב-את-השכן/קולגה/המוסכניק שלי יחווירו לעומת איזה נאום או ציוץ מקטב, מתבדל ומתנשא, ההקצנה מכל כיוון תפרח, ושיא השיאים: נשיא ארה"ב הבא, מי שלא יהיה, עוד עלול בהחלט לעורר געגוע לנוכחי.


אבל כאלה אנחנו. אופטימיים חסרי תקנה. בטוחים שהשנה, בעז"ה, הכל יסתדר. הדיור, האבטלה, הטרור, השבטיות, השחיתות שדווקא מגיעה עכשיו עם הרבה בושה – בושה שאתה הפראייר היחיד שעוד לא קיבל איזו טובת הנאה. החינוך שלא ממש יש כאן, הבריאות שנוכחת פה עוד אפילו פחות מזה, וכמובן האהבה והמשפחתיות. בקיצור, יהודים. אנחנו? מלכי האופטימיות. עם רגל אחת עוברים את ספרד ואיטליה בכדורגל, ועוד נותנים פור ואת זהבי משאירים לסינים.

וכל הטוב הזה, רק כדי שבדיוק בעוד שנה נוכל להתכנס שוב ולהיות בטוחים שבעוד שנתיים הכל יהיה טוב יותר.
לכן, שנה חדשה, יש לי עבורך הצעה שאי אפשר לסרב לה:
בואי נהרוס להם את התוכניות.

כן, כן, זה קונספט חדשני שבו את אשכרה נהנית לתפילותיהם וחלומותיהם של היושבים בציון. מוציאה אותם ממעגל העוד שנה חלפה, ועדיין לא התחתנתי. שמה איקס על המילה "הבאה" כשמישהו מייחל שבשנה הבאה יימצא עבודה.

זה יכול להיות פורמט כל כך יוצא דופן, מהפכה של ממש, שאני בטוח שבאלול הבא יישבו להם עורכי העיתונים, יגרדו בפדחתם ויגידו לעצמם "בואנ'ה, אחלה שנה זאת הייתה. שווה לפחות 9 מוספי סיכום".

שנה טובה ומתוקה לכולם! 

למכתב של חה"כ יהודה גליקhttp://www.tzavpius.org.il/node/6614
למכתב של יונתן יבין: http://www.tzavpius.org.il/node/6617
למכתב של יונה אליאן: http://www.tzavpius.org.il/node/6615
 למכתב של אבישי עברי:  http://www.tzavpius.org.il/node/6616

מאמרים נוספים מאת מוני אנדר
מה הקשר בין תשעה באב, מבקר טלוויזיה, טיול בטבע וברל כצנלסון?
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.