מכתב פתוח לשנה החדשה - בתרועת ניצחון והודיה

מכתב פתוח לשנה החדשה - בתרועת ניצחון והודיה

27.9.2016

ראש השנה הוא חג שמתחיל את השנה בתרועת ניצחון, בבקשה ובהודיה- איך אתם פותחים את השנה שלכם?  חבר הכנסת יהודה גליק שניצל מהתנקשות יודע כמה דברים על התחלה חדשה

כמה גאונות היתה למתקני הסידור, שקבעו את המנהג המתוק, שבכל בוקר עם פתיחת העיניים, מתחיל היהודי את יומו באמירת תפילה קצרה בת שתים עשרה מילים בלבד : "מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי, רבה אמונתך".

בלילה, בשכבנו במיטתנו,  מטיילים להן במוחנו הגיגי מחשבה, רוויי דאגה ותקווה, חשש וציפיה. כסלט יווני מתערבבים להם סיוטים ותשוקות, געגועים ודמעות, שלוה וסערות נפש.

או אז, אחרי הלילה, מגיע הבוקר, מידי יום כמו שעון.

רגע לפני שאנחנו מתחילים בשטף היומי, אומרים לנו תגיד תודה. ולכאורה תמוה הדבר מאוד- אהיינו צריכים דוקא לסיים את היום בתודה ולהתחיל את היום בתפילות, תחנוניים ובבקשות.

מי שתיקן את הסידור חשב אחרת. אינו דומה יומו של זה המתחיל בבקשות, ליומו של זה המתחיל בתודה.

ההבנה היא מתוך ענווה, ששום דבר אינו מובן מאליו. עוד טרם נצא למסע בעולם הקיטורים, נתבונן סביבנו ונזכור כמה מיליוני מתנות קטנות מלוות אותנו בכל רגע. עצם העובדה שהחזרת בי נשמתי בחמלה, היא התודה הגדולה ביותר. כמה אנחנו מתאמצים כדי לשמר את חיינו, את בריאותנו, להימנע מסכנות הבאות עלינו. אכן, אוהבי חיים אנחנו.

ובסופה של אותה תודה "רבה אמונתך" – ההבנה שאם א-להים חשב שאנחנו צריכים לקום לעוד יום בעולם הזה, הרי זה נובע מהאמון שהוא רוחש כלפינו. הוא מאמין בנו שאנחנו מסוגלים ושאנחנו באמת רוצים לעשות רק טוב.

אחרי שמתחילים כך את היום האם אפשר לא לגשת למראה ולאהוב את עצמנו ולהאמין בעצמנו ולהתמלא באנרגיה חיובית. רגע אחד אחר כך האם אפשר לא להאיר פנים זה לזה?

ימי סיכום שנה, ימי חודש אלול, הם ימים של חשבון נפש אבל גם ימים של תפילה ותחנונים לשנה ברוכה שתבוא עלינו. ימי ראשית שנה ממש כמו ראשיתו של כל יום, ניתן לפתוח גם בתרועה. תרועה של אמונה במלכותו של ה' בעולם אבל גם יכול להיות תרועת ניצחון. הא-ל החליט לתת בנו אמון ולהעניק לנו שנה חדשה. שנה עם פוטנציאל של כל כך הרבה עשיה.

חיים אנו במדינה שהיא פלא מפלאי הבריאה. עמנו שב למולדתו אחרי אלפי שנים. בנינו כאן בעזרת ה' מדינה לתפארת. אי של יציבות, בטחונית, כלכלית, תרבותית ומדינית. חברה משגשגת ובנויה מסולידריות הדדית עמוקה. מאחל לכולנו שנתחיל את השנה מתוך אנרגיות חיוביות של הארת פנים זה לזה וכך יחד יכול נוכל מול כל האתגרים האישיים והלאומיים העומדים לפנינו.

שנה טובה ומתוקה לכולנו.

למכתב של יונתן יבין: http://www.tzavpius.org.il/node/6617
למכתב של אבישי עברי:  http://www.tzavpius.org.il/node/6616/edit
למכתב של יונה אליאן: http://www.tzavpius.org.il/node/6615
למכתב של דובר חב"ד והסופר מוני אנדר: http://www.tzavpius.org.il/node/6612

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.