מכתב פתוח לשנה החדשה - אבישי עברי
אבישי עברי

מכתב פתוח לשנה החדשה - אבישי עברי

אני מתפלל אל השנה החדשה, למרות שאני יודע שלזמן החולף אין נקודת התחלה ואין נקודת סוף. ואני יודע שהשנה תראה כמו המאמצים שאשקיע כדי להגשים את השאיפות שלי. וכל היתר..תפילה

שנה חדשה היא פתיון מסוכן, זיוף מרהיב. הרי אין באמת דבר כזה ראש השנה. השנה היא מעגלית ולמעגל אין ראש ואין סוף. למה המציאו בני האדם את ראשי השנים וסופיהן? רק כדי לדמיין מבנה כלשהו - התחלה אמצע וסוף - בתוך הכאוס המעגלי האופף אותנו. ראש השנה הוא אבי  היומרות האנושיות, היומרה לקבוע כי משהו מתחיל ומשהו נגמר, כשכל הבריאה וכל עוצמות הטבע אומרים בדיוק ההיפך – שכלום לא מתחיל וכלום לא נגמר.

מה יכול להפוך את הנסיון הנואל הזה להכחיש את המוחש ולהחליט, ביוהרה לא מבוטלת, כי עכשיו מתחילה שנה ומסתיימת שנה, ולא עוד, אלא שיפה ושונה תהיה השנה אשר מתחילה לה היום, מהשנה היוצאת וכלו קללותיה?

ובכן, רק תפילה יכולה להמתיק את היומרה היהירה העצומה הזאת. רק תפילה יכולה להפוך את הגחמה הזאת ליותר מסתם הכרזה ריקה. רק תפילה עשויה, בעזרת השם כמובן, לעזור לנו ליצור את הנס הזה וליצור, בעצם, יש מאין, את זרימת הזמן שבתוך האינזמן. זה הסוד האמיתי של ראש השנה, וכל חגי תשרי, כפי שאני מבין אותו. והנה התפילה שלי, תפילה על השנה החדשה:

אלי, תן בי את הכח לזכור כי השנה החדשה תהיה רעה או טובה אך ורק בהתאם לכמה שאני אהיה רע או טוב. תן בי את הכנות להודות בכך שאין לראש השנה וליום הכיפורים שום משמעות מלבד זו שאני אצוק בהם. תן בי את הענווה להכיר בכך שכל האיחולים, הברכות, התכניות והציפיות שלי לשנה החדשה אינם אלא תפילות. תפילות אליך לכוון את שאיפותיי כך שיתאימו לרצונך.

ובאשר לכל האיחולים, הברכות, התכניות והציפיות שהיו לי מהשנה שחלפה וטרם התגשמו – אנא תן בי את השלוה לקבל כי כך צריך היה לקרות, את האומץ לאחל לעצמי מחדש ואת התבונה להבחין ברצונך ממני: מהם הדברים הדורשים ממני זריזות ומאמץ ודיבורים, מהם הדברים הדורשים ממני נכונות והתמדה ושתיקה, ומהם הדברים הדורשים ממני רק לבקש ולהתפלל אליך שוב.

למכתב של דובר חב"ד והסופר מוני אנדר: http://www.tzavpius.org.il/node/6612
למכתב של חה"כ יהודה גליקhttp://www.tzavpius.org.il/node/6614
למכתב של יונתן יבין: http://www.tzavpius.org.il/node/6617
למכתב של יונה אליאן: http://www.tzavpius.org.il/node/6615
מאמרים נוספים מאת אבישי עברי

חוק המרכולים. שבוע שלם עסקה התקשורת אך ורק בחוק מוזר שנראה כל כך חשוב עד שחברי כנסת הוזעקו מביתם באמצע שבעת ימי אבלם על מנת להעביר אותו (או להתנגד להעברתו).

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.