מאת
שמוליק דניאלס שלח ילדה ראשונה לכיתה א, ואם כבר הדתה במערכת הוא מבקש שתלמד את "ואהבת לרעך כמוך עוד משהו כמו עשר מילים ואז עוד כמה מילים אחריהן בשביל היופי

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

רק נזכור שבדרכם לבית הספר כל התלמידים יצאו קודם מדלת ביתם. ילד ילד טבעו ואופיו, אורחות חייו, מנהגיו, דרך חינוכו משפחתו ובני ביתו. בפרפרזה משירה הידוע של זלדה, לכל תלמיד יש שם שנתן לו אלהים ונתנו לו אביו ואימו.

אלו ואלו ישבו בכיתה, ישחקו בהפסקה יכינו יחד שיעורי בית ויתכוננו למבחנים.

הדינמיקה והאינטראקציה יעשו את שלהן וכדרכו של עולם יוותרו אלו שבקצוות. בשוליים.

אולי לכל ילד יש שם, אבל כל התלמידים כולם זכאים לאקלים בית ספרי של ביטחון ואחווה. ללא חרמות, ללא נידויים וללא כל סוג של אלימות פיזית או מילולית.

 

צו פיוס בחדשות

שמיעה ברדיו

פותחים שנת לימודים

צפייהאון ליין

אני לא מבין גדול בחינוך. למעשה, אני לא מבין כלום בתחום, אבל אם תשאלו אותי, גרעין חינוכו של כל ילד מתחיל בבית.

ולכן, כבר ביום הראשון ללימודים לפני שכל תלמיד ותלמידה ייצאו מדלת ביתם לבית הספר, אחרי החיבוק והנשיקה, לעצור לשנייה, להסתכל להם בעיניים טוב טוב ולומר להם לקרב את הרחוקים ולהגן על החלשים, ובכל מקרה בשום אופן לא להשתתף ולמחות כנגד חרמות, נידוי, ביזוי או חלילה אלימות.

והכי חשוב לא להרפות. לדרוש זאת מהילדים שלנו. כל הזמן. כל השנה.

שלל עקרונות וערכים יהודיים וישראלים מוטמעים בדרישה פשוטה אחת זו של הורה מילדו. לא להלבין פני חברו, לא להתכבד בקלון חברו, לא לעמוד מנגד ולמחות כנגד עוולות, ביזוי ואלימות, לשמור על כבוד וצלם האדם ועוד ועוד.

רק תחשבו על זה. אם כל הורה יזכיר זאת מדי פעם לילדו ואף יעמיד אותו על מקומו ככל שיידרש, איזו חברה מתוקנת, מכילה ומכבדת נוכל לבנות כאן.

כולנו צריכים לשאול את עצמנו: מי יתן את הטון בכיתה ובבית הספר? מי יוביל? הילד הלועג? הקבוצה המחרימה ? או אולי דווקא משכיני השלום ומקרבי הרחוקים ? אחווה וסיוע הדדי? או ריב ומדון ביזוי ושיסוי?

תכל'ס הכול תלוי רק בנו.

לפני שהתלמידים יאמרו בקול רם "שלום כיתה א'" חובה על כולנו לוודא, הורים, תלמידים ומורים, כי בסדרי העדיפויות אותם אנו מבקשים להנחיל, קודם וראשית לכל מתנוססת א' רבתי של שלום בכיתה.

שנת לימודים נעימה ופוריה!

X